Акліматизація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Акліматиза́ція — процес пристосування організму до змін в навколишньому середовищі, часто залучаючи температуру або клімат. Акліматизація звичайно відбувається за короткий час в межах тривалості життя одного організму (порівняйте з адаптація). Акліматизація може бути раптовою або являти собою частину періодичного циклу, як наприклад ссавці, що втрачають важке зимове хутро на легший літній одяг.

Існує загальне непорозуміння, що акліматизація і аклімація — синоніми. Якщо акліматизація відбувається природно, слово аклімація використовується у галузі фізіології щоб описати процес зміни організму, що вимушений пристосуватися до змін в їх навколишньому середовищі викликаних штучними засобами, наприклад в лабораторних умовах.

Рослини[ред.ред. код]

Багато рослин, як наприклад клен, півники, і помідор, можуть витримати температури нижче нуля, якщо температура знижується поступово кожну ніч за період кількох днів або тижнів. Таке ж падіння може їх вбити, якщо воно відбудеться раптово. Цей процес називається укріпленням і залучає декілька змін, як наприклад зменшення вмісту води і збільшення вмісту цукру в рослині, знижуючи точку замерзання соку.

Тварини[ред.ред. код]

Тварини акліматизуються різними шляхами. Вівці вирощують товстішу шерсть в холодному та вологому кліматі. Більшість людей задихаються і легко стомлюються, коли вони переміщаються на вищі висоти. Після того, як тіло пристосувалося до нової висоти, ці ознаки зникають.

Риби можуть пристосуватися тільки поступово до змін у температурі води та її якості. Тропічних риб, яких продають у зоомагазинах, часто тримають у контейнерах для акліматизації до завершення цього процесу.

Люди[ред.ред. код]

Для людей важливо акліматизуватися до нового навколишнього середовища перед виконанням енергійних дій. Коли люди рухаються від прохолодного або помірного навколишнього середовища до гарячого, сухого безлюдного навколишнього середовища або навпаки, вони повинні витрачати до семи днів, щоб акліматизуватися до зміни в їх навколишньому середовищі. Це дозволяє тілу зробити внутрішні регулювання (дивіться гомеостаз), щоб компенсувати зміни в умовах навколишнього середовища. Якщо процесом акліматизації нехтують, то людина знаходиться у вищому ризику для пошкоджень зв'язаних з теплом (тепловий удар, теплові судоми, пневмонія). Тривалість процесу акліматизації може бути скорочена шляхом перебування в навколишніх середовищах подібних до нового навколишнього середовища, в яке очікується переїзд. Військові одиниці часто витрачатимуть час в навколишньому середовищі подібноиу до їх майбутнього театру дій, таким чином вони можуть почати діяти в момент прибуття.

Джерела інформації[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]