Кільце Зариського
У комутативній алгебрі кільцем Зариського називається топологічне кільце для якого базою околів нуля є степені деякого ідеалу, що задовольняє певні умови. Поняття такого кільця вперше ввів Оскар Зариський, назву кільця Зариського вперше ввів П'єр Самуель.
Кільце Нетер R називається кільцем Зариського щодо ідеалу R в R, якщо R є топологічним кільцем для якого степені ідеалу In утворюють базу околів нуля і I є підмножиною радикалу Джекобсона кільця R.
Якщо R є кільцем Зариського щодо ідеалу I то воно є кільцем Зариського щодо будь-якого ідеалу, який має той же радикал, що і I.
Топологія кільця Зариського завжди є гаусдорфовою.
- Нетерове локальне кільце щодо свого максимального ідеалу.
- Нетерове кільце R, що має лише скінченну кількість максимальних ідеалів , щодо їх перетину. Таке кільце називається напівлокальним.
- Нетерове кільце R, що є повним гаусдорфовим простором у своїй I-топології. Дійсно, будь-який елемент множини є оборотним, оскільки елемент є для нього оберненим. Зокрема, якщо R — кільце нетер і I — ідеал в R, такий, що R є гаусдорфовим простором у своїй I-топології, то його поповнення є кільцем Зариського, оскільки воно теж є нетеровим.
- Фактор-кільце R/J кільця Зариського є кільцем Зариського щодо ідеалу (I + J)/J.
Нехай R — топологічне нетерове кільце, топологія якого породжена ідеалом I. Тоді еквівалентними є такі твердження, які можна використати в означенні кільця Зариського:
- Ідеал I міститься в радикалі Джекобсона (перетині всіх максимальних ідеалів) кільця R.
- Для будь-якого скінченнопородженого R-модуля E і його підмодуля F, підмодуль F є замкнутим щодо I-топології в E, тобто
- Кільце R є гаусдорфовим простором в своїй топології, і для кожного скінченнопородженого R-модуля E і його підмодуля F виконується рівність
- Кожен скінченнопороджений R-модуль E (зокрема, саме кільце R) є гаусдорфовим простором у своїй топології.
- Кожен ідеал в R є замкнутою множиною у топології кільця R.
- Кожен елемент із множини 1 + I є оборотним в R.
- Для будь-якого скінченнопородженого R-модуля E із рівності IE = E випливає E = 0.
Окрім того для кілець Зариського виконуються такі властивості
- Нехай R — кільце Зариського щодо ідеалу I. Для того щоб кільце R було напівлокальним необхідно і достатньо, щоб фактор-кільце R/I було кільцем Артіна. Для того щоб кільце R було локальним необхідно і достатньо щоб додатково у кільці R/I був єдиний простий ідеал.
- Нехай R — кільце Зариського щодо ідеалу I. Якщо f — лінійне відображення деякого R-модуля E в R-модуль F, то f є рівномірно неперервним щодо I-топологій, тому що Тому, f можна єдиним способом продовжити до неперервного відображення між поповненнями і . Відображення є -лінійним.
- Нехай R — кільце Зариського і — точна послідовність скінченнопороджених R-модулів і R-лінійних відображень. Тоді послідовність є точною.
- Атья М., Макдональд И. Введение в коммутативную алгебру. — Москва : Мир, 1972. — 160 с.(рос.)
- Бурбаки Н. Коммутативная алгебра. — Москва : Мир, 1971. — С. 707. — (Елементи математики)(рос.)
- Зарисский О., Самюэль П. Коммутативная алгебра. — Москва : ИЛ, 1963. — Т. 2. — 438 с.(рос.)
- Samuel, Pierre (1953), Algèbre locale (PDF), Mémor. Sci. Math., т. 123, Paris: Gauthier-Villars, MR 0054995, архів оригіналу (PDF) за 25 січня 2020, процитовано 8 квітня 2019
- Zariski, Oscar (1946), Generalized semi-local rings, Summa Brasil. Math., 1 (8): 169—195, MR 0022835
На цю статтю не посилаються інші статті Вікіпедії. Будь ласка розставте посилання відповідно до прийнятих рекомендацій. |