Атлаські гори

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Атлас (Idurar n leṭles
جبال الأطلس
)
Джебель-Тубкаль
Країна Марокко, Алжир, Туніс
Період 300 млн років тому
Гороутворення Зіштовхнення Євразійської та Африканської плит
Довжина 2 400 км
Найвища точка Джебель-Тубкаль
 - висота 4,167 м
Топографічна мапа Атлас
Топографічна мапа Атлас
Атлас

Загальний опис[ред.ред. код]

Атлаські гори, гори на північному-заході Африки, що простягнулися на 2400 км від Атлантичного узбережжя Марокко до затоки Габес у Тунісі і розташовані між Середземним морем на півночі і Сахарою на півдні. Довжина бл. 2000 км. Найбільші висоти — у Марокко, де Атлас складений складчасто-бриловими, загалом паралельними хребтами (Сер. Атлас, Високий Атлас, Антиатлас та ін.), внутрішніми останцевими плато (Високі Плато, Марокканська Месета), денудаційними і акумулятивними рівнинами. Середня висота хребтів 2000—2500 м, найвищі — у Високому Атласі (г. Тубкаль, 4165 м). В зоні Алжиру А. звужується і знижується, в Тунісі представлений системою пагорбів Туніського А. та низьких гір, які розбиті скидами.

Гори А. були підняті на значну висоту найновішими тектонічними рухами, що сталися переважно в кінці палеогену і неогену — тут і дотепер часті землетруси. А.г. складені переважно вапняками, мергелями, строкатими глинами, зустрічаються древні вулканічні породи. Є родовища залізних, свинцево-цинкових, кобальтових (род. Бу-Аззер) та ін. руд, а також поклади фосфоритів, нафти. А. розташований у субтропічному поясі, клімат середземноморський поблизу узбережжя, напівпустельний у інших районах. В А. починаються довгі, але маловодні річки Дра і Шеліф.

Рослинність А. — від чагарникової, до лісів. Ландшафти північних районів А. сильно змінені людиною. На північних схилах зарості вічнозелених чагарників, кам'яного і коркового дуба, змішаних і хвойних лісів, внутрішні хребти і плато напівпустельні.

Склад[ред.ред. код]

Гори[ред.ред. код]

Рівнини[ред.ред. код]

Ріки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]