Грак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

х

Живлення[ред.ред. код]

Corvus frugilegus1.jpg

Граки живляться тваринною та рослинною їжею, проте головним чином здобувають хробаків та личинок комах. Їх граки знаходять на землі або виколупують дзьобом. Саме тому граки часто тримаються на зораних полях. У містах птахи живляться харчовими відходами, тому часто залишаються на зиму. Грак є корисним птахом для сільського господарства, бо знищує багато комах-шкідників та іноді мишеподібних гризунів.

Гніздування та розмноження[ред.ред. код]

Граки будують багаторічні гнізда на високих деревах. Часто утворюють колонії з десятків і сотень гнізд. Іноді граки тримаються групами з іншими вороновими. У степу можуть будувати гнізда невисоко від землі, у містах — на опорах ліній електромереж. Будувати нові або ремонтувати старі гнізда граки починають наприкінці березня, холодною весною — пізніше. На початку квітня самиця відкладає 3 — 5 зеленуватих з крапинками яєць розмірами 29×40 мм. Після 18 — 20 діб висиджування вилупляються сліпі та голі граченята. Самиця сидить з ними три тижні, весь цей час самець годує і самку, і пташенят. Оперення формується до 32 — 33 діб віку[1], далі молоді граки залишають гніздо.

Поведінка[ред.ред. код]

Граки разом з іншими представниками ряду воронових мають розумові можливості, вищі не лише серед птахів, а й серед більшості тварин. Численні спостереження доводять, що граки керуються не лише інстинктами, а й інтелектом. Це виявляється у розумінні ними деяких фізичних процесів та вмінні рахувати кількість речей. Так, у одному з досліджень граки не могли дістатится до хробака, який плавав у вузькій високій склянці з водою. Її неможливо було перекинути, тому птахи здогадалися кидати камінці до склянки. Граки швидко зрозуміли, що чим більші камінці будуть у воді, тим швидше підійметься її рівень[2].

Ареал[ред.ред. код]

ареали підвидів
C. f. frugilegus:
світло-помаранчеве — гніздування перелітних граків, стрілками показани місця зимівлі;
зелене — перелітні та осілі птахи;
темно-блакитне — місця зимівлі перелітних та гніздування осілих граків;
синє — місця зимівлі.
C. f. pastinator:
темно-помаранчеве — гніздування;
блакитне — місця зимівлі.

У північній частині ареала граки — перелітні птахи, в південній, де нема стійкого снігового покрову, — осілі. Міграції відбуваються навесні у березні та восени у жовтні — листопаді. Невелика популяція є в Нової Зеландії, куди граки були завезені людиною у XIX столітті. Іноді птахи трапляються в Ісландії та на Фарерських островах. Європейська популяція граків нараховує понад 10 мільйонів пар.

В Україні до початку березня зимують граки з півночі, згодом, щонайпізніше до початку квітня, замість них прилітають з півдня перелітні птахи. Відлітають з місць гніздування у жовтні — на початку листопада. Перед перельотами згуртовуються у стаї з кількасот птахів.

Відмінності від схожих птахів[ред.ред. код]

Відмінності грака від інших чорних схожих воронових птахів, ареал яких є спільним з граком, є такими:

  • У крука кошлате пір'я, «борода» під дзьобом. Крук більший розміром і не живе у містах. Грак каркає зі слабшим звуком «р».
  • Чорна ворона має повністю чорний дзьоб. Також грак має пряміший, більш гострий дзьоб. Чорна ворона в Україні майже не зустрічається.
  • Галка менша та кругліша, має круглішу голову та менший дзьоб. Голова та верх спини в неї темно-сірого кольору. Крик галки вищий та дзвінкіший.

Походження назви[ред.ред. код]

Слово грак походить від слова гракати, тобто каркати. Інша українська назва — гайворон (або грайворон), походить від від слов гаяти, граяти, тобто кричати, каркати; і від ворон — крук[3].

Латинську назву гракові дав Карл Лінней у 1758 р. Frugilegus значить збирач фруктів. Така назва взята з порівняння граків із мурахами, яке зробив давньоримський поет Овідій у своїх «Метаморфозах». Corvus — родова назва, означає крук.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Птицы.:Науч.-популяр. очерк об орнитофауне Харьк. обл. — Х.: Прапор, 1988, 180 с. — с. 167 — 168. (рос.)
  2. Езопова байка може бути реальністю (стаття, Відео)
  3. Етимологія (рос.)

Посилання[ред.ред. код]