Фрідріх Ратцель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрідріх Ратцель

Фрі́дріх Ра́тцель (* 30 серпня 1844, Карлсруе — † 9 серпня 1904, Амерланд) — німецький зоолог і географ. Вважається основоположником антропогеографії та політичної географії, і заклав початок в розвитку геополітичної науки. Також він вперше вжив термін «життєвий простір» у тому ж сенсі, що й націонал-соціалісти пізніше.[Джерело?]

Життя[ред.ред. код]

Фрідріх Ратцель був наймолодшим з чотирьох дітей Карла Ратцеля, який служив камердинером при графському дворі у Карлсруе. Навчався в середній школі в Карлсруе протягом шести років. У віці 15-ти років його віддали на науку до аптекарів. У 1863 році він відправився до Рапперсвіля, що коло озера Цюріх у Швейцарії, де почав вивчати антикознавство. Згодом, після ще одного року в якості аптекаря у місті Мерс поблизу Крефельда (1865–1866), він провів деякий час в середній школі в Карлсруе і став студентом зоології в університетах у Гейдельберзі, де прослухав курс лекцій професора Ернста Геккеля (автора терміна «екологія»), Єні та Берліні.

Після закінчення навчання Ратцель почав подорожувати, що, власне, в певному роді перетворило його з зоолога/біолога в географа. Він розпочав свою польову роботу в Середземномор'ї з того, що писав листи про власний досвід. Завдяки цій діяльності Ратцель отримав роботу репортера в газеті Kölnische Zeitung — одній з провідних газет у Німеччині у ХІХ столітті, що дало йому можливість далі продовжувати свої подорожі. Фрідріх Ратцель мтав ініціатором кількох експедицій, найдовшою та найважливішою з яких була поїздка до країн Північної Америки, Куби та Мексики. Ця подорож стала переломним моментом в кар'єрі Ратцеля. Він вивчав вплив людей німецького походження в Америці, особливо на Середньому Заході, а також інші етнічні групи в Північній Америці.

У 1876 році науковець видав роботу Städte-und Kulturbilder aus Nordamerika (Зображення міст та культур у Північній Америці), що дало поштовх до створення галузі культурної географії. Згідно з Ратцелем, міста — найкращі місцевості для вивчення людей, тому що там життя є «змішане, стиснене та прискорене» і воно викриває «найбільше та найкраще найтиповіші сторони людей». Ратцель подорожував до Нью Йорка, Бостона, Філадельфії, Вашингтона, Річмонда, Чарлстона, Нового Орлеану та Сан-Франциско.

У 1875 році, після повернення, Ратцель став викладачем географії у Мюнхенському технічному університеті. У 1876 він був призначений на посаду помічника професора, а у 1880 році став повноправним професором. За час перебування у Мюнхені, Ратцель видав декілька книжок та потвердив свою академічну кар'єру. 1886 року він прийняв запрошення з Лейпцигу. Його лекції були популярними — їх відвідувало багато людей, зокрема впливова американський географ Еллен Черчилль Семпл.

Ратцель розкриває основи людської географії у своїй двотомній Антропогеографії у 1882 та у 1891 роках. Ця робота була неправильно витлумачена багатьма його учнями, що спричинило появу певної кількості географічних детерміністів. Його трьотомна праця History of a Mankind[1] була опублікована англійською у 1896 році і включала в себе більш ніж 1100 чудових гравюр та прекрасну хромолітографію.

Ратцель продовжував свою працю в Лейпцигу аж до своєї раптової смерті 9 серпня 1904 року в Аммерланді, Німеччина. Фрідріх Ратцель, всебічно зацікавлений вчений, був також правдиво вірним державі німцем. На час Франко-Прусської війни у 1870-му році, він приєднався до німецької армії і впродовж ведення бойових дій між сторонами, був двічі пораненим.

Фрідріх Ратцель заклав в 19 столітті деякі концептуальні положення, що викладені в працях «Закони просторового росту держав» (1896), «Політична географія» (1897), « Море як джерело могутності народів» (1900). Будучи прихильником соціал-дарвінізму, Ф. Ратцель розглядав державу як біологічний організм, що має певні цикли розвитку та потреби розширювати свій життєвий простір. У виділених ним семи (7) законах просторового розвитку держави, автор вказав, що зі зростанням культури нації повинна розширюватися територія держави. Великий вплив на геополітичну концепцію Ф.Ратцеля мали ідеї дарвінізму.

Посилання[ред.ред. код]

1. ^The History om Mankind by Professor Friedrich Ratzel, MacMillan and Co., Ltd., published 1896


Політика Це незавершена стаття з політики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. http://www.inquirewithin.biz/history/history_introduction.htm