Яндекс.Новини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яндекс.Новини
Посиланняyandex.ua/news
Типслужба автоматичного оброблення та систематизації новин
РеєстраціяНеобов'язкова
Мовиросійська
ВласникЯндекс
ЗасновникЯндекс
Започатковано21 червня 2000[1]
СтанАктивний

Яндекс. Новини — заблокована в Україні[⇨] служба автоматичного оброблення та систематизації новин, що належить російській корпорації «Яндекс». Щомісячна аудиторія з Росії складає 33,9 млн.[2]

Принцип роботи

[ред. | ред. код]

Новини надходять від партнерів служби, серед яких українські та закордонні ЗМІ. На серпень 2016 року їх налучувалось приблизно 6,700.[3] Отримана інформація автоматично групується у сюжети, на їх основі служба формує інформаційну картину. Окрім текстів, на сервісі також представлено фото-, аудіо — та відеоматеріали.

Формат трансляції

[ред. | ред. код]

Трансляція даних здійснюється у форматі RSS 2.0 (міжнародний стандарт для синдикації вебконтенту).

Умови партнерства

[ред. | ред. код]

Партнерами можуть бути як загальні, так і спеціалізовані видання (галузеві ЗМІ, джерела офіційної інформації, тематичні сайти). Обов'язкові умови для партнерів:

  • Дотримання українського законодавства.
  • Неприйнятним є використання ненормативної лексики.
  • Обов'язковим є новинний та аналітичний характер матеріалів. У них не повинні міститися повідомлення неновинного характеру (прогнози погоди, списки і розклади, повідомлення із блогів та форумів, анонси майбутніх подій, реклама, вірші, анекдоти, фейлетони, гороскопи, художні твори)[4].

Блокування в Україні

[ред. | ред. код]

В травні 2017 року доступ до усіх сервісів Яндексу в Україні було заборонено указом Президента України.[5] у зв'язку з загрозами в галузі інформаційної безпеки.

Внаслідок проведених наприкінці травня 2017 року обшуків в офісах компанії Яндекс СБУ встановила, що компанія збирала та передавала до Росії персональні дані українців. Це були особисті дані, інформація про рід занять, спосіб життя, місця перебування, проживання, роботи, дозвілля, джерела та розміри доходів, номери телефонів, електронних адрес та акаунтів у соціальних мережах. Також задокументовано факти, коли серед громадян, про яких до РФ передавалася інформація, є співробітники правоохоронних та спеціальних органів, військовослужбовці ЗСУ, інших підрозділів, які беруть участь в АТО на сході України, працівники органів державної влади та управління. За інформацією СБУ, інформацію передавали спеціальним службам РФ для планування, організації та проведення розвідувальних, диверсійних, інформаційно-підривних операцій в нашій країні на шкоду суверенітетові України, територіальній цілісності та недоторканості[6][7].

Глава СБУ Василь Грицак заявив, що під час обшуків правоохоронці знайшли «багато цікавого, пов'язаного з Росією».[8] Після цього «Яндекс» вирішила закрити свої офіси в Україні.[9]

Критика

[ред. | ред. код]

«Яндекс. Новини» критикуються за просування маніпуляцій та фейків.[10]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Яндекс.Новости - поиск по новостным лентам ведущих информационных агентств
  2. Сервіс Новини. radar.yandex.ru (російською) . Архів оригіналу за 24 листопада 2020. Процитовано 29 листопада 2020.
  3. Яндекс.Новини. news.yandex.ua. Процитовано 17 серпня 2016.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  4. Партнерская программа - Новости. Справка. yandex.ua (рос.). Архів оригіналу за 9 грудня 2020. Процитовано 9 грудня 2020. [Архівовано 2020-12-09 у Wayback Machine.]
  5. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №133/2017 — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України. Архів оригіналу за 29 грудня 2020. Процитовано 17 травня 2017.
  6. Результати обшуків в офісах "Яндекс": менеджмент незаконно передавав в РФ персональні дані українців – відео. 5 канал. 29 травня 2017. Архів оригіналу за 29 травня 2017.
  7. СБУ звинуватила "Яндекс. Україна" в передачі Росії персональних даних українців - новини Еспресо TV | Україна. espreso.tv. 29 травня 2017. Архів оригіналу за 8 грудня 2020. Процитовано 27 листопада 2020.
  8. СБУ: В офісах Яндекса знайшли багато цікавого, пов'язаного з РФ. ЛІГА.net. 1 червня 2017. Архів оригіналу за 1 червня 2017.
  9. «Яндекс» закриває офіси в Україні. hromadske.ua. 1 червня 2017. Архів оригіналу за 30 листопада 2020.
  10. InterNYET: A History Of The Russian Internet | Episode #6. Настоящее время (телеканал) YouTube (російською) .