Агутієві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Агутієві
Період існування: 23–0 млн р. т. пізній олігоцен — сучасність
Myoprocta pratti
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Мишоподібні (Rodentia)
Підряд: Їжатцевиді (Hystricomorpha)
Інфраряд: Hystricognathi
Парворяд: Кавієвиді (Caviomorpha)
Надродина: Кавіюваті (Cavioidea)
Родина: Агутієві (Dasyproctidae)
Gray, 1825
Вікісховище: Dasyproctidae

Агутієві[1][2] (Dasyproctidae) — родина ссавців ряду гризуни. Згідно з МСОП, родина містить 2 сучасні роди з 15 видами, які поширені в Неотропіках від півдня Мексики до Еквадору, Болівії, Парагваю та північно-східної Аргентини. Найбільш ранній можливий викопний матеріал Dasyproctidae походить з початку олігоцену, Чилі.

Морфологія[ред. | ред. код]

Ці гризуни середніх розмірів, довжина голови й тіла: 320–620 мм, довжина хвоста: 10–70 мм, вага: 0,6–4,0 кг. Шерсть груба і товста. Як правило зверху забарвлені рівномірно і нижня частина тіла блідіша. Тіло компактне свиноподібне, а голова кролеподібна. Хвіст короткий, череп міцний. Кінцівки доволі тонкі й пристосовані до бігу. Передні лапи мають чотири пальці й площина симетрії проходить між пальцями три і чотири (як у парнокопитних). Задні лапи мають три пальці, і площина симетрії проходить через третій палець, як у непарнокопитних. Ключиці — рудиментарні, а кігті копитоподібні. Різці досить тонкі. Зубна формула: I 1/1, C 0/0, P 1/1, M 3/3. Самки мають чотири пари черевних молочних залоз.

Поширення та поведінка[ред. | ред. код]

Це рослиноїдні гризуни, що як правило населяють тропічні ліси, і в основному ведуть денний спосіб життя. Вони є швидкими і гнучкими бігунами які, як правило, пересуваються второваними стежками. Мають звичку залишатися на місці при наближенні хижака, а потім вириваються з-під укриття і бігти, як це роблять невеликі антилопи.

Систематика[ред. | ред. код]

Агутієве забарвлення[ред. | ред. код]

Агутієве забарвлення (англ. Agouti) — стиль забарвлення, який полягає в суміші світлих і темних смуг кольору в хутрі різних тварин. Стиль названий за назвою роду ссавців, агуті.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Зиков, О. Класифікація сучасних плацентарних ссавців (Eutheria): стан і проблеми // Праці Зоол. музею Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. — 2006. — Вип. 4. — С. 5–20.
  2. Царик Й.В., Лєснік В.В., Яворський І.П., Горбань І.М., Сребродольська Є.Б. [https://drive.google.com/file/d/0Bzyz9PF0lTp8RXNTbVNwc0pPUGM/view Зоологія хребетних]. — Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006. — С. 210.

Посилання[ред. | ред. код]