Антарктозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Антарктозавр
Час існування: пізня крейда
Antarctosaurus dinosaur.svg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Завроподоподібні (Sauropodomorpha)
Інфраряд: Завроподи (Sauropoda)
Титанозаврії (Titanosauria)
Родина: Антарктозаврові (Antarctosauridae)
Рід: Антарктозавр (Antarctosaurus)
von Huene, 1929
Види
  • A. wichmannianus von Huene, 1929 (тип)
  • ?A. giganteus von Huene, 1929
  • "A." jaxartensis Riabinin, 1939
  • "A." brasiliensis Arid & Vizotto, 1971
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Antarctosaurus
EOL logo.svg EOL: 4658393
Fossilworks: 38685

Антарктозавр (Antarctosaurus) — рід завроподів. Незважаючи на ім'я, залишки цього динозавра знайшли зовсім не в Антарктиці — їх відкрили в Південній Америці та Індії, які колись були частинами єдиного південного континенту Гондвани. І хоча зі скам'янілостей не вдалося скласти цілого скелета, проте вчені виявили частини черепа, що зустрічається вкрай рідко. Судячи зі знахідок, антарктозавр був одним з найбільших і поширених динозаврів в південній півкулі.

Перший знайдений скелет антарктозавра виявився на рідкість повним для такої величезної тварини. Він складався з черепа і щелеп, плечових кісток, а також частин ніг і стегон. Проте, є сумніви, що все це рештки однієї і цієї ж тварини. Антарктозавр був знайдений в Південній Америці, однак схожі скам'янілості були видобуті із землі в Індії та Африці.

У Південній Америці знайшли скам'янілі яйця, які належали цій тварині або якомусь іншому представнику родини титанозаврів. Розміром з невелику диню, вони містили цілі зародки, вкриті шкірою.

Опис[ред.ред. код]

Антарктозавр характеризується досить тонкими ногами щодо розмірів тіла і маленькою головою з великими очима і широким рилом всього з декількома зубами у формі кілочків попереду. Щелепи, квадратні спереду, що припускає обскубування рослинності на нижньому рівні або навіть на землі, як спосіб живлення. Хоча це один з найбільш відомих південних зауропод, досі існують значні розбіжності щодо того, чи всі виявлені фрагменти належать одному і тому ж роду. Один зразок - це стегнова кістка завдовжки 2,3 м. Це одна з найбільших коли-небудь знайдених кісток динозавра. Сам динозавр сягав 18 м завдовжки та важив понад 35 т (для Antarctosaurus giganteus розрахункова вага складає 69 т). Слідів панцирних пластин поки не виявили, хоча вважають, що він, як і деякі його родичі, був покритий панцирними пластинами або остеодермами.[1].

Класифікація[ред.ред. код]

Виділяють 4 види антарктозаврів[2]:

  • Antarctosaurus wichmannianus — серед різних особливостей фрагменту черепа — дуже тонкий парасфеноїд і велика передлобна кістка, що разом із лобною кісткою займає більше половини рострального краю лицевого відділу. Також була відсутня носова кістка.
Нижня щелепа попереду була квадратною, подібно як у диплодока (Diplodocus). Череп погано зберігся, тому дослідники відтворили його на основі подібності до диплодока, але більша частина цього відтворення є гіпотетичною. Єдиний погано збережений шийний фрагмент не має ніякої діагностичної цінності. Відомо кілька фрагментарних скелетів і окремі кістки.
  • Antarctosaurus giganteus — його схожість з Antarctosaurus wichmannianus дуже істотна, хоча не достатня, щоб віднести, з упевненістю, до одного виду. Antarctosaurus giganteus — один з найбільших описаних видів динозаврів. Не виключено, що Antarctosaurus wichmannianus і Antarctosaurus giganteus- стадії росту одного і того ж виду, так як вони з того ж самого геологічного віку. Однак, стратиграфічне дослідження вказує, що вони не були сучасниками.
  • Antarctosaurus jaxartensis — відомий по названому, але не описаному стегну (можливо, це інша тварина).
  • Antarctosaurus brasiliensis — це вид, відомий по скелету, що мав менші розміри, ніж два перші види, і з коротшою шиєю та хвостом.

Примітки[ред.ред. код]

Антарктозавр
← 4,6 млрд 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2