Яструб великий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Яструб великий
Accipiter gentilisAAP045CA.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Рід: Яструб (Accipiter)
Вид: Яструб великий
Біноміальна назва
Accipiter gentilis
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Accipiter gentilis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Accipiter gentilis
EOL logo.svg EOL: 1049024
ITIS logo.svg ITIS: 175300
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 144432
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8957
Fossilworks: 94494

Я́струб вели́кий (Accipiter gentilis) — хижий птах роду яструбів родини яструбових ряду Соколоподібні. В Україні гніздовий, кочовий, зимуючий вид.

Морфологічні ознаки[ред.ред. код]

За розміром дещо більший від сірої ворони. Виражений статевий диморфізм — самки більші за самців. Забарвлення верху тіла темне, сіро-буре, нижня частина білувата з поперечними сірими смужками. У дорослого самця над очима виражені білі «брови». Колір очей у дорослих особин червоний або червоно-коричневий, у молодих особин - яскраво-жовтий. У молодих птахів верхня частина, голова і зовнішня частина крил бурі, груди білі з вертикальними бурими смугами.

Маса самців 630—1100 г, довжина в середньому 55 см, розмах крил 98—104 см. Самки трохи більші: маса — 860—1360 г, довжина — 61 см, розмах крил — 105—115 см.

Ареал та місця існування[ред.ред. код]

Яструб великий поширений у Європі, Азії та Північній Америці. В Україні трапляється на всій території. Заселяє переважно хвойні і листяні ліси. Віддає перевагу гніздуванню в лісі, який багатий старими і високими деревами, має середню освітленість і невеликі галявини або узлісся неподалік, для полювання.

Чисельність[ред.ред. код]

Це один з найпоширеніших хижих птахів Європи, його чисельність оцінюється у 160—210 тис. пар. В Україні, за оцінками, гніздиться 6,9—10,3 тис. пар [1]

Accipiter nisus 1 (Martin Mecnarowski).jpg

Розмноження[ред.ред. код]

Період розмноження триває з початку квітня до середини червня. Пара починає будувати гніздо ще за два місяці до відкладання яєць. Зазвичай гніздо влаштоване на гілці біля стовбура або у розгалуженні стовбура. Гніздо має близько метра в діаметрі, розташовується переважно на висоті 10—25 м над землею і будується з сухих гілок, по краю лотка трапляються соснові гілки зі свіжою хвоєю. Відкладання яєць триває з початку квітня — у другій декаді цього місяця. Зазвичай самка відкладає 2—4 яйця з інтервалом в 2—3 дні. Яйця шкарубкі на дотик, блакитно-білого кольору. Насиджування триває в середньому 37 діб. Пташенята зазвичай з'являються у гніздах з ІІІ декади травня. Молоді птахи перебувають у гнізді близько 45 діб. Після вильоту молодь ще не менше двох тижнів знаходиться у районі гнізда.

Живлення, роль в екосистемах[ред.ред. код]

Яструб великий живиться переважно птахами, яких добуває сам. 80—90% здобичі складають дрозди, дятли, сойки, сірі ворони, граки, голуби. Значно рідше ловить він тетеруків, рябчиків, молодих глухарів, качок, домашню птицю; зрідка також зайців та вивірок.

У Німеччині встановлено, що пара яструбів великих на 30—50 квадратних кілометрів лісу буде не тільки нешкідливою, але й навіть корисною для підтримання здорового стану популяцій дичини. У Норвегії повністю знищили яструбів, щоб збільшити поголів'я білих куріпок. Вийшло ж навпаки — зникли яструби — катастрофічно почали вимирати куріпки. Вони помирали від хвороб, яким яструби не давали поширюватися, виловлюючи хворих птахів.

Охорона[ред.ред. код]

Як і інші види хижих птахів, яструб великий знаходиться під охороною, полювання на нього заборонене. В Європі має охоронний статус видів з найменшим ризиком.

Примітки[ред.ред. код]

  1. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Посилання[ред.ред. код]