Флорбол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Флорбольний матч
Флорбольний м'яч

Флорбол — командний вид спорту. Один з різновидів хокею, грається пластиковим м’ячем, удари по якому наносяться ключкою. Ціль гри: забити м’яч у ворота суперника.

Опис[ред.ред. код]

На полі в кожній команді присутні 5 польових гравців і один воротар. Контролювати м’яч дозволяється лише ключкою, яка є у всіх польових гравців. Ногою дозволяється зупиняти м’яч, але не наносити удари по воротах. Ця гра схожа на хокей з м’ячем і на хокей без льодового майданчика, проте в правилах цих ігор є суттєві відмінності. В ході гри дозволяється необмежена кількість замін, які можна проводити, не зупиняючи гру. Тривалість гри — 3 періоди по 20 хв. Перерва між періодами триває 10 хвилин. Третій період грається тільки у випадку якщо за перші 2 періоди в команд рівний рахунок.

Флорбол – безконтактна гра. Єдиним дозволеним силовим прийомом є гра плечем в плече, у випадку ведення боротьби за м’яч, не контрольований жодним з гравців. Якщо гравець порушив правила, протилежна команда отримує право на штрафний удар. Гравців можуть карати дво- або п’ятихвилинними вилученнями. За неспортивну поведінку гравець може бути вилучений на 10 хв. Найважчим покаранням є вилучення до завершення матчу.

Гра проходить на майданчику розміром 40 на 20 метрів, закритої бортиками, кути заокруглені. Існує другий варіант проведення гри: на майданчику розміром 24 на 14 метрів, в такому випадку команда складається з трьох польових гравців і одного воротаря. Розмір воріт: 1.60 на 1.15 метрів. Ключки зазвичай робляться із пластику, їхня довжина не може бути довшою ніж 105 сантиметрів і вагою не більше 350 грамів. М'яч зроблений із пластмаси, його діаметр становить 72 мм, максимальна маса - 23 грама. У м'ячі є 26 отворів.

Історична довідка[ред.ред. код]

Флорбол народився у Швеції в 70-их роках минулого століття і швидко здобув популярність в Європі, насамперед у самій Швеції, а також у Фінляндії і Швейцарії. У 1986 році цими країнами була заснована Міжнародна федерація флорболу (МФФ). На сьогоднішній день МФФ об’єднує флорбольні федерації 49 країн, що значно укріпило позиції флорболу у всьому світі, у тому числі в США, Канаді, Японії, Індії, Сінгапурі і Австралії. Найбільш розвинута структура цього виду спорту у Швеції. У флорбол грають усі види населення. Є команди бізнесменів, викладачів, школярів, пожежників, міліціонерів. В країні діють понад 1000 флорбольних клубів, і вони регулярно проводять офіційні змагання.

Перший чемпіонат світу з флорболу серед чоловіків відбувся у 1996 році. Сьогодні на кожному континенті земної кулі існує хоча б одна флорбольна асоціація, у тому числі в Африці, де перша національна федерація з флорболу була створена у Сьєрра-Леоне. У лютому 2008 року флорбол отримав визнання Міжнародного олімпійського комітету (МОК). Можливо вже у 2020 році флорбол увійде в програму літніх Олімпійських ігор.

У 1981 році з'являється перша національна асоціація - Шведська федерація флорболу. Несподівано другий національною асоціацією в 1983 році стає Японська асоціація флорболу. Символом японського флорболу став Таканобу Йосин. У 1985 році національні федерації були засновані в Швейцарії та Фінляндії, а в 1986 році разом зі шведами вони заснували Міжнародну федерацію флорболу IFF. Ця подія відбулася в шведському місті Гускварна.

Дешевизна екіпіровки, необхідної для флорболу, дала новому виду спорту додатковий імпульс зростання популярності в 1990-і роки, коли економічна рецесія змусила багато дитячі спортивні клуби шукати недорогі варіанти масового захоплення дітей [22].

У 1991 році до IFF приєдналися Данія і Норвегія. У 1992 році в Цюриху IFF проводить свій перший конгрес, на якому президентом федерації обирають Пекку борошно, який замінив на цій посаді Андраша Цітрома.

У 1993 році під егідою IFF організовується перший клубний міжнародний турнір - Європейський кубок, матчі якого пройшли в Гельсінкі у жінок і в Стокгольмі у чоловіків.

У 1994 році був розіграний перший міжнародний турнір серед збірних під егідою IFF. Ним став Чемпіонат Європи серед чоловіків. У змаганнях, що проходили в Фінляндії, крім господарів взяли участь ще 7 команд: Чехія, Данія, Угорщина, Норвегія, Росія, Швеція і Швейцарія. У фіналі шведи виявилися сильнішими сусідів з Фінляндії 4: 1, ставши таким чином першими в історії чемпіонами Європи.

Флорбол в цей час продовжує поширюватися по всьому світу. До IFF приєднуються Японія і США.

У 1995 році був організований перший Чемпіонат Європи серед жінок, а також другий серед чоловіків. Обидва турніри пройшли в Швейцарії. Щоб дозволити прийняти в них участь збірної Японії, чемпіонатів було надано відкритий статус.

У 1996 році в Швеції пройшов перший в історії Чемпіонат світу серед чоловіків. Фінал цих змагань привернув на стадіон 15 106 уболівальників. Переможцями очікувано стали господарі. У 1996 році до Міжнародної федерації флорболу приєдналася перша країна з Океанії - Австралія. Офіс IFF був перенесений до Швеції і в ньому з'явився перший співробітник - Штефан Кратц.

У 1997 році був зіграний перший Чемпіонат світу серед жінок. Турнір пройшов у фінському місті Оланд. Перемогу здобули дівчата з Швеції, які обіграли у фіналі господарок 4: 2.

Оскільки число членів IFF зросла, що пройшов в 1998 році другий Чемпіонат світу серед чоловіків був розділений на два дивізіони - A і B.

У 1999 році членом IFF вперше став представник Південної Америки - Бразилія. На жіночому Чемпіонаті світу перемогу вперше в своїй історії здобули фінки. Як і у чоловіків, турнір був розділений на два дивізіони [24].

До кінця 1990-х швидко набирав в світі популярність флорбол став досить відомим, щоб претендувати на професійне визнання. У 2000 році IFF отримала тимчасове членство в GAISF (General Association of International Sports Federation).

У 2001 році вперше були організовані міжнародні турніри для юних флорболістів. Юнацький чемпіонат світу (для юнаків до 19 років) був проведений в Німеччині. У 2002 році в Швеції відбувся перший Університетський чемпіонат світу з флорболу.

У 2003 році IFF подала в Міжнародний олімпійський комітет (МОК) заявку на визнання. Ця заявка, однак, так і не була розглянута, оскільки МОК змінила правила їх розгляду. В цьому ж році IFF підписала антидопінговий кодекс ВАДА. 20 травня 2004 року IFF стала повним членом GAISF, змінила назву на СпортАккорд.

У 2004 році також був зіграний перший Чемпіонат світу серед дівчат (до 19 років), що пройшов у Фінляндії. Крім того, в Чемпіонаті світу серед чоловіків додався дивізіон C.

У 2005 році вперше Чемпіонат світу серед жінок пройшов за межами Європи - в Сінгапурі. Його переможцем також вперше стали дівчата з Швейцарії. В цьому ж році офіс IFF був перенесений в Гельсінкі, а число його співробітників збільшилася з одного до трьох. Також в 2005 році з метою прискорення розвитку флорболу в Азії і Океанії IFF ініціювала створення Конфедерації флорболу Азії і Океанії (AOFC). Пізніше офіс AOFC розташувався в Сінгапурі.

У 2007 IFF прийняло рішення змінити календар міжнародних змагань, щоб сприяти подальшому розвитку флорболу. До юнацького чемпіонати світу був потрібний кваліфікаційний турнір, а для Еврофлорбол-кубка (який змінив Європейський кубок) число кваліфікацій збільшилася з одного до трьох. Міжнародна федерація шкільного спорту в Чехії провела перший ISF Шкільний чемпіонат світу. У грудні IFF вдруге подала заявку в МОК на визнання.

11 грудня 2008 року МОК видав IFF тимчасове членство. Число співробітників офісу збільшилася до п'яти осіб. Членом IFF стала перша країна з Африки - Сьєрра-Леоне. У 2009 році IFF підписала оновлений антидопінговий кодекс ВАДА. Також були прийняті оновлені правила гри, які вступили в силу з початком сезону 2010/2011.

8 липня 2011 році IFF отримала офіційне повне членство в МОК. В цьому ж році IFF організувала новий клубний міжнародний турнір - Кубок Чемпіонів, розіграш якого відбувся в жовтні в Чехії. Відповідно була змінена схема розіграшу Еврофлорбол-кубка. Число членів IFF зросла до цього моменту до 54 [25].

27 травня 2013 року Міжнародна федерація флорболу стала членом Міжнародної асоціації всесвітніх ігор (англ.). Таким чином, флорбол отримав можливість бути представленим на Всесвітніх іграх - міжнародних змаганнях з видів спорту, що не входять до програми Олімпійських ігор [26].

Національні асоціації[ред.ред. код]

1981 - Швеція

1983 - Японія

1985 - Фінляндія і Швейцарія

1986 - створена Міжнародна федерація флорболу (МФФ)

1989 - Данія і Угорщина

1991 - Норвегія

1992 - Росія, Чехія, Німеччина

1993 - США, Естонія, Латвія

1995 - Польща, Бельгія, Сінгапур, Велика Британія

1996 - Австрія і Австралія

1999 - Нідерланди, Бразилія, Словаччина

2001 - Іспанія, Італія, Словенія, Канада, Нова Зеландія

2002 - Малайзія, Індія, Грузія

2003 - Франція

2004 - Пакистан

2005 - Республіка Корея,  Україна, Ліхтенштейн, Ісландія

2006 - Вірменія

2007 - Молдова, Ірландія

2009 - Білорусь

2010 - Литва

Флорбол в Україні[ред.ред. код]

В Україні національна асоціація з флорболу була створена в 2005 році.

Вища ліга (чоловіки)[ред.ред. код]

Команди (станом на листопад 2016)[ред.ред. код]

 1. «Скала» (Мелітополь)
 2. "FLC LEMBERG" (Львів)
 3. «КФК» (Київ)
 4. ФЛК «Тернопіль» (Тернопіль)
 5. ХФлК «Надія» (Коломия)
 6. "New Life[1]" (Луцьк)
 7. "«Шторм» (Тернопіль)

Команди (Сезон 2017- 2018)[ред.ред. код]

Дата: 1 вересня - 1 травня

 1. Лемберг
 2. КФК
 3. New Life
 4. Вулкан
 5. Hope
 6. Шторм
 7. Скала
 8. Надія

Перша ліга[ред.ред. код]

Команди (станом на листопад 2016)[ред.ред. код]

 1. «Воїни» (Івано-Франківськ)
 2. «Вулкан» (Рівне)
 3. «Альфа» (Ужгород)
 4. «Лембег-2» (Львів)
 5. «Норе» (Рівне)
 6. «Sky» (Рівне)
 7. ФЛК «Eagles» (Червоноград)
 8. ХФлК «Айсберг» (Луцьк)
 9. «Шквал» (Молчанськ)
 10. «Husky» (Київ)
 11. «Скала-2» (Мелітополь)
 12. «One Way» (Біла Церква)
 13. «Ворони» (Суми)
 14. «Маяк» (Вінниця)
 15. ФЛК «Запоріжжя» (Запоріжжя)
 16. «Sky Knights» (Дніпро)

Команди (сезон 2017-2018)[ред.ред. код]

Лівий Берег[ред.ред. код]
 1. Sky Knights", Дніпро
 2. "Запоріжжя", Запоріжжя
 3. "Скала-2", Мелітополь
 4. "Ворони", Суми
 5. "Biters", Полтава
 6. "Викинги", Київ
 7. "Fire", Кривий Ріг
 8. "Husky", Київ
Правый Берег[ред.ред. код]
 1. Fearless
 2. «Лембег-2» (Львів)
 3. «Альфа» (Ужгород)
 4. Янтар
 5. «Sky» (Рівне)
 6. Empire
 7. ХФлК «Айсберг» (Луцьк)
 8. Скиф

Вища ліга (жінки)[ред.ред. код]

Команди (станом на листопад 2016)[ред.ред. код]

 • «Скала-МДПУ»(Мелітополь)
 • «Скіф» (Новий Розділ)
 • «Янтар» (Новояворівськ)
 • ХФлК «Надія» (Коломия)
 • «Fire» (Кривий Ріг)

U17[ред.ред. код]

Команди (станом на травень 2014)[ред.ред. код]

Східна конференція[ред.ред. код]
 • Торнадо (Луганськ)
 • Скала-3 (Мелітополь)
 • Sharks RED (Донецьк)
 • YMCA (Красний Луч)
 • БХФК "Ворони" (Суми)
 • Скала-2002 (Мелітополь)
Західна конференція[ред.ред. код]

U14[ред.ред. код]

Команди (станом на травень 2014)[ред.ред. код]

Східна конференція[ред.ред. код]
 • Торнадо (Луганськ)
 • Скала-3 (Мелітополь)
 • Sharks RED (Донецьк)
 • БХФК "Ворони" (Суми)
 • «ХФлК Надія» (Коломия)
Західна конференція[ред.ред. код]

Інші команди[ред.ред. код]

Існують такі регіональні федерації флорболу:

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]