Фрідріх Ратцель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрідріх Ратцель

Фрі́дріх Ра́тцель (* 30 серпня 1844, Карлсруе — † 9 серпня 1904, Амерланд) — німецький зоолог і географ. Вважається основоположником антропогеографії та політичної географії, і заклав початок в розвитку геополітичної науки. Також він вперше вжив термін «життєвий простір» у тому ж сенсі, що й націонал-соціалісти пізніше.[Джерело?]

Життя[ред.ред. код]

Фрідріх Ратцель був наймолодшим з чотирьох дітей Карла Ратцеля, який служив камердинером при графському дворі у Карлсруе. Навчався в середній школі в Карлсруе протягом шести років. У віці 15-ти років його віддали на науку до аптекарів. У 1863 році він відправився до Рапперсвіля, що коло озера Цюріх у Швейцарії, де почав вивчати антикознавство. Згодом, після ще одного року в якості аптекаря у місті Мерс поблизу Крефельда (1865–1866), він провів деякий час в середній школі в Карлсруе і став студентом зоології в університетах у Гейдельберзі, де прослухав курс лекцій професора Ернста Геккеля (автора терміна «екологія»), Єні та Берліні.

Після закінчення навчання Ратцель почав подорожувати, що, власне, в певному роді перетворило його з зоолога/біолога в географа. Він розпочав свою польову роботу в Середземномор'ї з того, що писав листи про власний досвід. Завдяки цій діяльності Ратцель отримав роботу репортера в газеті Kölnische Zeitung — одній з провідних газет у Німеччині у ХІХ столітті, що дало йому можливість далі продовжувати свої подорожі. Фрідріх Ратцель мтав ініціатором кількох експедицій, найдовшою та найважливішою з яких була поїздка до країн Північної Америки, Куби та Мексики. Ця подорож стала переломним моментом в кар'єрі Ратцеля. Він вивчав вплив людей німецького походження в Америці, особливо на Середньому Заході, а також інші етнічні групи в Північній Америці.

У 1876 році науковець видав роботу Städte-und Kulturbilder aus Nordamerika (Зображення міст та культур у Північній Америці), що дало поштовх до створення галузі культурної географії. Згідно з Ратцелем, міста — найкращі місцевості для вивчення людей, тому що там життя є «змішане, стиснене та прискорене» і воно викриває «найбільше та найкраще найтиповіші сторони людей». Ратцель подорожував до Нью Йорка, Бостона, Філадельфії, Вашингтона, Річмонда, Чарлстона, Нового Орлеану та Сан-Франциско.

У 1875 році, після повернення, Ратцель став викладачем географії у Мюнхенському технічному університеті. У 1876 він був призначений на посаду помічника професора, а у 1880 році став повноправним професором. За час перебування у Мюнхені, Ратцель видав декілька книжок та потвердив свою академічну кар'єру. 1886 року він прийняв запрошення з Лейпцигу. Його лекції були популярними — їх відвідувало багато людей, зокрема впливова американський географ Еллен Черчилль Семпл.

Ратцель розкриває основи людської географії у своїй двотомній Антропогеографії у 1882 та у 1891 роках. Ця робота була неправильно витлумачена багатьма його учнями, що спричинило появу певної кількості географічних детерміністів. Його трьотомна праця History of a Mankind[1] була опублікована англійською у 1896 році і включала в себе більш ніж 1100 чудових гравюр та прекрасну хромолітографію.

Ратцель продовжував свою працю в Лейпцигу аж до своєї раптової смерті 9 серпня 1904 року в Аммерланді, Німеччина. Фрідріх Ратцель, всебічно зацікавлений вчений, був також правдиво вірним державі німцем. На час Франко-Прусської війни у 1870-му році, він приєднався до німецької армії і впродовж ведення бойових дій між сторонами, був двічі пораненим.

Фрідріх Ратцель заклав в 19 столітті деякі концептуальні положення, що викладені в працях «Закони просторового росту держав» (1896), «Політична географія» (1897), « Море як джерело могутності народів» (1900). Будучи прихильником соціал-дарвінізму, Ф. Ратцель розглядав державу як біологічний організм, що має певні цикли розвитку та потреби розширювати свій життєвий простір. У виділених ним семи (7) законах просторового розвитку держави, автор вказав, що зі зростанням культури нації повинна розширюватися територія держави. Великий вплив на геополітичну концепцію Ф.Ратцеля мали ідеї дарвінізму.

Посилання[ред.ред. код]

1. ^The History om Mankind by Professor Friedrich Ratzel, MacMillan and Co., Ltd., published 1896


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


Політика Це незавершена стаття з політики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. http://www.inquirewithin.biz/history/history_introduction.htm