Олігоцен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Олігоце́н (рос. олигоцен, англ. Oligocene, нім. Oligozän n) — остання геологічна епоха Палеогенового періоду кайнозойської ери. Почалася 33,9 мільйонів років тому; завершилася 23,03 мільйонів років тому. Перед олігоценом була епоха еоцен. Після олігоцену йде міоцен, що починає Неогеновий період.

Виділена в 1855 р. німецьким геологом Г. Бейріхом.

Виділяють дві, іноді три частини О.е. Розподіл О.е. на яруси має місцевий характер. Характеризується інтенсивними тектонічними рухами, з якими пов'язана альпійська складчастість і формування гірських систем Карпат, Альп, Гімалаїв та ін. Відклади, що утворилися протягом О., становлять олігоценовий відділ.

Періоди[ред.ред. код]

Олігоцен поділяють на такі періоди:

Пізній Олігоцен (28,4 ± 0,1 — 23,03 ± 0,1 Мільйонів років тому)
Ранній Олігоцен (33,9 ± 0,1 — 28,4 ± 0,1 Мільйонів років тому)

Клімат[ред.ред. код]

Клімат залишається теплим, хоча невелике глобальне охолодження починається наприкінці епохи. Це похолодання веде до Плейстоценового Льодовикового періоду.

Палеогеографія[ред.ред. код]

Протягом цього періоду континенти продовжують свій рух, формуючи сучасний вигляд планети. Антарктида продовжує ізолюватися і вкривається крижаним шаром.

Флора[ред.ред. код]

Покритонасінні продовжують експансію. Тропічні та субтропічні ліси змінюються листопадними лісами помірної кліматичної зони. З'являються відкриті рівнини та пустелі. Поширюються трави.

Фауна[ред.ред. код]

Представників фауни олігоцену знаходять на усіх континентах, за виключенням Австралії. Більш відкриті ландшафти призвели до того, що тварини виростали навіть більшими, ніж у Палеогені. Морська фауна вже була схожа на сучасну; так само і наземні хребетні північних континентів. Це сталося завдяки тому, що старі форми вимерли, а не через те, що з'явилися нові.

Північна Америка була ізольована від інших континентів, тому її фауна була унікальною.

Рептилії були досить поширені в олігоцені. З'явилося багато нових крокодилів, змій, ящірок.

Розвивався і клас Ссавці.

Деякі сучасні морські двостулкові молюски з'явилися вже в олігоцені.

Вусаті та зубаті кити тільки з'явилися, і їхні пращури ще були досить поширені, але їхня чисельність зменшувалася через зміни у кліматі, а також через постійну боротьбу за виживання із представниками сучасних китів та акул. Ластоногі, імовірно, теж з'явилися у той же час. Їхніми попередниками вважають тварин, схожих на ведмедів.

Океани[ред.ред. код]

Океани продовжують охолоджуватися, особливо навколо Антарктики.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Палеоген
Палеоцен Еоцен Олігоцен
Даній | Зеландій | Танет Іпр | Лютет | Бартон | Пріабон Рюпель | Хат