Янцзи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Янцзи
Yangtze-Ships.JPG
На річкових просторах біля Нанкіну
Yangtze River Map.png
33°26′39″ пн. ш. 90°56′10″ сх. д. / 33.44416666669477678° пн. ш. 90.93611111113878565° сх. д. / 33.44416666669477678; 90.93611111113878565
Витік гора Геладандун Тангла, гірський масив Тангла, східний Тибет, провінція Цінхай
• координати 33°25′44″ пн. ш. 91°10′57″ сх. д. / 33.42889° пн. ш. 91.18250° сх. д. / 33.42889; 91.18250
висота, м 5 042 м
Гирло Східно-Китайське море, біля Шанхая і Цзянсу
• координати 31°23′37″ пн. ш. 121°58′59″ сх. д. / 31.39361° пн. ш. 121.98306° сх. д. / 31.39361; 121.98306
Басейн Басейн Янцзиd
Країни: КНР КНР
Прирічкові країни: КНР КНР
Регіон Цінхай
Тибетський автономний район
Юньнань
Сичуань
Чунцін
Хубей
Хунань
Цзянсі
Аньхой
Цзянсу
Шанхай
Довжина 6 380 км[1]
Площа басейну: 1 808,5 км²
Середньорічний стік 30 166  м³/с (сер. річн.)[2]
110 000  м³/с (max)[3][4]
2000 м³/с (min)
Притоки: Ялунцзян (кит. 雅砻江) (л.),
Міньцзян (кит. 岷江) (л.),
Тоцзян (沱江) (л.),
Цзялінцзян (кит. 嘉陵江) (л.),
Ханьшуй (кит. 汉江) (л.),
Ву (кит. 乌江) (пр.),
Юанцзян (кит. 沅江) (пр.),
Цзицзян (кит. 资江) (пр.),
Сян (кит. 湘江) (пр.),
Гань (кит. 赣江) (пр.),
Хуанпу (кит. 黄浦江) (пр.)
Водойми в руслі Дунтін
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 1815696
CMNS: Янцзи у Вікісховищі

Янцзи́ (спрощ.: 扬子江; кит. трад.: 揚子江; піньїнь: Yángzǐ Jiāng) або Чан (спрощ.: 长江; кит. трад.: 長江; піньїнь: Cháng Jiāng, «Довга річка») — найдовша річка Євразії, третя за довжиною у світі (після Нілу і Амазонки). Протікає територією Китайської Народної Республіки, має довжину близько 6 300 км, площа басейну — 1 808 500 км².

Янцзи приймає притоки з п'ятої частини площі Китаю і в її басейні проживає третина населення Китаю[5]. Разом з Хуанхе, Янцзи є найважливішою річкою в історії, культурі та економіці Китаю. Процвітаюча дельта річки Янцзи продукує до 20 % ВВП Китаю. Річка є важливою фізичною і культурною розділовою лінією між Північчю і Півднем Китаю. Китайці, що живуть на північ від Янцзи, говорять різними діалектами мандаринської мови. У більшості провінцій на південь від річки розмовляють китайськими мовами, які є незрозумілими для мандариномовних людей.

Річка Янцзи протікає через велику кількість екосистем і сама є середовищем проживання декількох ендемічних і зникаючих видів, включаючи китайських річкових дельфінів (нині вимерлі), китайських алігаторів, і осетра Янцзи. Протягом тисячоліть людина використовувала річку для пиття, зрошення, каналізації, транспорту, промисловості, позначення кордонів і воєн. В останні роки річка постраждала від промислового забруднення навколишнього середовища, сільськогосподарських стоків, замулювання і втрати водно-болотних угідь та озер, що посилює сезонні повені. Деякі ділянки річки в наш час[коли?] охороняються як природні заповідники. Ділянка Янцзи, що тече через глибокі ущелини на заході провінції Юньнань є частиною заповідника «Три паралельні річки», що входить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Назва[ред. | ред. код]

В Китаї Янцзи називають річкою Чан — «Довгою річкою». Янцзи — це назва нижнього басейну Чану, а не всієї річки. В європейських мовах назва «Янцзи» закріпилася за Чаном в результаті помилки перших європейських відкривачів Китаю.

Назва Янцзи, є похідною від Янцзи Цзян, місцевої назви ділянки нижньої течії Янцзи біля Янчжоу. «Янцзи» була назвою села і місця древньої переправи. «Цзян» є одним з китайських слів, що означають річку. У 13 столітті, видатний офіцер династії Сун Вень Тяньсянь написав поему під назвою «Янцзи Цзян». Пізніше, західні місіонери почули цю назву і застосували її до всієї річки.

Китайські назви[ред. | ред. код]

Під час перед-імперських часів, китайська назва річки була просто Цзян (кит. ), швидше за все, запозичення з австроазійських мов. За часів династії Хань слово Цзян вже застосовувалося до інших великих водних шляхів. Сучасна назва Чан Цзян (англ. Chang Jiang, кит. 长/長江), де слово Чан (长/長) означає «довгий», використовується, починаючи з періоду Шести династій (англ. Six Dynasties[en]).

Китайці також використовують різні назви для різних ділянок річки.

 • Ділянки Чан Цзян мають місцеві назви, такі як Чуанцзян (англ. Chuanjiang, кит. 川江, для частини річки в провінції Сичуань від міста Ібінь до міста Ічан), Цзіньцзян (англ. Jingjiang, кит. 荆江, для ділянки річки біля Цзінчжоу) і Янцзи Цзян (поблизу Янчжоу). Весь Чан Цзян судноплавний, а також відомий як «Золотий водний шлях».
 • Цзіньша чи «Річка Золотих Пісків» (англ. Jinsha River[en], Gold Sands River, кит. 金沙江) — назва стосується до ділянки Янцзи 2 308 км вгору за течією від міста Ібінь до злиття з річкою Батан (Batang River[en]), неподалік Юйшу.
 • Тонґтян (англ. Tongtian River[en], кит. 通天河, літ. «Річка, що проходить через небо») — назва стосується ділянки річки Янцзи, що простягається на 813 кілометрів від Юйшу вгору за течією до злиття річок Туотуо (англ. Tuotuo) і Данку (англ. Dangqu), які разом формують Тонґтян.
 • Туотуо (англ. Tuotuo, кит. 沱沱河) — назва відноситься до однієї з верхніх течій Янцзи. Річка Туотуо починається в льодовиках на південь від гори Ґеладандунь (англ. Geladandong[en]) в провінції Цінхай і протікає на захід 343 км, де вона зустрічається з Данку (англ. Dangqu) і формує Тонґтян.

Тибетські назви[ред. | ред. код]

Витоки і верхня течія Янцзи розташовані в районах проживання етнічних тибетців в провінції Цінхай[6]. У тибетській мові, витік Туотуо називається Начінчу (англ. Naqinqu). Сама ж Туотуо відома в тибетській мові як Мачу (англ. Maqu, «Червона річка»). Тонґтян відомий в тибетській мові як Дрічу (англ. Drichu, тиб. འབྲི་ཆུ་[7]). Данку (англ. Dangqu, кит. 当 曲), ще один великий потік верхів'їв Янцзи, в тибетській мові має значення «болотяна річка».

Географія[ред. | ред. код]

Джерело Янцзи розташоване на захід від гори Геладандун Тангла, в східній частині тибетського нагір'я на висоті близько 5600 м над рівнем моря. Річка протікає через східні області провінції Цінхай, а потім повертає на південь, і по глибокій долині, що служить кордоном між Сичуанем і Тибетом, досягає провінції Юньнань. У цій долині, розташованій в Сіно-Тибетських горах, відбувається основне скидання висоти — з 5 тис. до 1 тис.м. Тут річка кілька разів змінює напрямок і утворює глибокі ущелини, такі як Ущелина Стрибаючого Тигра.

Навігація річкових суден починається від повіту Шуйфу провінції Юньнань[8] . Ближче до міста Ібінь, яке розташоване на вході річки в Сичуаньську улоговину, річка опускається до висоти 305 м, а біля міста Чунцін висота річки над рівнем моря становить 192 м протікаючи через Сичуаньську улоговину, Янцзи зливається з великими притоками Міньцзян і Цзялінцзян, які суттєво збільшують її обсяг. На 320-кілометровій ділянці від Чунцин до Ічана Янцзи скидає висоту до 40 м, протікаючи глибокими ущелинами, які відомі своєю красою і складністю навігації. Пробиваючись далі через гори Ушань, річка слугує природним кордоном між провінціями Чунцін і Хубей і утворює знамениті «Три ущелини» («Санься»). У цьому районі побудовано найбільшу у світі гідроенергетичну споруду «Санься».

На території провінції Хубей Янцзи поповнюється водами численних озер, найбільше з яких — Дунтін, розташовується на кордоні провінцій Хунань і Хубей. У місті Ухань Янцзи зливається зі своєю найбільшою притокою — річкою Ханьшуй.

У північній частині провінції Цзянсі Янцзи приймає води найбільшого в Китаї прісноводного озера Поянху. Потім річка протікає через провінції Аньхой і Цзянсу і, нарешті, впадає в Східно-Китайське море біля Шанхаю. Нижня течія Янцзи проходить через Цзянханську рівнину і південну частину Великої Китайської рівнини, де річка часто ділиться на рукави, при цьому ширина основного русла досягає 2 і більше км. У районі впадіння у Східно-Китайське море Янцзи формує масштабну дельту площею близько 80 тис.км².

Чотири з п'яти основних прісноводних озер Китаю стікають в Янцзи.

Опис[ред. | ред. код]

Середня витрата води біля гирла дорівнює 34 тис. м³ на секунду, річний стік оцінюється в 1070 км³ (4-е місце у світі). Твердий стік Янцзи перевищує 280 млн т на рік, що призводить до швидкого зростання дельти — в середньому на 1 км за 35-40 років. Великою кількістю домішок також пояснюється жовтий колір вод річки.

Режим річки мусонний, раніше в літній час рівень води в Сичуаньській улоговині підіймався на 20 м, а на рівнинних частинах — до 10-15 м. Морські припливи поширюються річкою на 700 км від гирла (до міста Цзюцзян). Для захисту від постійних в минулому спустошливих повеней створена система дамб загальною довжиною понад 2,7 тис.км. Певною мірою силу повеней зменшують озера Поянху і Дунтінху, що приймають величезні обсяги паводкових вод Янцзи. Сильні повені були в 1870, 1896, 1931, 1949, 1954 і 1998 роках.

Води річки широко використовуються для зрошення рисових полів, особливо на території Сичуаньської улоговини і в нижній течії.

Янцзи є головною водною магістраллю Китаю. Судноплавна ділянка починається від підніжжя Сіно-Тибетських гір і продовжується на 2850 км до Східно-Китайського моря. Морські судна водотоннажністю до 10 тис. т можуть підніматися до міста Ухань. Сумарна довжина водних шляхів басейну Янцзи перевищує 17 тис. км. Річка є одним з найзавантаженіших водних шляхів світу. Обсяг вантажних перевезень в 2005 році досяг 795 млн т.[9]

Вздовж узбережжя Китаю розташований Великий канал, що з'єднує Янцзи з Хуанхе. Крім того, починаючи з 2002 року Китай почав реалізовувати проект з перекидання вод з півдня на північ з басейну Янцзи в Хуанхе.

Чиста, глибока і придатна для судноплавства від гирла до підніжжя гір. У низов'ях стік річки регулюють численні озера. Впадає в Тихий океан.

Режим Янцзи складний. Річка розливається не тільки через мусонні дощі і тайфуни (наприкінці літа — початку осені), але і наприкінці весни — початку літа, коли в горах тануть льодовики і сніг.

Середньорічний стік[ред. | ред. код]

Стік річки спостерігався протягом 64 років (1923–1986) в Датуні, місто розташоване приблизно за 511 км від її гирла в Східно-Китайському морі.

У Датуні, середньорічний стік, визначений за цей період, становив 28 811 м³/сек, при вододілі 1 712 673 км². Ця область становить більше 95 % від загальної площі водозбору річки, і стік у цьому місці лише трохи відрізняється від кінцевого у гирлі.

Середня кількість опадів у басейні річки таким чином досягає 531 міліметр на рік.

Середньомісячний стік річки Янцзи (в м³/с), виміряний на контрольно-вимірювальній станції Датун
Дані розраховано за 64 роки

Максимальний стік, зафіксований у місті Датун протягом цього тривалого періоду спостереження, становив 84 200 м³/сек, у той час як мінімальна витрата становила 1 110 м³/сек.

Великі міста вздовж річки[ред. | ред. код]

Карта річки Янцзи, що показує розміщення греблі «Три ущелини».
Супутникова карта, що показує озера створені ГЕС «Три ущелини». Для порівняння знімки зроблені 7 листопада 2006 року (вгорі) та 17 квітня 1987 року (внизу).

Каскад ГЕС[ред. | ред. код]

ГЕС «Три ущелини» на річці Янцзи є найбільшою гідроелектростанцією у світі[10][11].

Мости і тунелі[ред. | ред. код]

Міст через Янцзи в м. Нанкін
Перший міст через Янцзи у місті Ухань, побудований в 1957 році. Вид вгору за течією; на лівому березі річки можна побачити Черепаший пагорб та Уханьську телевізійну вежу (права частина зображення).
Сутунський міст на момент його завершення у 2008 році, був найдовшим вантовим мостом у світі.

Через Янцзи побудовано багато мостів і тунелів, в тому числі найдовший вантовий міст у світі Сутунський міст довжиною 8 км через дельту річки. Побудований в 1968 році міст через Янцзи в місті Нанкін є першим мостом, побудованим в Китаї без допомоги іноземних інженерів. В Шанхаї до Expo 2010 планувалося побудувати нові міст і тунель через Янцзи.

Основні локальні переходи (в провінції імена в порядку вниз за течією вгору) є:

 1.  — Провінції Шахай і Цзянсу:
 1.  — Провінція Цзянсу:
 1.  — Провінція Аньхой:
 1.  — Провінція Цзянси:
 1.  — Провінція Хубей:
 1.  — Провінція Чунцин
 1.  — Провінція Сичуань

Цікавинки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Encyclopaedia Britannica: Yangtze River http://www.britannica.com/eb/article-9110538/Yangtze-River
 2. Main Rivers. National Conditions. China.org.cn. Процитовано 2010-07-27. 
 3. https://probeinternational.org/three-gorges-probe/flood-types-yangtze-river Архівовано July 23, 2011, у Wayback Machine. Accessed 2011-02-01
 4. Three Gorges Says Yangtze River Flow Surpasses 1998. Bloomberg Businessweek. 2010-07-20. Процитовано 2010-07-27. 
 5. (кит.)[недоступне посилання з травня 2019] Accessed 2010-09-10
 6. Yang W, Zheng D. Tibetan Geography. China Intercontinental Press, 2004, ISBN 7-5085-0665-0, p. 73
 7. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 липень 2011. Процитовано 26 липень 2011. 
 8. Янцзи подовжують на 28 км
 9. Yangtze River's shipping capacity expands
 10. Three Gorges Dam, China : Image of the Day. earthobservatory.nasa.gov. Процитовано 2009-11-03.  (англ.)
 11. International Rivers, Three Gorges Dam profile (англ.), Accessed August 3, 2009
 12. Річка Янцзи — Фото (англ.)
 13. China International Yangtze River Crossing Challenge 2002[недоступне посилання з травня 2019] (Міжнародний заплив через Янцзи 2002 року).(англ.)
 14. «The Chairman's Historic Swim», by RICHARD H. SOLOMON. (Time Magazine, SEPTEMBER 27, 1999 VOL. 154 NO. 12)
 15. Відео — Мартін Стрел проплив 4003 км річкою Янцзи в Китаї[недоступне посилання з травня 2019] (англ.)

Література[ред. | ред. код]

 • Grover, David H. 1992 American Merchant Ships on the Yangtze, 1920–1941. Wesport, Conn.: Praeger Publishers.
 • Van Slyke, Lyman P. 1988. Yangtze: nature, history, and the river. A Portable Stanford Book. ISBN 0-201-08894-0
 • Winchester, Simon. 1996. The River at the Center of the World: A Journey up the Yangtze & Back in Chinese Time, Holt, Henry & Company, 1996, hardcover, ISBN 0-8050-3888-4; trade paperback, Owl Publishing, 1997, ISBN 0-8050-5508-8; trade paperback, St. Martins, 2004, 432 pages, ISBN 0-312-42337-3
 • Simon Winchester: Der wilde Strom — Eine Reise auf dem Yangtse. Goldmann Verlag, München 2002, ISBN 3-442-72966-1.
 • Philip Wilkinson, Ed Nathan: Yang Tseu Kiang, 2005.

Посилання[ред. | ред. код]

Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: річка Янцзи