Counter-Strike

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Counter-Strike
Counter-Strike.svg
Counterstrike.JPG
Розробник США Valve, Minh «Gooseman» Le
Видавець США Valve
Дистриб'ютор Steam
Жанр(и) Шутер від першої особи
Платформа Microsoft icon.svg Microsoft Windows
MacOS logo.svg macOS
Tux.svg Linux
Xbox one logo.svg Xbox
Дата випуску

19 червня 1999 — Beta-версія 1.0[1]
9 листопада 2000 — Realise-версія 1.0

15 вересня 2003 — Realise-версія 1.6
Режим гри багатокористувацька гра
Мова англійська[2], французька[2], німецька[2], італійська[2], іспанська[2], спрощена китайськаd[2], традиційна китайськаd[2] і корейська[2]
Творці
Ігродизайнер(и) Minh «Gooseman» Le
Технічні деталі
Рушій GoldSrc
Носій Цифрова дистрибуція
Counter-Strike[3]
Наступна гра Counter-Strike: Condition Zero
Офіційний сайт(англ.)
CMNS: Counter-Strike у Вікісховищі

Counter-Strike (укр. Контрудар, скорочено CS) — відеогра жанру командного шутера від першої особи, видана Valve 9 листопада 2000 року. Початково була створена як доповнення до гри Half-Life, засноване на її коді. Призначена передусім для мережевої гри, також можлива гра з керованими комп'ютером супротивниками — «ботами». Гравці поділяються на протиборчі команди терористів і спецпризначенців, щоб, користуючись зброєю і тактикою, виконати поставлене завдання.

З Counter-Strike проводяться чемпіонати, це одна з ігор, яка є в складі World Cyber Games — світового змагання з відеоігор.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Контртерористи в бою з терористами

Основи[ред. | ред. код]

Гравці в Counter-Strike поділяються на протиборчі команди терористів (T) і спецпризначенців (контртерористів, CT). Керуючи одним з бійців, гравець повинен забезпечити перемогу своєї команди, головним чином знищуючи опонентів упродовж кількох раундів.

Сутички відбуваються на місцевостях, званих картами. Кожен боєць володіє запасом здоров'я, початковою зброєю і коштами. За кошти можливо придбати іншу зброю, броню чи оснащення на кшталт приладу нічного бачення або щита. Гравцеві надаються відомості про стан здоров'я, броні, час до кінця раунду, кількість союзників, боєзапас і кошти. Також на екрані наводить радар, що показує розташування бійців, і відомості про те, хто кого вбив і з якої зброї.

На початку гравець обирає карту, команду і одного з чотирьох її бійців. Класи бійців косметичні — вони відрізняються тільки зовнішнім виглядом, але вигляд може сприяти маскуванню, залежно від карти. Команди починають сутичку, перебуваючи на «базі», навколо якої існує «зона покупок». Перебуваючи в ній, гравець може придбати за кошти корисні речі на свій розсуд. Раунд триває поки не буде досягнуто поставленої мети, або одна з команд не знищить іншу. В разі загибелі свого бійця, гравець продовжує спостерігати за сутичкою до кінця раунду. Коли раунд завершується, команди отримують кошти (переможці більшу суму) і в повному складі знову опиняються на своїх «базах» (респавняться).

Основні типи гри[ред. | ред. код]

Hostage Rescue (укр. Порятунок заручників) — контртерористи повинні знайти заручників і вивести їх із зони утримання, тоді як терористи — утримати заручників. Контртерористи перемагають, якщо до закінчення часу раунду вони встигають вивести заручників у вказану точку на карті, або убивши всіх терористів. Терористи ж перемагають, якщо всі заручники не будуть виведені до закінчення раунду, або всі контртерористи будуть убиті. Після супроводження заручників в точку порятунку, гравцеві контртерористів, який вивів їх, дається по 300 $ за кожного врятованого заручника. Зазвичай карти для цього типу гри мають префікс cs_.

Bomb / Defuse (укр. Замінувати / Знешкодити) — головним завданням для команди терористів є закласти бомбу та не допустити її розмінування командою контртерористів. Завдання для контртерористів полягає в тому, щоб не дати встановити бомбу або розмінувати її у випадку встановлення. Бомбу несе один з членів команди терористів. Він може її скинути, як звичайну зброю, для того щоб її підібрав інший гравець з його команди. Гравець з бомбою на радарі терористів при цьому відображається точкою, що блимає. Після закладання бомби гравцям обох команд передається повідомлення «The bomb has been planted — Бомбу було активовано». У CT є можливість скоротити час розмінування бомби, купивши Defuse Kit (укр. Саперний набір), з яким він складає 6 секунд (без нього — 11 секунд). Час закладки бомби триває всього 3 секунди. На переважній кількості турнірів Counter-Strike граються мапи типу Bomb/Defuse. Зазвичай такі карти мають префікс de_.

VIP Assassination (укр. Вбивство VIP) — завданням терористів є вбити VIP-гравця (у загальному випадку, не дати йому врятуватися), яким стає один з гравців команди контртерористів. При цьому у VIP немає можливості купити зброю, патрони або спорядження, проте він має 200 % броні, бронежилет без шолома і стандартний пістолет команди контртерористів (HK USP). Завдання CT — довести VIP до зони порятунку. Карти цього сценарію мають префікс as_. Єдиною картою такого сценарію в офіційному наборі CS є as_oilrig.

Додаткові типи карт[ред. | ред. код]

Різноманітні модифікації Counter-Strike з особливими правилами граються на додаткових картах, які мають спеціальні позначення в назвах. У загальному випадку, тільки творець визначає назву карти, що може не відповідати де-факто прийнятим завданням цієї карти.

Зброя і спорядження[ред. | ред. код]

Зброя, якою володіє боєць, поділяється на первинну і вторинну. Первинна включає пістолет, який видається на початку, і різноманітну стрілецьку зброю, яка купується на розсуд гравця. Вторинна включає ніж, який завжди є у бійця, і гранати. Для терористів і контртерористів набір зброї дещо різниться. Зображені в грі моделі відповідають реальним зразкам зброї, проте їхня спрямованість і характеристики умовні. Якщо вказано в налаштуваннях, можливо користуватися ліхтариком, який освітлює темні місця, проте видає розташування бійця.

Пістолети: Glock 18, USP .45, P228, Desert Eagle, Beretta (парні)*, Five-Seven**.

Дробовики: M3, XM1014.

Пістолети-кулемети: MAC-10*, TMP**, MP5, UMP45, P90.

Автоматичні гвинтівки: Galil*, FAMAS**, АК-47*, M4A1**, SG552*, AUG**.

Снайперські гвинтівки: Scout, AWP, G3SG1*, SG550**.

Ручні кулемети: M249.

Гранати: Світлошумова, Димова, Осколкова.

Спорядження: Бронежилет, Бронежилет і шолом, Саперний набір**, Прилад нічного бачення, Балістичний щит**.

* — доступно тільки терористам

** — доступно тільки контртерористам

Фракції[ред. | ред. код]

Моделі бійців у грі представлені терористами і контртерористами з вигаданих організацій:

Терористи: Arctic Avengers (укр. Арктичні месники, Швеція), Elite Crew (укр. Елітний підрозділ, Близький Схід), Guerilla Warfare (укр. Повстанські сили, Середній Схід), Phoenix Connexion (укр. Клан «Фенікс», Східна Європа).

Контртерористи: GIGN (Groupe D'Intervention de la Gendarmerie Nationale, Франція), GSG-9 (Grenzschutzgruppe-9, Німеччина), SEAL Team 6 (SEa Air Land, Команда 6, США), SAS (Special Air Service, Велика Британія).

Розробка[ред. | ред. код]

Counter-Strike було задумано в 1999 році студентами Джессом Кліффом і Мінном Лі як модифікацію до Half-Life. Лі під псевдонімом Gooseman вже розробляв модифікації Navy SEALs для Quake III та Action Quake 2 для Quake 2, присвячені боротьбі терористів зі спецпризначенцями, але вирішив, що доцільніше обрати більш реалістичну гру, якою вважав Half-Life. Паралельно навчаючись в університеті, Лі почав роботу над Counter-Strike. Кліфф був вебдизайнером і зацікавившись Action Quake 2, познайомився з Лі та дізнався про його плани створити гру реалістичної тематики. Робота почалася в січні 1999 року. Кліфф створив сайт counter-strike.net, який привернув увагу несподівано великої кількості відвідувачів (понад 10000). Джесс з Міном створювали код, моделі, тоді як спільнота зацікавлених гравців розробляла карти. В березні 1999 року сформувалася команда розробників Counter-Strike Team, а 18 червня 1999 було випущено версію BETA 1. Модифікація містила базові принципи бою, протиборчі команди, зброю, втім працювала нестабільно і багато аспектів не працювали належно. Зокрема, броня була практично марною[4].

Кожні 3-5 місяців випускалися оновлення, де впроваджувалися нова зброя, карти, та виправлялися помилки. Зокрема в BETA 3 було додано ніж для ближнього бою. Вже тоді розробники зіткнулися з проблемою читерства та намагалися боротися з ним. Counter-Strike стала популярнішою, ніж чимало самостійних ігор свого часу, привертаючи увагу преси. Наприкінці 1999 популярність Counter-Strike перевершила популярність Team Fortress Classic від Valve. Тож Counter-Strike Team було запропоновано роботу в Valve, а їхню гру видати окремо, а не як модифікацію. 12 квітня 2000 року Counter-Strike Team увійшла до Valve[5]. Для допомоги в розробці було виділено студію Barking Dog. За її підтримки вийшла версія BETA 5.0 з удосконаленим інтерфейсом, картами, фракціями, та змінами ігрового балансу[6].

31 серпня 2000 року було оголошено, що Counter-Strike продаватиметься як окрема гра[7], а 9 листопада вийшла релізна версія Counter-Strike 1.0[8].

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
GameRevolutionA[13]
GameSpot8.4/10[14]
IGN8.9/10[15]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
GameRankingsPC: 89%[9]
XBOX: 73 %[10]
MetacriticPC: 88/100[11]
XBOX: 74/100[12]

Counter-Strike зібрала позитивні відгуки критиків і гравців. На агрегаторі Metacritic середня оцінка складає 88 балів зі 100[16], а на GameRankings — 89,2 %[17].

Сайтом EDGE у 2006 році Counter-Strike було поставлено на 22-е місце в «Топ 100 ігор 21 століття»[18]. У 2009 році журнал «Empire» включив Counter-Strike до переліку 100 найвидатніших відеоігор усіх часів[19].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://web.archive.org/web/20000816001005/http://www.counter-strike.net/haxornews/arc.html News Archive // counter-strike.net
 2. а б в г д е ж и Steam — 2003.
 3. https://www.valvesoftware.com
 4. CS-Nation - Serving the CS community one post at a time. - csnation.counter-strike.net. 15 серпня 2000. Архів оригіналу за 15 серпня 2000. Процитовано 2 серпня 2018. 
 5. CS-Nation - Serving the CS community one post at a time. - csnation.counter-strike.net. 11 липня 2000. Архів оригіналу за 11 липня 2000. Процитовано 2 серпня 2018. 
 6. Mod Central HL - Half-Life mod news. 2 березня 2000. Архів оригіналу за 2 березня 2000. Процитовано 2 серпня 2018. 
 7. Sierra Studios And Valve Announce Half-Life: Counter-Strike - GameZone. GameZone (амер.). 4 травня 2012. Архів оригіналу за 2 серпня 2018. Процитовано 2 серпня 2018. 
 8. The official Counter-Strike web site. 5 серпня 2001. Архів оригіналу за 5 серпня 2001. Процитовано 2 серпня 2018. 
 9. Counter-Strike for PC. GameRankings. CBS Interactive. Архів оригіналу за 14 січня 2019. Процитовано 13 січня 2019. 
 10. Counter-Strike for Xbox. GameRankings. CBS Interactive. Архів оригіналу за 14 січня 2019. Процитовано 13 січня 2019. 
 11. Counter-Strike for PC Reviews. Metacritic. CBS Interactive. Архів оригіналу за 21 серпня 2010. Процитовано 13 січня 2019. 
 12. Counter-Strike for Xbox Reviews. Metacritic. CBS Interactive. Архів оригіналу за 22 січня 2019. Процитовано 13 січня 2019. 
 13. Dodson, Joe (January 1, 2001). Counter-Strike Review. Game Revolution. Архів оригіналу за February 2, 2014. Процитовано 29 січня 2014. 
 14. Osborne, Scott (27 листопада 2000). Half-Life: Counter-Strike Review. GameSpot. Архів оригіналу за April 1, 2014. Процитовано 1 квітня 2014. 
 15. Wolfe, Clayton (22 листопада 2000). Counter-Strike Review. IGN. Архів оригіналу за 25 жовтня 2012. Процитовано 1 квітня 2014. 
 16. Half-Life: Counter-Strike for PC Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. 21 серпня 2010. Архів оригіналу за 21 серпня 2010. Процитовано 2 серпня 2018. 
 17. Counter-Strike for PC - GameRankings. www.gamerankings.com. Архів оригіналу за 8 серпня 2018. Процитовано 2 серпня 2018. 
 18. The Top 100 PC Games of the 21st Century - Page 8 of 11 | Features | Edge Online. 17 жовтня 2012. Архів оригіналу за 17 жовтня 2012. Процитовано 2 серпня 2018. 
 19. The 100 Greatest Video Games. Empire (англ.). 1 червня 2009. Архів оригіналу за 1 березня 2021. Процитовано 18 жовтня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]