Декол золотистий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:39, 12 грудня 2020, створена ДмитрОст (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування ДмитрОст (обговорення) до зробленого Mykola Swarnyk)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Декол золотистий
Самець декола золотистого
Самець декола золотистого
Самиця декола золотистого
Самиця декола золотистого
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Дятлоподібні (Piciformes)
Родина: Дятлові (Picidae)
Рід: Декол (Colaptes)
Вид: Декол золотистий
Colaptes auratus
(Linnaeus, 1758)

Посилання
Вікісховище: Category:Colaptes auratus
Віківиди: Colaptes auratus
ITIS: 178154
МСОП: 22726404
NCBI: 51355
Fossilworks: 129808

Декол золотистий[1] (Colaptes auratus) — середнього розміру північноамериканський птах родини дятлових (Picidae), який також є одним з небагатьох дятлів, що мігрує до Південної Америки, на Кубу та Кайманові острови. Широко розповсюджений, яскравий, помітний птах з голосним криком.

Вигляд

Яскраво забарвлений дятел з червоною «косинкою» на потилиці, сіро-брунатною головою і шиєю, чорним нагрудником і пістрявим корпусом - спина і крила зверху з поперечними чорними смугами на буруватому фоні, а боки, груди і низ - із темними «яблуками» на світлішому бежевому. В польоті птах демонструє чудові золотисті, у деяких підвидів — рудуваті чи рожеві — пера низу крил і хвоста. Існує кілька підвидів, які відрізняються певними елементами забарвлення. Самці можуть мати чорні або червоні «вуса», відсутні або тьмяні у самок. У інших форм відсутня або неясно виражена «косинка» на потилиці. Дві найпоширеніші форми - червонострижнева (у якої стрижні махових пер і хвоста рожеві), більше приурочена до Заходу Північної Америки і жовтострижнева (стрижні жовтого кольору) — східна[2].

Поведінка

Залицяння

Деколів золотистих легко побачити і почути навесні, напочатку сезону розмноження, коли вони видають голосні крики «войка-войка-войка» і «кекекекеке». Як зазначають деякі дослідники, у деколів останній може часто замінювати дріб[3]. У цей час вони паруються, конкурують між собою та захищають територію, будучи зручними об'єктами спостереження. Для влаштування гнізда використовують дупла, які вони або використовують повторно, або видовбують у тому самому дереві. Виявити дупло можна за свіжими скіпками. Птахи найбільш активні поблизу свого дупла. В інший час вони проявляють подібну поведінку восени, безпосередньо перед міграцією. Територія живлення трохи менша від кілометра, — таку площу пара може старатись захистити перед відкладанням яєць, але у гніздовому періоді птахи вступатимуть у конфлікт із порушниками лише в безпосередній близькості від гнізда[4]. Деколи створюють пару на життя, повертаючись на ту саму гніздову територію, однак процедура залицяння, іноді втрьох, з конкуруючими птахами, повторюється щороку.

Гніздування

Дупло влаштовують у стовбурах сухих дерев, у сухих верхівках чи конарах на живих деревах, а часом (дуже рідко) навіть у норі на землі. Як правило, дупло золотистого декола можна виявити на висоті від 3 до 10 м. Отвір близько 5 см діаметром. Всередині вистелене самими лише деревними стружками. Дзьоб декола загнутий, не такий міцний, як у інших дятлів, то ж вони користають із природних дір, притрухлого дерева чи сучкових отворів. Знайшовши таке дерево, пара деколів використовує його з року в рік. Обоє птахів довбають дупло, але самець бере на себе переважну частку роботи. Можна знайти багато початих, але не скінчених дупел — чи то через твердість деревини, чи через незручне розміщення. Часом птахи, обстеживши, використовують те саме дупло з невеликими поправками[5].

Примітки

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Northern flicker//Farrand John jr. Eastern Birds. An Audubon handbook. — New York: McGraw-Hill Book Company, 1988. — P. 308.
  3. Common Flicker//Donald W. Stokes. A guide to bird behavior. — Vol. I. — Toronto: Little, Brown & Co, 1979. — P. 95.
  4. Там само. — С. 99.
  5. Там само. — С. 101.