Скліфосовський Микола Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Микола Скліфосовський

Микола Васи́льович Скліфосо́вський (* 25 березня (6 квітня), 1836, хутір поблизу м. Дубоссари, тоді — Тираспольського повіту Херсонської губернії, тепер — Молдова (ПМР) — † 30 листопада (13 грудня) 1904, с. Яківці Полтавського повіту) — російський хірург.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в сім'ї бідного канцеляриста. Імовірно, справжнє прізвище професора - Скліфос. Виховувався в притулку для сиріт.

Навчався в Одеській гімназії, Московському університеті.

По закінченні Московського університету (1859) повернувся на батьківщину, працював в Одеській міській лікарні, у 18701871 рр. — професор Київського університету, пізніше професор вищих медичних шкіл у Петербурзі й Москві.

1863 року отримав ступінь доктора медицини, захистивши дисертацію "Про кров'яну приматочну пухлину"

З 1866 року — в закордонному відрядженні, стажувався в Англії, Франції, Німеччині. Як військово-польовий хірург брав участь в австро-пруській та франко-пруській війнах. Учасник російсько-турецької війни 1877—1878, де працював разом з хірургом М.Пироговим. Після завершення воєнних дій на Балканах працював професором у Московському університеті, завідувачем хірургічної клініки, яку розбудував і перетворив у потужний лікувальний комплекс (нині — Московський науково-дослідний інститут швидкої допомоги). З ініціативи вченого в Росії почали періодично проводитися з'їзди хірургів. 1897 року провів у Москві ХІІ Міжнародний з'їзд хірургів.

Могила Скліфосовського М.В. Яківці (Полтава)

Був визначним військово-польовим хірургом, один із перших запровадив у Російській Імперії асептику та антисептику у хірургічній практиці, сприяв жіночій медичній освіті, організації медичного факультету при університеті в Одесі.

За ініціативою Скліфосовського було оголошено серед лікарів збирання коштів на побудову пам'ятника М.І.Пирогову в Москві. На його прохання відомий скульптор Шервуд безплатно створив прекрасну модель пам'ятника, який і було поставлено перед будинком хірургічної клініки на Дівочому полі.

У зв'язку з важкою хворобою 1900 року повернувся на Батьківщину, оселився у своєму маєтку «Відрада» поблизу с. Яківці (нині — частина Полтави), де й скінчив свої дні.

Праці[ред.ред. код]

Праці Скліфосовського присвячені питанням військово-польової хірургії, травматології, хірургії органів черевної порожнини тощо.

Література[ред.ред. код]