Андронівська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вироби Андронівської культури

Андро́нівська культу́ра — археологічна культура бронзової доби. Зазвичай ототожнюється з індоіранцями.

Орієнтовно датується 1700—1200 рр. до РХ.

Андронівська культура розглядається як умовна назва для спільності культур, частково родинних, розповсюджених на території Казахстану, Західного Сибіру, південного Приуралля. На заході вона контактує зі зрубною культурою. Про границі території, основних рисах вхідних у цю спільність локальних культур серед дослідників загальної думки немає. Ні єдності й у питанні про точний час її існування. Федорівський і алакульський етапи Андронівської культури у наш час розглядаються як самостійні культури: федорівська культура і алакульська культура.

Виділена в 1920-их рр. С. А. Теплоуховим. Названа за селом Андронове біля Ачинська.

Пам'ятки культур андронівської спільноти представлені різного типу поселеннями (із залишками напівземлянкових і наземних хат) і могильниками (із трупопокладаннями, рідше — із трупоспаленнями), часто відзначеними круглими низькими насипами й іноді огорожками з каменів.

  • Поховання відбувалися в ямах (облицювання плитами або деревом) під курганами (іноді з кам'яними огорожками). Кістяки лежать скорченно на боці, відомі випадки кремації. У похованнях знаходять: крем'янні наконечники стріл, бронзові знаряддя й зброя, мідні й пастові намиста, золоті й мідні серги з розтрубом.
  • Кераміка як правило, плоскодонна — багато орнаментовані горщики, банки й прямокутні «блюда».
  • Інвентар включає бронзову зброю (кельти, наконечники списів сейминсько-турбинського типу, ножі), прикраси, крем'яні наконечники стріл.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]