Координати: 48° пн. ш. 26° сх. д. / 48.261699° пн. ш. 25.952754° сх. д. / 48.261699; 25.952754

Чернівецька обласна організація Національної спілки художників України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

48° пн. ш. 26° сх. д. / 48.261699° пн. ш. 25.952754° сх. д. / 48.261699; 25.952754

Чернівецька обласна організація Національної спілки художників України
Дата заснування1944
ГоловаГушкевич Юрій Петрович
Адресам. Чернівці, вул. Головна, 198а
Офіційний сайт.

Чернівецька обласна організація Національної спілки художників України — структурний підрозділ Національної спілки художників України.

Історія

Чернівецька обласна організація художників України[1] була створена в 1944 році[2]. Серед організаторів буковинської спілки художників були уже відомі на той час художники, вихідці із буковинських сіл, які потім стали керівниками спілки: Євзебій Ліпецький, Пантелеймон Видинівський та Корнелій Дзержик.

Серед історичних натхненників створення обласної організації художників треба назвати Миколу Івасюка, який безпосередньо був учителем Ліпецького, Видинівського та Дзержика, а також Юстина Пігуляка (народився в с. Мамаївці Кіцманського району), Августину Кохановську (народилася в м. Кимполунг, Південна Буковина), Епамінандоса Бучевського (народився в с. Якобень, Південна Буковина), Євгена Максимовича (народився в смт Вашківці Вижницького району) та інших.

Обласна організація художників формувалася з художників-фронтовиків, випускників вузів Києва, Харкова. Керівниками колективу у ці роки були К. Дзержик, Л. Купневський. 1950 року вперше було видано каталог обласної виставки.

За час існування спілки понад 30 її членів були удостоєні високих державних нагород — звання народний художник України, заслужений художник України, заслужений діяч мистецтв України та заслужений майстер народної творчості України. Не тільки в Україні відомі такі митці як Одарка Киселиця (народилася в смт Берегомет Вижницького району), Петро Мегик (народився в с. Бочківці Хотинського району), Ярослав Паладій (народився в смт Кострижівка Заставнівського району), Іван Холоменюк (народився на Черкащині, працював на Буковині) та інші.

Діяльність Спілки є різноплановою, переважна більшість членів Спілки є активними учасниками всеукраїнських та міжнародних виставок, випускають особисті каталоги, беруть активну участь у громадському житті краю та навчають мистецтву юних талантів.

В Чернівцях при участі спілчанців створені і функціонують Художній музей та Центр культури «Вернісаж», проводяться персональні виставки у приміщеннях облдержадміністрації, обласному Держказначействі та міській раді.

Голови Чернівецької спілки художників

  • Євзебій Ліпецький
  • Пантелеймон Видинівський
  • Корнелій Дзержик
  • Л. Купневський
  • І. Холоменюк
  • В. Санжаров
  • В. Сизов
  • Полатайко Ярема Миколайович
  • Гордіца Іван Дмитрович
  • Іван Салевич (2009—2012)
  • Ігор Хілько (2013 — 2016)
  • Гушкевич Юрій Петрович (2016  — понині)

Діючі члени спілки


Колишні члени спілки

Примітки

  1. На час створення спілки її офіційна назва була — Чернівецьке відділення Спілки радянських художників України.
  2. Північна Буковина була приєднана до Радянського Союзу згідно пакту Молотова-Ріббентропа 28 червня 1940 року, а через десять місяців почалася Німецько-радянська війна. Територія Буковини була звільнена від німецьких військ 1943 року. В 1940 році було створено Чернівецьку філію Спілки художників України.
  3. Запорожець Галина Миколаївна // Енциклопедія сучасної України онлайн

Джерела