Юзеф Ґлемп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Юзеф Глемп)
Перейти до: навігація, пошук
Юзеф Ґлемп, 2005 рік
Coat of arms of Józef Glemp.svg

Юзеф Ґлемп (пол. Józef Glemp *18 грудня 1929(19291218), Іновроцлав, Польща — † 23 січня 2013, Варшава, Польща[1]) — польський духівник, архієпископ Ґнєзненський, примас Польщі (1981–2009).

Життєпис[ред.ред. код]

Народився на Ґнєзненщині, у родині шахтаря Казимира Ґлемпа, учасника Великопольського повстання (1918–1919).

Під час Другої світової війни був вивезений на примусові роботи в нацистську Німеччину. Лише по закінченні війни зміг одержати середню освіту.

22 травня 1950 — поступив у Ґнєзненську семінарію.

25 травня 1956 — у Ґнєзненському кафедральному соборі був висвячений у священики.

1956–1958 — пастирське служіння в Познані.

1958 — продовжив навчання у Римі, де закінчив Папський Латеранський університет, одержавши в 1964 році ступінь доктора канонічного права. Після практики отримав звання адвоката Трибуналу Римської Роти (найвищий церковний апеляційний суд). Тоді ж вивчав латинську мову й церковну адміністрацію в Папському Григоріанському університеті.

1964 — повернувся в Ґнєзно, де працює секретарем місцевої семінарії й нотаріусом єпархіальної курії й трибуналу.

З 1967 — у секретаріаті примаса Польщі кардинала Стефана Вишинського у Варшаві. Протягом майже 15 років був одним з найближчих соратників глави польської Католицької Церкви як особистий духівник і глава секретаріату, супроводжуючи його в поїздках по Польщі й за її межі. Брав участь у роботі різних комісій польського єпископату й викладав канонічне право в Академії католицького богослов'я у Варшаві.

1972 — був призначений капеланом Його Святості, а в березні 1976 — каноніком архієпископської кафедри в Ґнєзні.

Єпископ[ред.ред. код]

4 березня 1979 року папа римський Іван Павло ІІ призначив Глемпа єпископом Вармінським. 7 липня 1981 року після смерті кардинала Вишинського Юзеф Глемп був призначений його спадкоємцем на постах архієпископа Гнезненського і Варшавського, примаса Польщі. З 18 вересня 1981 року також став ординарієм вірних східного обряду, що живуть у Польщі, цю посаду обіймав до 9 червня 2007 року. В 1981–2004 роках був головою Єпископської конференції Польщі.

25 березня 1992 року в результаті реформи дієцезій, папа Іван Павло ІІ розділив гнєзненську і варшавську митрополії. Глемп був призначений архієпископом Варшавським, а кафедру в Гнезно зайняв Генрик Мушинський. Глемп як опікун мощів Святого Адальберта як і раніше залишився примасом Польщі, оскільки цей титул пов'язаний з історичною спадщиною одного із самих шанованих у Польщі святих.

Кардинал[ред.ред. код]

Почесний примас Юзеф Глемп і діючий примас Генрик Мушинський

Зведений у сан кардинала папою Іваном Павлом ІІ на консисторії 2 лютого 1983. Кардинал-священик з титулом церкви Санта Марія ін Трастевере (італ. Santa Maria in Trastevere), однієї з найстарших римських церков. Брав участь у конклаві 2005 року, на якому папою римським був обраний Бенедикт XVI.

6 грудня 2006 року папа римський прийняв відставку кардинала Глемпа з посади архієпископа-митрополита Варшавського, зберігаючи однак титул примаса Польщі. Спадкоємцем на посту архієпископа став Станіслав Войцех Вельгус. Після недовго архієпископства Вельгуса і його відмови від Варшавської кафедри, 6 січня 2007 року Глемп знову став архієпископом Варшавським до 1 квітня 2007 року. 9 грудня 2008 року разом з кардиналами Эчегараем і Каспером представляв делегацію Святого Престолу на похоронах патріарха московського Алексія ІІ.

18 грудня 2009 йому виповнилося 80 років і таким чином він втратив право обирати Папу в конклаві. Того ж дня, відповідно до рішення Папи Бенедикта XVI завершив 28-річного служіння польського примаса. Його наступником став архієпископ Генрик Мушинський, нинішній архієпископ Гнєзно. З цього моменту титул польського примаса повернувся до єпископа у Ґнєзно, з якою історично був пов'язаний. Кардинал Ґлемп має пожиттєвий титул почесного примаса.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]