Півники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Півники
Iris reticulata
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Півникові (Iridaceae)
Рід: Півники (Iris)
L.
Види
Див. текст
Синоніми
Belamcanda

Hermodactylus
Iridodictyum
Juno
Junopsis
Pardanthopsis
×Pardancanda
Xiphion

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Iris (Iridaceae)
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Iris
EOL logo.jpg EOL: 49092
IPNI: 20384-1
ITIS logo.jpg ITIS: 43191
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 26378

Пі́вники або І́рис (Iris)  — рід рослин з родини півникових (Iridaceae). Налічує 200–300 видів. Наукова назва походить від грецького слова Iris, що означає веселка, через велике різноманіття забарвлення квіток рослин цього роду.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Цей рід широко розповсюджений в помірній зоні північної півкулі. Місцезростання рослин дуже різноманітні — від холодних регіонів до трав'янистих гірських схилів, лук та берегів струмків, розповсюджені в Європі, на Близькому Сході, в Північній Африці, Азії та Північній Америці.

Рослини цього роду — багаторічні трави, що ростуть з повзучих кореневищ або, в більш посушливих умовах, з бульб. Мають довге, прямостояче стебло з квіткою на вершині, просте або розгалужене, пласке або округле в розрізі, з порожниною або без неї. У видів, що мають кореневище зазвичай наявні від 3 до 10 базальних мечеподібних листків, що утворюють дернину. У видів, які мають бульбу, наявні циліндричні базальні листки.

Суцвіття віяловидні та складаються з однієї чи більше більш-менш симетричних шестипелюсткових квіток.

Цікаві факти[ред.ред. код]

…квіти ірису відомі людині з найдавніших часів. На острові Крит на фресці, що знаходилася на стіні Кносського палацу, зображений жрець, оточений квітучими ірисами. Цій фресці близько 4000 років.

…у середньовіччі іриси росли у садах замків та монастирів, звідки перенеслися у сади міщан.

…своє ім'я квітка одержала у давній Греції за ім'ям богині Іриди, котра як посланниця богів сходила по веселці на землю, тому слово «Ірис» у перекладі з грецької означає веселка. Назву цій квітці дав Гіппократ, грецький лікар (близько IV ст. до н. е.); Карл Лінней, який запропонував єдину систему наукових назв рослин, зберіг за ірисом його давнє ім'я.

…у Росії слово «Ірис» з'явилося як ботанічна назва рослин у другій половині XIX століття, а до цього періоду користувалися народною назвою «Касатик» (листя як коса), мешканці України називали іриси «Півниками».

…серед слов'янських народів широко використовувалася веселкова гама кольорів і відтінків та дивовижні форми ірисових суцвіть. Їх можна було бачити у народних промислах, у текстильній промисловості, а також у прикрасах побуту: розпис житла, начиння, одягу (в орнаменті сорочок, сарафанів, рушників, шалей та хусток).

…багато ірисів у природі легко схрещуються між собою, тому за короткий строк, в принципі, можна добитися значних результатів у створенні нових культиварів. Якщо в 1840 році у каталозі Лемана було всього 100 сортів, то зараз їх у світі нараховується кілька десятків тисяч.

…у сузір'ї Цефея знаходиться туманність Ірис (NGC 7023), названа так за зовнішній вигляд, що викликає асоціації з цією квіткою.

…одне із своїх найкращих оповідань Герман Гессе присвятив цій рослині.

…ірис є офіційним символом штату США Теннесі, а також франкомовної і найбільшої провінції Канади Квебеку. Він також є символом Брюсселя, емблемою міст Канади, Нової Зеландії, Греції, Швеції, Норвегії, Іспанії та Італії.

…ірис — квітка французьких королів, Людовик VII зробив його елементом герба Франції, а при династії Медічі ірис був символом Флоренції.

…у світі налічується близько 200 видів ірисів, що зростають на 5 континентах, 15 класів, які об'єднують понад 80 тис. сортів, створених і відібраних селекціонерами всього світу [1].

результати обміру квітів ірисів стали класичним набором даних у машинному навчанні.

Деякі види[ред.ред. код]


Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.