Спорт у Донецьку
Донецьк — потужний спортивний центр України. Свого часу тут проходили чемпіонати СРСР з тенісу, легкої атлетики, боксу. Також у Донецьку проводилися міжнародні змагання: матчеві зустрічі Кубку Девіса, Ліги Чемпионів УЄФА.
На початку XX століття в Юзівці найпопулярнішими видами спорту були велоспорт, важка атлетика, гімнастика, боротьба й футбол. Існували різні спортивні товариства, на нерегулярній основі. У жовтні 1911 року віце-губернатор Катеринославської губернії камер-юнкер Татищев задовольнив прохання про відкриття Юзівського спортивного товариства — це було перше регулярне спортивне товариство. Товариство розвивало різні види спорту, але основним був футбол.
У 1915 році спортивне товариство Новоросійської компанії нараховувало 200 членів. У квітні 1919 року Донецький губернський військовий комісаріат запровадив у школах народної освіти заняття з фізкультури й ухвалив положення про робочі спортивні клуби. 30 квітня 1923 року в Юзівці проведено перше спортивне свято з участю всіх спортивних клубів Донбасу.
1937 року Донецьку було присуджено перше місце в СРСР за досягнуті успіхи в розвитку фізкультури й спорту серед трудящих.
У Донецьку працювали заслужені тренери СРСР і УРСР: Анатолій Коваленко, Юрій Бухман, Володимир Самаров, Ілля Устименко, Григорій Курлянд, Борис Єзерський, Віктор Борота, Володимир Камельзон, Володимир Абраменко, Олександр Билязе, Євгеній Сапронов, Віктор Хейфец, Віталій Петров.
У Донецьку побудовано 9 палаців спорту, 13 стадіонів, 11 плавальних басейнів, 3 легкоатлетичних манежі, 300 спортивно-гімнастичних залів.
Спортивні комплекси:
- РСК «Олімпійський» (Київський район (Донецьк))
- «Кіровець» (Кіровський район (Донецьк))
- Шахтоуправління «Донбас» (Будьонівський район (Донецьк))
- Шахти «Лідіївка» (Кіровський район (Донецьк))
Палаци спорту:
- «Дружба» (Калінінський район (Донецьк))
- «Спартак» (Київський район (Донецьк))
- «Шахтар» (Ворошиловський район (Донецьк))
- «Динамо» (Ворошиловський район (Донецьк))
- «Будівельник» (Калінінський район (Донецьк))
- Шахтоуправління «Октябрьське» (Куйбишевський район (Донецьк))
- «Ювілейний» (Кіровський район (Донецьк))
Стадіони:
- «Шахтар» (Ворошиловський район (Донецьк))
- «Моноліт» (Київський район (Донецьк))
- «Металург» імені 125-річчя ДМЗ (Ленінський район (Донецьк))
- «Донбас Арена» (Київський район (Донецьк))
Легкоатлетичні манежі:
- «Буревестник» (Ворошиловський район (Донецьк))
- «Авангард» (Ворошиловський район (Донецьк))
- ДЮСШ (Ворошиловський район (Донецьк))
Плавальні басейни:
- ДонНУ (Ворошиловський район (Донецьк))
- ДонНТУ (Ворошиловський район (Донецьк))
- ДОСААФ (Калінінський район (Донецьк))
Водна станція:
- «Спартак» (Ворошиловський район (Донецьк))
Стрілецькі тири:
- «Динамо» (Київський район (Донецьк))
- «Донецькміськмаш» (Ленінський район (Донецьк))
Мотодром (Калінінський район (Донецьк))
- Спортивний клуб ІСД створений в липні 2001 року. 7 відділень за видами спорту: стендова і кульова стрільба, велоспорт, важка атлетика, плавання, шахи, фехтування, мотоспорт;
- Спортивний клуб «NORD». Відділення настільного тенісу.
Футбольні клуби «Металург» і «Шахтар» грають в Українській Висшій лізі. Також «Шахтар» грав в Лізі Чемпіонів УЄФА. Шахтар кількаразовий Чемпіон України, власник Кубка України, Суперкубка України, Кубка УЄФА. В Друзій лізі, у групі Б грають футбольні клуби «Олімпік» і «Титан».
Жіночий футбол представлений командою «Донеччанка». Також діє Центр олімпійської підготовки по жіночому футболі[1].
На стадіонах «Шахтар» і «Олімпійський» проходили матчі ліги чемпіонів УЄФА 2004/2005 і 2006/2007. В Донецьку проводилися матчі юнацького чемпіонату Європи по футболі Євро-2009 (U-19), а також пройдуть матчі[2] Євро-2012 (матчі групового турніру, чвертьфінал і півфінал)[3].
З 5 по 11 червня 2008 року в Донецьку проходили матчі міжнародного футбольного турніру імені Банникова[4].
Міні-футбольний клуб «Шахтар» п'ять разів ставав чемпіоном України з міні-футболу (у сезонах 2001—2002, 2003—2004, 2004—2005, 2005—2006, 2007—2008 років) і три рази завойовував Кубок України (в 2003, 2004, 2006 роках).
Також у вищій лізі грав міні-футбольний клуб «Київська Русь».
Жіночий міні-футбол представляють команди «Донетчанка-ЦПОР» і «Донтекс».
В Донецьку проходили чемпіонати СРСР з тенісу 1978, 1979, 1980 років на кортах Донецької залізниці . В 1997 році в Донецьку відбувся перший національний чемпіонат України з тенісу.
У Донецьку проводяться: професійний чоловічий тенісний турнір «Меморіал Олександра Коляскина», міжнародний юнацький тенісний турнір «Кубок Донецьк АРС».
У Донецьку проходили матчі кубка Девіса 1974[5], 1982[6], 2005[7] років.
Спортивний клуб настільного тенісу «Норд» в 2008 і 2009 роках посів перше місце в суперлізі Клубного Чемпіонату України з настільного тенісу серед чоловічих команд.
У Донецьку проводився чемпіонати СРСР з легкої атлетики серед молоді і юнаків 1978, 1979, 1980, 1984 років; матчеві зустрічі з легкої атлетики СРСР — США — ФРН 1978 року; матчеві зустрічі СРСР — США, СРСР — ФРН 1979 року.
У Донецьку проводився міжнародний легкоатлетичний турнір «Зірки Жердини». Стрибунам із жердиною Сергію Бубці і Олені Ісинбаєвій надали звання «Почесний громадянин Донецька». Сергію Бубці встановлений пам'ятник.
В 1980 році на XXII літніх Олімпійських іграх донецькі легкоатлети Надія Ткаченко і Ніна Зюськова завоювали золоті медалі, Василь Архипенко — срібну, а Валерій Підлужний — бронзову.
1975 року прийняли в експлуатацію Палац спорту «Дружба». У ньому були встановлені холодильні установки й відкрита дитяча хокейна секція. У ПС «Дружба» проводилися матчі серед юнацьких команд Радянського Союзу, в 1975 році — міжнародний молодіжний турнір з хокею серед команд соціалістичних країн, в 1983 році — міжнародний турнір на призи газети «Радянський спорт» за участю клубів вищої й першої ліг СРСР («Сокіл» (Київ), «Салават Юлаєв» (Уфа), «Торпедо» (Горький), «Кристал» (Саратов), СК ім. Урицького Казань), «Ільвес» (Тампере) і національної збірної Румунії. У 1990 році в Донецьку була створена професійна хокейна команда «Кооператор», яка виступала в чемпіонаті СРСР, а також завоювала бронзову медаль на зимовій Спартакіаді України. У травні 1991 року льодове поле ПС «Дружба» вийшло з ладу. Через економічні труднощі встаткування так і не було відремонтовано. Хокеїсти з Донецька перейшли в інші клуби. З них найвідоміші Юрій Литвинов і Олег Твердовський[8]. У березні 2011 року в ПС «Дружба» було встановлено сучасне обладнання для створення льодового покриття у зв'язку з проведенням матчів чемпіонату світу з хокею серед молоді до 18 років і чемпіонату світу з хокею в першому дивізіоні[9]. При цьому ПС «Дружба» не став тільки лише льодовою ареною. На льодове покриття в короткі строки може бути покладено паркет, що робить використання ПС «Дружба» більш універсальним та вигідним.
В 1993 році була створена хокейна команда «Норд»[10].
У 2001 році у Донецьку був створений хокейний клуб «Донбас». Цей клуб у сезоні 2001–2002 років посів третє місце в чемпіонатах України й Білорусі[11]. Потім клуб «Донбас» був розформований, але незабаром зібрався в новому складі. У сезоні 2005–2006 хокейний клуб «Донбас» переміг у чемпіонаті України першої ліги[11].
В Донецьку була створена Донецька обласна федерація хокею[12], що в 2006 році була прийнята в федерацію хокею України.
В 2003[13], 2004[14] і 2008[15] роках у Донецьку проходив відкритий кубок України з флорболу «Крилатий м'яч». Також в Донецьку проходив зимовий Міжнародний турнір з флорболу «Срібна сніжинка»[13]. У 2004 році проводився відкритий чемпіонат Донецької області «Весна-2004»[16]. У 2007 році проводився турнір з флорболу «Журналиада Донбасу»[17].
Флорбольні команди міста: «Лідер», «Галант»[14], «Еліс»[14], «Олімпік»[14].
У більярдному клубі «Маяк» розміщено 15 повнорозмірних столів для російського більярду й 2 столи для пулу. У більярдному клубі «Міраж» розміщено 5 повнорозмірних столів для російського більярду й 1 стіл для пулу. У більярдному клубі «Тандем» крім повнорозмірних столів є столи «три чверті». У більярдному клубі «MAXI» розміщено 14 повнорозмірних столів для російського більярду. Клуб «MAXI» є одним з базових клубів Донецької обласної федерації більярдного спорту, від проводить найбільшу кількість офіційних турнірів. У більярдному клубі «Піраміда» розміщено 5 повнорозмірних столів для російського більярду. Клуб «Піраміда» підпорядквується Донецькій обласній студентській федерації більярдного спорту. У більярдному клубі «Ювілейний» розміщено 19 повнорозмірних столів для російського більярду, 2 столи для снукеру й 1 стіл для американського більярду[18].
У Донецьку проводиться ряд інтелектуальних автомобільних гонок в основу яких лягло міське орієнтування:
- AutoQuest[19], формат ігор: жовтий (проводиться з 2006року) і зелений (проводиться з 2007року);
- SotaQuest[20];
- Dozo[21];
- CityGame[22];
- STALKER[23];
- Encounter[24];
- Quest.ua[25].
З 2007року в Донецьку проводяться ігри FootQuest[26].
В Донецьку на Кальміусському водосховищі проводяться змагання з техніки вітрильного туризму.
В 1915 році гімнастична команда «Соколи» нараховувава 80 чоловек.
В 1936 році донецький гімнаст Леонід Яриза став першим в Донбасі й шостим в країні майстром спорту СРСР.
Поліна Астахова закінчила донецький фізкультурний технікум і в Донецьку почалася її спортивна слава. В 1960 році Поліна Астахова стала чемпіонкою XVII літніх Олімпійських ігор з спортивної гімнастики.
В Донецьку живе олімпійська чемпіонка з спортивної гімнастики Лілія Подкопаєва, під її керівництвом у місті проводився міжнародний фестиваль «Золота Лілія»[27]. В 1997 році Лілля Подкопаєва була визнана «Спортсменкою року».
У ПС «Дружба» проводилися матчеві зустрічі з боксу СРСР — США 1978 року, в ПС «Шахтар» проходила матчева зустріч збірних команд по боксу СРСР — Франція на кубок Європи Жуля Ремо. У Донецьку проводився чемпіонат СРСР з боксу 1982 року.
Донецький боксер Едуард Кауфман став чемпіоном з боксу на спартакіаді народів СРСР 1967 року. В 1980 році на XXII літніх Олімпійських іграх донецький боксер Віктор Мирошниченко завоював срібну медаль.
Інші відомі донецькі боксери: Олександр Ягубкин, Владислав Засипко.
Донецький важкоатлет Станіслав Батищєв і донецькі штангісти Юрій Яблоновський і Олександр Галкін поставили світові рекорди.
В 1980 році на XXII літніх Олімпійських іграх донецький важкоатлет Олександр Первий завоював срібну медаль.
Володимир Турчинський організував в Донецьку змагання «Найдужча людина України».
Донецька чоловіча баскетбольна команда «Донбасканалбуд» стала переможцем IV спартакіади УРСР.
Баскетбольний клуб «Шахтар» був бронзовим призером України в 1995 році й срібним призером України в 1996 році[28].
У вищій лізі грає команда «Донецьк». У першій лізі грають дві жіночі команди «Тектонік — СДЮШОР»[29], «Донетчанка — Університет»[30][31]. Вісім команд грають у юнацькій лізі[32].
Жіноча баскетбольна команда «Енергобіс» брала участь у кубку Ронкетті[33].
В 1980 році на XXII літніх Олімпійських іграх донецький борець Ілля Мате завоював золоту медаль.
14 і 15 квітня 2007 року пройшли змагання з велоспорту «Гран-прі Донецька»[34] організовані спортивним клубом ІСД. Змагання складалися з двох велоперегонів національного рівня: гонку-критеріум у програмі чемпіонату України з велоспорту і групового шосейного велоперегону.
У 2005 році почав функціонувати картодром «Донбас-карт». Комплекс включає трасу для картингу довжиною близько 800 метрів з постами для маршалів і хронометражем, обладнані бокси, площадки для команд із підведеною електрикою. Ця траса є однієї із найкращих в Україні, поряд з полтавською «Лтавою» і картодромом київського спортивного комплексу «Чайка». Регулярно проводяться місцеві й національні змагання, аматори змагаються в перегонах на прокатних картах. У 2007 році проходив етап чемпіонату України по мотогонкам.
Донецьк приймає в себе ралі «Донбас», проводяться змагання з автокросу.
Донецьк є одним з небагатьох міст України, що мають стаціонарну трасу для радіокерованих автомоделів. Вона була створена дитячо-юнацьким автомодельним клубом «Формула», розташована поруч із будинком клубу в Київському районі.
В 1959 році донецькі радисти завоювали на міжнародних змаганнях кубок А.С.Попова. В 1959 році донецькі радисти завоювали кубок журналу «Всім [Архівовано 30 листопада 2012 у WebCite]» за далекі зв'язки з одним передавачем.
«Кіберспорт Арена» — комп'ютерний клуб для проведення міжнародних професійних турнірів з кіберспорту.
У лютому 2007 року в Донецьку проводився Кубок ДОННТУ з комп'ютерних ігор[35]. У рамках кубку проводилися змагання з наступних ігор: Counter-Strike 5х5, FIFA 2007, Need For Speed: Most Wanted, Quake III Arena, Warcraft III: Reign of Chaos, StarCraft: Brood War.
Офіційне представництво групи «Rabo De Arraia» в Донецьку https://web.archive.org/web/20100113080543/http://capoeira-rda.dn.ua/
Grupo LeLeka Capoeira www.capoeira.dn.ua
Школа Капоейри «Luta Nacional» www.capoeira.in.ua
Волейбольний клуб «Шахтар» в 1992 році став чемпіоном чемпіонату СРСР з волейболу серед чоловіків.
Гандбол у Донецьку представлений командами «Шахтар-Академія», «Політехнік», «Донетчанка»[36]. «Шахтар-Академія» — триразовий чемпіон України.
Мають розвиток в Донецьку й кінні види спорту. Створено кілька кінно-спортивних баз, серед яких «Ягуар», «Татерсаль», «Пегас», СДЮШОР "Локомотив", «Алюр»[37]. Навесні 2009 року відкритий кінно-спортивний комплекс Європейського рівня «DONBASS EQUI CENTRE».
Команда американського футболу «Скіфи-ДонНТУ» дев'ять разів ставала чемпіоном України з американського футболу (з 1994 по 2003 рік).
У Донецьку працює міський шахово-шашковий клуб. У Донецькому міському Палаці дитячої і юнацької творчості діє шаховий клуб «Юний гросмейстер»[38]. У Київському районі з 1994 року працює Дитячо-Юнацький Клуб «Донецька Каісса»[39], де сотні дітей пізнають нюанси древньої гри.
У 1971, 1976 роках у Донецьку проводили Чемпіонати УРСР з шахів серед чоловіків. У 1993 році в Донецьку відбувся Чемпіонат України з шахів серед чоловіків.
В чемпіонаті України з шахів серед чоловіків по два рази перемагали донетчани Юрій Ісакович Коц в 1961 та 1971 роках і Євген Мірошниченко в 2003 та 2008 роках.
У 2006 році Євгеній Мирошниченко став переможцем міжнародного шахового турніру «Інавтомаркет-опен».
Представниця Донецька Катерина Лагно двічі ставала чемпіоном Європи з шахів (в 2005 і 2008 роках).
У Донецьку існує товариство аматорів спортивного бігу, що щорічно проводить змагання на центральних вулицях міста.
Федерація фехтування Донецької області постійно проводить набір у секції фехтування в Донецьку, Макіївці, Горлівці. Адреса сайту http://ffdo.blogspot.com [Архівовано 23 лютого 2022 у Wayback Machine.]
Діє Донецька обласна федерація регбі.
2 і 3 травня 2008 року в Донецьку проходив Чемпіонат України з регбі-7 серед юнаків 1993 року народження. З 16 по 20 жовтня 2008 року в Донецьку проходив Чемпіонат України з регбі-12 серед юнаків 1993 року народження.
Донецька команда Тигри Донбасу була чемпіоном України[40]
Тренер клубу Тигри Донбасу Антон Леонідович Бойко був визнаний найкращим тренером з підготовки юнаків 1994–1996 років народження в сезоні регбі-15 2008 року[41].
Раніше в Донецьку існували команди регбі «Металург», «Моноліт», «Негоціант»[42].
- ↑ У футболу все-таки жіноче обличчя. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 1 лютого 2013. [Архівовано 2022-06-20 у Wayback Machine.]
- ↑ Україна прийме Євро-2009. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Інформація про вісім стадіонів Євро-2012[недоступне посилання з липня 2019], І все-таки Україна! [Архівовано 12 серпня 2009 у Wayback Machine.], Євро-2012 пройде в Україні!!! [Архівовано 2022-06-10 у Wayback Machine.]
- ↑ УЄФА перевірить готовність України до Євро-2009 на турнірі Банникова в Донецьку. Архів оригіналу за 13 серпня 2009. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ 1974 Davis Cup[en]
- ↑ 1982 Davis Cup[en]
- ↑ 2005 Davis Cup[en]
- ↑ «Хокей який ми проґавили» — «П'ятниця», 04.02.2005[недоступне посилання з липня 2019]
- ↑ Донецьк прийме юніорський чемпіонат світу з хокею. Архів оригіналу за 11 листопада 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ ХК «Донбас». Архів оригіналу за 20 жовтня 2007. Процитовано 24 січня 2011.
- ↑ а б Донецька обласна федерація хокею. Архів оригіналу за 29 березня 2013. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Сайт Донецької обласної федерації хокею. Архів оригіналу за 2 грудня 2012. Процитовано 6 травня 2019.
- ↑ а б ФСК «Олімпійський» [недоступне посилання з травня 2019]
- ↑ а б в г «Крилатий м'яч» знову прилетів у Донецьк. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 1 лютого 2013. [Архівовано 2005-05-21 у Wayback Machine.]
- ↑ Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 4 грудня 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Шведська витівка на донецьких площадках. Архів оригіналу за 13 травня 2005. Процитовано 1 лютого 2013. [Архівовано 2005-05-13 у Wayback Machine.]
- ↑ «Журналиада Донбасу» знайомить пресу із флорболом. Архів оригіналу за 22 березня 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Джерело: «„свої“ серед „чужих“» — Андрій Зимоглядов, «П'ятниця», 12.05.2006
- ↑ AutoQuest у Донецьку [Архівовано 2 серпня 2011 у Wayback Machine.], Форум AutoQuest — Донецьк [Архівовано 29 вересня 2007 у Wayback Machine.]
- ↑ Авто квест ігри в Донецьку. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 26 липня 2019.
- ↑ Dozo в Донецьку[недоступне посилання з липня 2019]
- ↑ Сайт гри. Архів оригіналу за 28 вересня 2007. Процитовано 24 січня 2011.
- ↑ Сайт гри. Архів оригіналу за 28 вересня 2007. Процитовано 26 липня 2019.
- ↑ ENCOUNTER в Донецьку. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 30 березня 2022.
- ↑ Сайт гри. Архів оригіналу за 31 січня 2009. Процитовано 26 липня 2019.
- ↑ Сайт гри. Архів оригіналу за 18 грудня 2018. Процитовано 26 липня 2019. [Архівовано 2018-12-18 у Wayback Machine.]
- ↑ Сайт фестивалю. Архів оригіналу за 28 червня 2016. Процитовано 26 липня 2019.
- ↑ Баскетбол. БК «Донецьк» налаштований серйозно!. Архів оригіналу за 22 березня 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Сторінка команди на сайті федерації баскетболу України. Архів оригіналу за 30 вересня 2008. Процитовано 1 лютого 2013. [Архівовано 2008-09-30 у Wayback Machine.]
- ↑ чи Повернеться в «Дружбу» жіночий баскетбол?. Архів оригіналу за 22 березня 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Сторінка команди на сайті федерації баскетболу України. Архів оригіналу за 30 вересня 2008. Процитовано 1 лютого 2013. [Архівовано 2008-09-30 у Wayback Machine.]
- ↑ В Донецьку баскетбол незабаром оживе знову. Архів оригіналу за 22 березня 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Жіночий баскетбол то живий, ч то мертвий. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Гран-прі Донецька. Архів оригіналу за 20 травня 2007. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Кубок ДОННТУ [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.], Кубок ДОННТУ з комп'ютерних ігор [Архівовано 6 жовтня 2007 у Wayback Machine.]
- ↑ «Золото» у Запоріжжя, гандбол — в Інтернет. Архів оригіналу за 12 серпня 2009. Процитовано 26 липня 2019. [Архівовано 2009-08-12 у Wayback Machine.]
- ↑ «Алюр». Архів оригіналу за 23 квітня 2013. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Врожай «Юного гросмейстера». Архів оригіналу за 22 березня 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ ДОНЕЦЬКА КАІССА — Головна сторінка. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Чемпіонат України по регбі. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Дитяче регбі. Архів оригіналу за 9 квітня 2012. Процитовано 1 лютого 2013.
- ↑ Історія регбі в Донбасі. Архів оригіналу за 13 серпня 2009. Процитовано 24 січня 2011.