Південноафриканська астрономічна обсерваторія
Країна | ПАР |
---|---|
Розташування | Кейптаун[d] |
Організація | National Research Foundationd |
Висота | 15 м |
Відкрито | 1820[1] |
Сайт: | saao.ac.za |
Південноафриканська астрономічна обсерваторія у Вікісховищі |
Південноафриканська астрономічна обсерваторія (англ. South African Astronomical Observatory) (SAAO) — національний центр оптичної та інфрачервоної астрономії в Південній Африці. Він був заснований в 1972 році. Обсерваторією керує Національний дослідницький фонд Південної Африки. Функція закладу — проведення досліджень в галузі астрономії та астрофізики. Основні телескопи розташовані в Сазерленді, що становить 370 км з обсерваторії в Кейптауні, де розташована штаб-квартира.
SAAO має зв'язки по всьому світу для наукової та технологічної співпраці. Інструментальний внесок Південноафриканської астрономічної обсерваторії включає розробку коректора сферичної аберації та Великого південноафриканського телескопа (SALT).
Історія SAAO почалася, коли в 1820 році була заснована Королівська обсерваторія на мисі Доброї Надії, перша наукова установа в Африці[2]. Будівництво головних будівель було завершено в 1829 році вартістю £ 30 000[3] (еквівалент £ 2.8 мільйонів у 2023). Пост астронома Її Величності на мисі Доброї Надії був двічі нагороджений Королівською медаллю; перший Томасу Макліру в 1869 році для вимірювання дуги меридіана на мисі Доброї Надії[4], а другий Девіду Гіллу в 1903 році для досліджень сонячного та зоряного паралаксу та його енергетичного керівництва Королівською обсерваторією на Мис Доброї Надії[5].
Республіканська обсерваторія в Йоганнесбурзі була об’єднана з набагато старшою Королівською обсерваторією на мисі Доброї Надії в січні 1972 року, щоб сформувати Південноафриканську астрономічну обсерваторію. У 1974 році телескоп Редкліффської обсерваторії був придбаний CSIR і перевезений до Сазерленда, де він відновив роботу в 1976 році.
SAAO було створено в січні 1972 року в результаті спільної угоди між Радою з наукових і промислових досліджень (CSIR) Південної Африки та Радою з науково-технічних досліджень (SERC) Великобританії. Штаб-квартира розташована на території старої Королівської обсерваторії, де розташовані головна будівля, офіси, національна бібліотека астрономії та комп'ютерне обладнання. Історичні телескопи також знаходяться в штаб-квартирі в кількох куполах і невеликому музеї, який демонструє наукові прилади. Південноафриканська астрономічна обсерваторія наразі управляється як Національна установа під управлінням Національного дослідницького фонду (NRF), колишнього Фонду розвитку досліджень (FRD). У 1974 році, коли обсерваторія Редкліффа в Преторії закрилася, Рада наукових і промислових досліджень (CSIR) придбала 1,9-метровий телескоп Редкліффа і перевезла його в Сазерленд[6].
Обсерваторія працює в кампусі Королівської обсерваторії на мисі Доброї Надії, яка була заснована в 1820 році[7] в передмісті Обсерваторії, Кейптаун.
Основні об'єкти спостереження, однак, розташовані поблизу міста Сазерленд приблизно за 370 кілометрів (230 миля) з Кейптауна . Сазерленд було обрано через його надійно ясні та темні ночі, але щоб забезпечити довгострокову життєздатність астрономічних інструментів сайту Karoo, південноафриканський парламент прийняв Закон про переваги астрономії в географічному плані в 2007 році. Закон надає міністру науки і технологій повноваження захищати через правила території, які мають стратегічне національне значення для астрономії та пов’язаних наукових досліджень.
Це 0,5 метровий рефлектор спочатку був побудований для Республіканської обсерваторії в 1967 році, але був перенесений на місце в Сазерленді в 1972 році. Більше не використовується.
20-дюймовий телескоп був замінений на телескоп Мерліхта. 20-дюймовий телескоп було переміщено до обсерваторії Бойдена Університету Фрістейт і введено в експлуатацію ~2019 року[8].
Рефлектор Грабба Парсонса 0,75 метра.
Це 40 дюймовий (1.0 м) телескоп спочатку знаходився в головному офісі SAAO в обсерваторії, Кейптаун, але з тих пір його перемістили в Сазерленд[9]. Цей телескоп бере участь у мережі PLANET[10].
1,9-метровий (74-дюймовий) Телескоп Редкліффа був призначений для Редкліффської обсерваторії в Преторії, де він використовувався між 1948 і 1974 роками. Після закриття Редкліффської обсерваторії її перемістили в Сазерленд, де вона знову запрацювала в січні 1976 року. Між 1951 і 2004 роками це був найбільший телескоп у Південній Африці[11]. Телескоп був виготовлений компанією Sir Howard Grabb, Parsons and Co[12].
Це 75 сентиметровий телескоп спочатку називався автоматичним фотометричним телескопом, але був перейменований на телескоп Алана Казенса на честь Алана Вільяма Джеймса Казенса[13][14].
Один із шести телескопів Бірмінгемської мережі сонячних коливань (BISON).
Інфрачервоне обстеження становить 140 см рефлектор, оснащений 3-кольоровим інфрачервоним тепловізором[15]. Спочатку побудований як частина Магелланових хмар – Грант на ретельне дослідження від японського Міністерства освіти, культури, спорту, науки та технологій у 2000 році[16]. Інші дослідження, в яких брав участь телескоп, включають:
- Департамент космосу Індії використовував цей телескоп для ближнього інфрачервоного огляду ядерних областей Чумацького Шляху, щоб покращити дані астрономічних досліджень DENIS і 2MASS[17].
Три одно метрових телескопи для створення частини мережі LCOGT були встановлені на початку 2013 року[18].
Телескоп MASTER-SAAO (обзорний код:К95) входить до складу Російської мобільної астрономічної системи телескопів-роботів. Вперше він побачив світло 21 грудня 2014 року Він складається з двох спарених 0,4-метрових телескопів[19]. У квітні 2015 року він виявив першу за 35 років комету з Південної Африки C/2015 G2 (MASTER)[20].
Один із двох 1,20 метрових телескопи Проекту моніторингової мережі телескопів розташовані в Сазерленді. Його двійника можна знайти в обсерваторії Макдональда в Техасі[21]. Телескопи MONET — це роботизовані телескопи, які керуються через Інтернет і були створені Геттінгенським університетом[22]. Remote Telescope Markup Language використовується для віддаленого керування телескопами[23].
Два телескопи, що є частиною проекту Solaris, розташовані на території Сазерленд. Solaris-1 і Solaris-2 є телескопами Річі-Кретьєна 0,5mf/15. Метою проекту Solaris є виявлення навколоподібних планет навколо затемнених подвійних зірок і характеристика цих подвійних систем для покращення моделей зірок[24].
- Код обсерваторії: B31
- Спостереження: (Наближені до Землі об'єкти)
SALT було урочисто відкрито в листопаді 2005 року. Це найбільший окремий оптичний телескоп у південній півкулі з шестикутним дзеркалом діаметром 11 метрів. SALT має схожість із телескопом Хоббі-Еберлі (HET) у Техасі. Великий південноафриканський телескоп збирає в двадцять п’ять разів більше світла, ніж будь-який інший існуючий африканський телескоп. [25] Завдяки цьому більшому масиву дзеркал SALT може записувати далекі зірки, галактики та квазари.
Wide Angle Search for Planets складається з двох роботизованих телескопів, один розташований в SAAO Sutherland, а інший – в обсерваторії Roque de los Muchachos на острові Ла-Пальма на Канарських островах[26]. WASP-17b, перша екзопланета, яка, як відомо, має ретроградну орбіту, була відкрита в 2009 році за допомогою цього масиву.
Надзвичайно малий телескоп кілоградусів – Південь — невеликий роботизований телескоп, призначений для виявлення транзитних позасонячних планет. Телескоп належить і управляється Університетом Вандербільта, і він базувався на проекті KELT-North, який був задуманий і розроблений на кафедрі астрономії Університету штату Огайо. Телескоп KELT-South буде аналогом свого північного близнюка, оглядаючи південне небо на транзитні планети протягом наступних кількох років.
Оптичний ширококутний телескоп, встановлений у 2017 році. Він має 60 см ефективну діафрагму та поле зору 1,65 x 1,65 градуса, вибірка 0,56"/піксель. Він був розроблений і виготовлений у Нідерландах (Університет Радбауд і NOVA) і керується консорціумом Університету Радбауд, Кейптаунського університету, NRF/SAAO, Оксфордського університету, Манчестерського університету та Амстердамського університету. Це оптичне око MeerKAT, головною метою якого є поєднання з радіоматрицею MeerKAT для досягнення одночасного оптичного радіопокриття південного неба. Це прототип масиву BlackGEM, встановленого в ESO La Silla в Чилі.
- Національний дослідницький фонд Південної Африки
- Астрономічне товариство Південної Африки
- SEDS SEDS Південна Африка
- Інші оптичні обсерваторії та телескопи в Південній Африці
- Обсерваторія Бойден
- Союзна обсерваторія
- Наталська обсерваторія
- Радіообсерваторії та телескопи в Південній Африці
- Магнітні обсерваторії в Південній Африці
- Магнітна обсерваторія Германус
- ↑ https://www.saao.ac.za/about/
- ↑ Laney, Dave. The South African Astronomical Obsrvatory: Africa's Eye in the Sky. South African Department of Science and Technology. Архів оригіналу за 30 August 2009. Процитовано 30 січня 2009.
- ↑ THE TRANSIT OF VENUS.; THE EXPEDITION AT THE CAPE OF GOOD HOPE. The New York Times. 6 грудня 1874. Процитовано 16 липня 2011.
- ↑ Royal archive winners before 1900. The Royal Society. Процитовано 6 грудня 2008.
- ↑ Royal Medal Winners:1949 – 1900. The Royal Society. Процитовано 1 грудня 2008.
- ↑ Heck, Andre (2002). Organizations and Strategies in Astronomy III. с. 160. ISBN 978-1-4020-0812-2.
- ↑ Holden, Edward Singleton (1888). The Principal Observatories of the World. Hand-book of the Lick Observatory of the University of California. с. 112. Процитовано 2 жовтня 2010.
- ↑ Astrophysics Research Facilities.
- ↑ The 40-inch Elizabeth telescope. South African Astronomical Observatory. Архів оригіналу за 19 September 2012. Процитовано 28 січня 2009.
- ↑ It's Far, It's Small, It's Cool: It's an Icy Exoplanet! Distant Planet Brings Astronomers Closer To Home (PDF). Процитовано 15 травня 2009.
- ↑ Radcliffe 74-inch (1.9-m). South African Astronomical Observatory. Процитовано 3 травня 2017.
- ↑ Astronomical Instruments. Grubb Parsons. 1956.
- ↑ The Alan Cousins Telescope – Automatic Photometric Telescope. South African Astronomical Observatory. Архів оригіналу за 9 September 2012. Процитовано 29 січня 2009.
- ↑ Automatic Photometric Telescope (APT). Astronomical Society of Southern Africa. Архів оригіналу за 18 July 2011. Процитовано 29 січня 2009.
- ↑ IRSF telescope. South African Astronomical Observatory. Архів оригіналу за 9 September 2012. Процитовано 30 січня 2009.
- ↑ Nagata, Tetsuya (2005). IRSF 1.4-m telescope continues providing wonderful images at SAAO. The Astronomical Herald. 98 (3): 137—138. Bibcode:2005AstHe..98..137N. ISSN 0374-2466.
- ↑ Baliyan, K. S.; Ganesh, S.; Joshi, U. C.; Glass, I. S. (2003). Near Infrared Survey of the Galactic Nuclear Bulge Region (PDF). Bulletin of the Astronomical Society of India. 31: 403. Bibcode:2003BASI...31..403B.
- ↑ Brown, T. M.; Baliber, N.; Bianco, F. B.; Bowman, M.; Burleson, B.; Conway, P.; Crellin, M.; Depagne, É.; De Vera, J. (2013). Las Cumbres Observatory Global Telescope Network. Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 125 (931): 1031—1055. arXiv:1305.2437. Bibcode:2013PASP..125.1031B. doi:10.1086/673168. ISSN 0004-6280.
- ↑ MASTER-SAAO
- ↑ C/2015 G2 (MASTER) is first South African Comet discovery in 35 years. Africa2Moon. Архів оригіналу за 12 May 2015. Процитовано 20 травня 2015.
- ↑ Research Facilities. McDonald Observatory. Процитовано 15 травня 2009.
- ↑ Telescopes. South African Astronomical Observatory. Процитовано 30 січня 2009.
- ↑ Hessman, F. V.; Romero, E. (May 2003). Running MONET and SALT with Remote Telescope Markup Language 3.0. American Astronomical Society Meeting 202, #38.09; Bulletin of the American Astronomical Society. 202: 753. Bibcode:2003AAS...202.3809H.
- ↑ P. Sybilski & S.K. Kozłowsk (August 2011). Project Solaris – a Southern Hemisphere robotic telescope networ (PDF). Monthly Notes of the Astronomical Society of Southern Africa. 70 (7&8): 131—135. Bibcode:2011MNSSA..70..131S. ISSN 0024-8266.
- ↑ First Light. South African Large Telescope. Архів оригіналу за 9 вересня 2012. Процитовано 15 травня 2009.
- ↑ Welcome to the WASP website. SuperWASP. Архів оригіналу за 8 December 2002. Процитовано 30 січня 2009.
- Wiehahn, Michelle (February 2002). Using the SAAO Automatic Photometric Telescope to Study the Long-Term Lightcurves of Cataclysmic Variables (PDF) (BSc (Hons) thesis). University of Cape Town – Department of Astronomy. Архів оригіналу (PDF) за 21 серпня 2011.
- Офіційний веб-сайт
- Домашня сторінка SALT
- СОЛІ віхи, першосвітло
- СОЛІ віхи, інавгурація
- Домашня сторінка BiSON
- Домашня сторінка SuperWASP
- Домашня сторінка KELT-South
- Статус SuperWASP-South в реальному часі
- Домашня сторінка MeerLICHT
- Список SUR у проекті IDA
- Гігантська нова обсерваторія Південної Африки. Будівництво 1,9-метрового телескопа Редкліфф, архів AP.
- мерехтіння