Стік
Стік (у гідрології) — процес стікання дощових і талих вод у водойми і зниження рельєфу під дією сили тяжіння (гравітації).
У вузькому розумінні — кількість води, що стікає з водозбору за певний проміжок часу. Проходить як по земній поверхні (поверхневий стік), так і в товщі земної кори (підземний стік).
Поверхневий стік — стік води атмосферних опадів з певної території в річки. Поверхневий стік поділяється на схиловий стік і русловий (річковий). Процес стоку — складова ланка кругообігу води на Землі.
Підземний стік — рух підземних вод від області живлення до областей розвантаження під дією гідравлічного напору або сили тяжіння у процесі кругообігу води в природі. В загальному — кількість підземних вод, що стікає з певної території. Підземний стік характеризується коефіцієнтом, що показує, яка частина атмосферних опадів йде на живлення підземних вод, а також витратою, модулем, об'ємом.
Графічна зміна стоку річки в часі виражається гідрографом та сумарною кривою стоку. Величина і режим стоку залежать від водного балансу водозборів (опадів, випаровування), характера рельєфу і геологічної будови, ґрунтового покриву і рослинності території. Стік визначає ерозію, природний дренаж, перенос і відкладення продуктів денудації.
На рівнинах максимум стоку спостерігається переважно в найбільш зволожених лісових зонах. В горах величина стоку зростає до певної висоти здебільшого на навітряних схилах хребтів.
Характерною особливістю стоку є його мінливість у просторі і за часом. У внутрішньорічному ході стоку річки виділяються фази: повені, паводки, межень. На більшості річок України спостерігається весняна повінь, літньо-осіння та зимова межені. На деяких з них можуть виникати осінні паводки.
Відносно рівномірний протягом року стік, що досягається регулюючим впливом водосховищ і ставків, називається зарегульованим.
Приклад — зарегульований каскадом водосховищ стік річки Дніпро.
Величину стоку протягом будь-якого періоду (року, сезону, місяця і таке інше) виражають:
- середньою витратою води (в м³/с);
- шаром стоку (в мм або см);
- об'ємом стоку (в м³);
- модулем стоку (в л/с.км²);
- коефіцієнтом стоку (в долях одиниці).
Твердий стік — кількість матеріалу, який транспортується водою, вітром або льодовиком.
Іонний стік — кількість мінеральних хімічних речовин (в іонній формі), яка транспортується річковою водою.
Об'єм стоку річки за рік свідчить про її водність.
Нижче наведено таблицю об'ємів стоку десяти найповноводніших річок світу.
|