Єрмак Тимофійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Єрмак Тимофійович
Yermak Timofeyevich.jpg
Єрмак
Народився невідомо
Помер 6 серпня 1585
гирло річки Вагай, Сибірське ханство (нині — Вагайський район Тюменської області)
Підданство Московське царство
Діяльність козачий отаман

Єрма́к (Герман)[1] Тимофі́йович (рік народження невідомий —помер 6 (16) серпня 1585) — отаман донських козаків, керівник походу в Сибір, «упокорювач Сибіру» в російській (царській, радянській і новій російській) історіографії, що поклав початок приєднанню і освоєнню сибірських земель до Московського царства.

Близько 1577 року промисловці Строганови запросили Єрмака з загоном козаків для охорони своїх володінь від нападів татарського хана Кучума. У загін Єрмака входили представники багатьох соціальних станів, також він був етнічно сторокатим (у нього, крім іншого, входили комі-зиряни та ін. фіно-угри та представники решти покорених народів, часто як провідники).

Після кількох перемог над військом хана загін Єрмака 26 жовтня (6 грудня) 1582 року зайняв столицю Сибірського ханства — Кашлик.

Уночі проти 6 (16) серпня 1585 року Кучум несподівано напав на загін Єрмака і знищив його; поранений Єрмак потонув у річці Вагай (притока Іртиша).

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

«Єрмак — упокорювач Сибіру»,
російська народна лубкова картинка XIX ст.

Образ у мистецтві[ред.ред. код]

Єрмак увійшов до російського уральського і в цілому козацького фольклору — про нього складено народні пісні, перекази і легенди. Іконічний образ Єрмака-упокорювача Сибіру зміцнено в російському художньому та історичному письменстві, мистецтві, в тому числі і народному лубковому, кіно, зокрема, радянському.

Література:

Скульптура:

Фільми:

Примітки[ред.ред. код]

  1. Суперанская, А.В. Словарь русских личных имён. — М.: Эксмо. — (Библиотека словарей). — ISBN 5-699-10971-4.

Джерела[ред.ред. код]