Ангстрем

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

А́нгстрем (Å) — одиниця довжини, дорівнює 10−10 м або одній десятимільйонній міліметра. Названа на честь шведського вченого Андерса Ангстрема.

Застосовується для вимірювання розмірів атомів, відстаней між ними та довжини хвилі електромагнітного випромінювання у рентгенівській, ультрафіолетовій та видимій ділянках спектра. Ангстрем широко використовується в багатьох сферах науки, оскільки 10−10 м — це приблизний діаметр орбіти електрона в незбудженому атомі водню. Той самий порядок має розмір атомної решітки в більшості кристалів.

1 Å = 10−10 м = 10−8 см = 0,1 нм = 100 пм.

  • Довжина хвилі видимого світла: від 4000 Å до 8000 Å
  • Діаметр атома: від 1 Å до 6 Å
  • Діаметр ядра атома: приблизно 0,00001 Å

Знак ангстрема[ред. | ред. код]

Хоча знак ангстрема (Å) додано в Юнікод як окремий символ (Angstrom sign, U+212B), его канонічним поданням є велика латинська буква A із кружечком зверху (Å, код U+00C5). Для користувача ці два символи нічим не відрізняються один від одного. Для позначення ангстрема бажано використовувати букву A із кружечком зверху.

Оскільки на більшості клавіатур знак ангстрема відсутній, у деяких текстових редакторах використовуються спеціальні клавіатурні команди для его введення. Наприклад, у LaTeX — \AA або Alt-код Alt+0197 (на цифровій клавіатурі) у текстовому редакторі (при увімкненій англійській розкладці).

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]