Александер Антоній Фредро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Aleksander Antoni Fredro.PNG

Александер Антоній Фредро з Плешевичів на Пшендзелю гербу Бонча (1674 — 26 квітня 1734, Радимно) — польський релігійний діяч, перемиський біскуп РКЦ. Колекціонер.

Біографія[ред.ред. код]

Батько — Станіслав Антоній Фредро — чернігівський каштелян, мати — Катажина Белжецька, донька подільського воєводи Александра Станіслава Белжецького, 1-voto Корнякт (вдова Кароля Францішека Корнякта). За номінацією примаса, кардинала Радзєйовського був каноніком, з 1712 року — кустошем, з 1714 кантором Ґнєзненьської капітули. Водночас пробощ мендзижецький, ґолонбський, з 1714 року — препозит колегіати в Ярославі, пробощ шпиталю в Любачеві. Як прихильник короля Саса брав участь в Тарногродській конфедерації. З 1719 року — Холмський біскуп РКЦ після Шембека. За 5 років керівництва єпархією було реставровано за його сприяння катедру Красноставу. Сприяв коронації ікони Сокальської Матері Божої.

З 27 вересня 1724 року Перемиський біскуп РКЦ. За його сприяння в 1728 році було розпочато відновлення готичної катедри в Перемишлі, зокрема, було встановлено новий орган, бароковий головний вівтар хори перенесено до входу з презбітерію. З півдня було добудовано каплицю св. Хреста (родову усипальницю Фредрів). На це витрачено було бл. 200000 зл., але 1732 року впало склепіння, були зруйновані багато старих надгробків. Тоді він для продовження робіт використав маєток дієцезії Пшендзель.

В заповіті призначив значні кошти для продовження робіт з відновлення катедри в Перемишлі. В катедрі залишив 4 гобелени, куплені в Мілано 1730 року. Подарував катедрі Перемишля мальовані в Римі ікони, монстранцію (її забрали австріяки 1786 року). Галереї картин зібрав в дворах біскупів Радимна, Бжозова. Надавав кошти для колегіати Ярослава, в Ясьліськах сприяв будівництву нового мурованого костелу на місці деревяного, до Старої Всі (Села) коло Бжозова за його сприяння переїхали пауліни з Ченстохови, для них було збудовано новий пишний костел, фундував їх кляштор (1731).

Найохочіше перебував в своїй резиденції у Радимно; на жаль, її сплюндрували російські мародери під час безкоролів'я 1733 року.

Помер в Радимно 26 квітня 1734 року, був похований в підземеллі каплиці Фредрів, було виготовлено йому бароковий надгробок.[1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ks. Jan Kwolek. Fredro Aleksander Antoni (1674—1734)… — S. 105.

Джерела[ред.ред. код]

  • Ks. Jan Kwolek. Fredro Aleksander Antoni (1674—1734) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności, 1948. — t. VII/2, zeszyt 32. — 194 s. — S. 104—105. (пол.)


Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.