Агутієві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агутієві
Час існування: пізній олігоцен — сучасність
Myoprocta pratti
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Підряд: Hystricomorpha
Інфраряд: Hystricognathi
Парворяд: Кавієвиді (Caviomorpha)
Родина: Агутієві (Dasyproctidae)
Gray, 1825
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Dasyproctidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Dasyproctidae
EOL logo.svg EOL: 2849115
ITIS logo.svg ITIS: 584578
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 30646
Fossilworks: 42082

Агутієві[1][2][3] (Dasyproctidae) — родина ссаців ряду гризуни. Згідно з МСОП, родина складається з 2 родів і 13 видів, які поширені в Неотропіках від півдня Мексики до Еквадору, Болівії, Парагваю та північно-східної Аргентини. Найбільш ранній можливий викопний матеріал Dasyproctidae походить з початку олігоцену, Чилі.

Морфологія[ред. | ред. код]

Ці гризуни середніх розмірів, довжина голови й тіла: 320–620 мм, довжина хвоста: 10–70 мм, вага: 0,6–4,0 кг. Шерсть груба і товста. Як правило зверху забарвлені рівномірно і нижня частина тіла блідіша. Тіло компактне свиноподібне, а голова кролеподібна. Хвіст короткий, череп міцний. Кінцівки доволі тонкі й пристосовані до бігу. Передні лапи мають чотири пальці й площина симетрії проходить між пальцями три і чотири (як у парнокопитних). Задні лапи мають три пальці, і площина симетрії проходить через третій палець, як у непарнокопитних. Ключиці — рудиментарні, а кігті копитоподібні. Різці досить тонкі. Зубна формула: I 1/1, C 0/0, P 1/1, M 3/3. Самки мають чотири пари черевних молочних залоз.

Поширення та поведінка[ред. | ред. код]

Це рослиноїдні гризуни, що як правило населяють тропічні ліси, і в основному ведуть денний спосіб життя. Вони є швидкими і гнучкими бігунами які, як правило, пересуваються второваними стежками. Мають звичку залишатися на місці при наближенні хижака, а потім вириваються з-під укриття і бігти, як це роблять невеликі антилопи.

Систематика[ред. | ред. код]

Агутієве забарвлення[ред. | ред. код]

Агутієве забарвлення (англ. Agouti) — стиль забарвлення, який полягає в суміші світлих і темних смуг кольору в хутрі різних тварин. Стиль названий за назвою роду ссавців, агуті.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Додаток 1 до Ветеринарних вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України живих тварин, репродуктивного матеріалу, та продуктів тваринного походження
  2. Зиков, О. Класифікація сучасних плацентарних ссавців (Eutheria): стан і проблеми // Праці Зоол. музею Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. — 2006. — Вип. 4. — С. 5–20.
  3. Царик Й.В., Лєснік В.В., Яворський І.П., Горбань І.М., Сребродольська Є.Б. [https://drive.google.com/file/d/0Bzyz9PF0lTp8RXNTbVNwc0pPUGM/view Зоологія хребетних]. — Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006. — С. 210.
  • веб-сайт МСОП
  • Ronald M. Nowak Walker's mammals of the world, Vol. 1, 1999, pp. 1676, 1674
  • Terry A. Vaughan, James M. Ryan, Nicholas J. Czaplewski. Mammalogy. — Jones & Bartlett Learning, 2011. — С. 229. — ISBN 0763762997. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]