Bee Train

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Bee Train
ビィートレイン
Тип анімаційна студія[d]
Форма власності Кабусікі-ґайся
Галузь випуск аніме, анімація
Гасло «Студія як госпіталь» (неоф.)
Засновано 5 червня 1997 (Токіо, Японія)
Засновник(и) Kōichi Mashimo[d]
Штаб-квартира Кокубундзі, Токіо, Японія[1]
Ключові особи Масімо Койті (засновник та директор)
Продукція Noir (2001)
.hack//SIGN (2002)
Madlax (2004)
Tsubasa Chronicle (20052006)
.hack//Roots (2006)
El Cazador (2007)
Співробітники 70 (2007)
Сайт beetrain.co.jp

Bee Train (яп. ビィートレイン) — японська аніме-студія, найбільш відома за такими роботами як «Noir», «.hack//SIGN» та «Madlax» і заробила завдяки ним певну популярність в середовищі шанувальників юрі — в першу чергу, через тенденції вибирати на головні ролі молодих і рішучих дівчат із заплутаними і неоднозначними взаєминами. Частина знавців творчості студії проте вважає таке ставлення до нього невірним, указуючи на відсутність в них очевидних ознак приналежності до жанру сьодзьо-аі.

Історія[ред.ред. код]

Студія Bee Train була заснована 5 червня 1997 року Масімо Койті, що раніше працював режисером в Tatsunoko Production і в ним же заснованій невеликій фірмі Mashimo Jimusho. Спочатку Bee Train, разом з XEBEC, вважався дочірньою фірмою Production I.G, проте в лютому 2006 студія відокремилася і стала незалежною компанією.

Мета Масімо, заради якої він відкрив свою студію, полягала в тому, щоб створити так званий «госпіталь для аніматорів» (англ. hospital for animators), тобто компанію, в якій людський підхід був би важливіший за корпоративний, а вищою метою стали б не гроші, а самовираження талановитих співробітників і художня цінність картин. За словами самого Масімо, він розробив такий підхід протягом тривалого часу, проведеного в лікарні у зв’язку з нещасним випадком, що трапився з ним під час катання на гірських лижах [2], і з тих пір послідовно запроваджував в життя, будучи єдиним режисером і взагалі постійним співробітником студії.

Першими проектами студії стали випущені в 1999 році аніме-адаптації популярних в Японії відеоігор: «Popolocrois», «Arc the Lad», «Wild ARMS: Twilight Venom» та «Medabots». Отриманий при цьому досвід дуже став в нагоді студії, коли в 2002-му Bandai запропонували їй створити OVA до відомій ігровій тетралогії «.hack», а трохи пізніше — і повноцінне аніме-продовження до ігор, під ім’ям «.hack//SIGN» що стало, на думку деяких критиків, найвідомішою роботою студії на сьогодні. Згадана OVA стала відома як «.hack//Liminality», і кожна з чотирьох її серій додавалася до однієї з відеоігор.

Проте першим повністю самостійним проектом студії став «Noir». Створений майже одночасно з «SIGN», але випущений на екрани в 2001 року, «Noir» відразу ж став культовим серіалом в Японії і за її межами, в першу чергу, в США та Німеччині. За словами Масімо Койті, Noir із самого початку планувався як перша частина майбутньої трилогії, об'єднаної загальним піджанром «дівчата з пістолетами» (англ. «girls-with-guns») [3], другим епізодом якої став створений в 2004 році серіал «Madlax».

Необхідно відзначити, що хоча Noir і Madlax вважаються фактично візитною карткою студії Bee Train і особисто Койті Масімо, спочатку ідея створити щось подібне належала не йому, а продюсеру обох серіалів Кітаяма Сіґеру. Директор анімації Осава Сатосі сформулював думку Кітаямі, як бажання зобразити контраст між «дівочою крихкістю і зброєю — символом сили» [2], що в наш час вважається одним з небагатьох канонічних визначень цього піджанру. Проте, навіть незважаючи на подібну розпливчастість, після успіху Noir інтерес до жанру з боку інших фірм різко зріс, породивши цілий ряд ідейно схожих з ним аніме, наприклад, «Gunslinger Girl» (2003), що відзначали навіть незалежні оглядачі [4].

Офіс студії розташований в Кокубундзі (Токіо).

Роботи[ред.ред. код]

Рік Назва Формат Сер. Режиссер Сценарист Композитор
1999 Popolocrois Monogatari TV 25 Койті Масімо Мацуй Ая Отані Ко
1999 Arc the Lad TV 26 Іцуро Кавасакі Акемі Омоде Осіма Мітіру
1999 Wild ARMS: Twilight Venom TV 22 Масімо Койті
Іцуро Кавасакі
Міцуй Хідекі
Кавасакі Іцуро
Отані Ко
1999 Medabots TV 52 Тенсай Окамура Рьота Ямагуті Тедзука Осаму
2001 Noir TV 26 Койті Масімо Рьое Цукімура Юкі Кадзіура
2002 .hack//Liminality OVA 4 Койті Масімо Кадзунорі Іто Юкі Кадзіура
2002 .hack//SIGN TV 26 Койті Масімо Кадзунорі Іто
Койті Масімо
Кірін Морі
Акемі Омоде
Міцухіко Савамура
Мітіко Йокоте
Юкі Кадзіура
2002 .hack//GIFT OVA 1 Койті Масімо Юкі Кадзіура
2003 Avenger TV 13 Койті Масімо Хідефумі Кімура Ali Project
2003 .hack//Legend of the Twilight TV 12 Койті Масімо Акацукі Яматоя
Сатору Нісідзоно
Юкі Кадзіура
2003 Immortal Grand Prix TV 5 Койті Масімо Койті Масімо
Юкі Аріе
Fat Jon
2004 Madlax TV 26 Койті Масімо Йосуке Курода Юкі Кадзіура
2004 Meine Liebe TV 13 Койті Масімо Акемі Омоде Йосіхіса Хірано
2005 Tsubasa Chronicle (перший сезон) TV 26 Койті Масімо Хіроюкі Кавасакі Юкі Кадзіура
2006 Meine Liebe wieder TV 13 Койті Масімо Акемі Омоде Йосіхіса Хірано
2006 .hack//Roots TV 26 Койті Масімо Кадзунорі Іто
Міва Кавасакі
Ali Project
2006 Spider Riders TV 52 Койті Масімо Йосуке Курода Фумітака Андзай
Нобухіко Накаяма
2006 Tsubasa Chronicle (другий сезон) TV 26 Койті Масімо
Хіросі Моріока
Хіроюкі Кавасакі Юкі Кадзіура
2007 Murder Princess OVA 6 Томоюкі Курокава Тацухіко Урахата Ясуфумі Фукуда
2007 El Cazador TV 26 Койті Масімо Кен’іті Канемакі Юкі Кадзіура
2007 Spider Riders: Yomigaeru Taiyou TV 26 Койті Масімо Фумітака Андзай
Нобухіко Накаяма
2008 Blade of the Immortal TV Койті Масімо Хіроюкі Кавасакі Ко Отані
2008 Batman Gotham Knight: Field Test Відео 1 Хіросі Моріока Джордан Ґолдберґ Крістофер Дрейк
2009 Phantom ~Requiem for the Phantom~ TV Койті Масімо Йосуке Курода
2010 Halo Legends OVA/ONA 1 Саваї Кодзі Кавасакі Хіроюкі
2010 Psychic Detective Yakumo TV 13 Курокава Томоюкі Кавасакі Хіроюкі TBA
2011 Hyouge Mono TV 39 Койті Масімо Хіроюкі Кавасакі TBA

Інші роботи[ред.ред. код]

Методи роботи[ред.ред. код]

Одним з найбільш незвичайних методів роботи, якими користується Койті Масімо, слідуючи своїй стратегії «студії-госпіталю», є метод мозкового штурму нових задумок і концептів в стані алкогольного сп’яніння. Наприклад, за його словами, саме так народилася безпрецедентна (в усякому разі, для аніме) ідея містичного зв’язку між Мадлакс та Маргарет в Madlax [2].

Інша тенденція Bee Train — запрошувати на озвучування нових ролей тих сейю, які вже озвучували схожі ролі в інших роботах студії: Кувасіма Хоко (Кіріка Юмура в Noir, Маргарет Бертон в Madlax), Хісакава Ая (Хлое, Лімельда Йорг, Джоді Хейуард в El Cazador) та Каорі Надзука (Субару в .hack//SIGN, Сіно в .hack//Roots) є найбільш відомими тому прикладами. Цікаво, що роль Надзукі в Roots послужила приводом для жвавих дискусій серед шанувальників обох серіалів на тему, чи є її персонажі в них однією і тією ж людиною.

Відомий японський композитор і музичний продюсер Кадзіура Юкі написала музику для більшості робіт студії, починаючи з Noir, чия популярність, на думку частини критиків, багато в чому обумовлена високою якістю саундтреку, і закінчуючи (на вересень 2006) першим сезоном Tsubasa Chronicle. Коментуючи свою прихильність її музики до якої-небудь інший, Масімо одного разу відзначив, що, насправді, «вона — казкарка, яка на додаток уміє писати музику» [2].

Так само для створення музики для своїх проектів Bee Train неодноразово запрошували дует Ali Project, що взяв участь в роботі над Noir (відкриваюча пісня), Avenger та .hack//Roots.

Музика грає набагато більшу роль в творчості Bee Train, ніж в роботах інших студій, оскільки одним з робочих принципів Койті Масімо є те, що музика така ж рівноправна частина твору, як і анімація і озвучення. З цієї причини він не любить поняття «музичний супровід» настільки, що часто музика в його картинах заглушає мову персонажів, а в деяких випадках останньою взагалі нехтують на користь першої. Приклади тому можна побачити в Avenger, .hack//SIGN, Madlax і ряду інших робіт.

У анімації Масімо віддає перевагу м’якому, злегка розмитому дизайну без різких кутів, ліній і фарб. Також до часто використовуваних стилістичних прийомів відносяться дуже близькі ракурси, що показують, наприклад, тільки обличчя персонажа, очі або рот, коли він говорить, і ракурси дальні, з яких видні обидва співрозмовника, які не рухаються під час розмови. Як і багато інших творців аніме, Bee Train дуже багато уваги приділяють очам персонажів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. About Bee Train (Japanese). Bee Train. Архів оригіналу за 2013-06-26. Процитовано 2007-07-11. 
  2. а б в г Вонг, Амос. «Inside Bee Train», Newtype USA, березень 2005
  3. див. також статтю про жанр girls-with-guns на Bee Train Fan Wiki
  4. Огляд Gunslinger Girl на Shounen.ru
  5. That Moment's Expression. Toradora! TV Tokyo 23 жовтня, 2008

Посилання[ред.ред. код]