Фрідріх Ратцель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрідріх Ратцель

Фрі́дріх Ра́тцель (* 30 серпня 1844, Карлсруе — † 9 серпня 1904, Амерланд) — німецький зоолог і географ. Вважається основоположником антропогеографії та політичної географії, і заклав початок в розвитку геополітичної науки. Також він вперше вжив термін «життєвий простір» у тому ж сенсі, що й націонал-соціалісти пізніше.[Джерело?]

Життя[ред.ред. код]

Фрідріх Ратцель був наймолодшим з чотирьох дітей Карла Ратцеля, який служив камердинером при графському дворі у Карлсруе. Навчався в середній школі в Карлсруе протягом шести років. У віці 15-ти років його віддали на науку до аптекарів. У 1863 році він відправився до Рапперсвіля, що коло озера Цюріх у Швейцарії, де почав вивчати антикознавство. Згодом, після ще одного року в якості аптекаря у місті Мерс поблизу Крефельда (1865–1866), він провів деякий час в середній школі в Карлсруе і став студентом зоології в університетах у Гейдельберзі, де прослухав курс лекцій професора Ернста Геккеля (автора терміна «екологія»), Єні та Берліні.

Після закінчення навчання Ратцель почав подорожувати, що, власне, в певному роді перетворило його з зоолога/біолога в географа. Він розпочав свою польову роботу в Середземномор'ї з того, що писав листи про власний досвід. Завдяки цій діяльності Ратцель отримав роботу репортера в газеті Kölnische Zeitung - одній з провідних газет у Німеччині у ХІХ столітті, що дало йому можливість далі продовжувати свої подорожі. Фрідріх Ратцель мтав ініціатором кількох експедицій, найдовшою та найважливішою з яких була поїздка до країн Північної Америки, Куби та Мексики.Ця подорож стала переломним моментом в кар'єрі Ратцеля. Він вивчав вплив людей німецького походження в Америці, особливо на Середньому Заході, а також інші етнічні групи в Північній Америці.

У 1876 році науковець видав роботу Städte-und Kulturbilder aus Nordamerika (Зображення міст та культур у Північній Америці), що дало поштовх до створення галузі культурної географії.

Фрідріх Ратцель заклав в 19 столітті деякі концептуальні положення, що викладені в працях «Закони просторового росту держав» (1896), «Політична географія» (1897), « Море як джерело могутності народів» (1900). Будучи прихильником соціал-дарвінізму, Ф. Ратцель розглядав державу як біологічний організм, що має певні цикли розвитку та потреби розширювати свій життєвий простір. У виділених ним семи (7) законах просторового розвитку держави, автор вказав, що зі зростанням культури нації повинна розширюватися територія держави. Великий вплив на геополітичну концепцію Ф.Ратцеля мали ідеї дарвінізму.


Політика Це незавершена стаття з політики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.