Артур Рубінштейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Артур Рубінштейн
пам'ятник у Лодзі
Злиток долоні А. Рубінштейна

Артур Рубінште́йн (Artur Rubinstein; нар. 28 січня 1887(18870128), Лодзь — пом. 20 грудня 1982, Женева) — польський піаніст єврейського походження, лауреат багатьох премій Греммі.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився Лодзі (Польща, в ті роки місто було окуповане Росією). Рано виявив цікавість до музики й у віці восьми років за рекомендацією Й. Йоахима (прославленого скрипаля, друга Й. Брамса) почав вивчати в Берліні теоретичні дисципліни в М. Бруха і гру на фортепіано у Г. Барта (учня Ф. Ліста).

Дебют Рубінштейна відбувся в Берліні 1898 року: він виступав з Берлінським симфонічним оркестром. 1904 року переїхав до Парижа. Наступні роки багато концертував, зокрема, уперше відвідав США 1906 року, багато виступав у польських містах, а також у Львові.

1932 року одружився з донькою польського диригента Еміля Млинарського — Анелією. У 1937 його турне по США стало справжнім тріумфом піаніста і в 1941 він обрав США постійним місцем проживання.

Упродовж своєї 80-річної кар'єри Рубінштейн дав близько 6000 концертів. Рубінштейн був універсальним музикантом, але особливо вдалими вважаються його інтерпретації композиторів-романтиків минулого сторіччя — Ф. Шопена, Ф. Ліста, Р. Шумана, Й. Брамса. Його тон був насиченим і у той же час елегантним, інтерпретації відрізнялися широким розмахом, великою архітектонікою, що виділяло гру Рубінштейна серед «акуратних» й обережних трактувань романтичного репертуару. Піаніст зробив багато записів на пластинки й опублікував автобіографічну книгу «Роки моєї юності» (My young years, 1973).

Помер Рубинштейн у Женеві.

В Польщі 2007 рік став роком Кароля Шимановського, Станіслава Виспянського, Йохефа Конрада і Артура Рубінштейна.

Література[ред. | ред. код]

  • My Young Years (Moje młode lata, Kraków 1976), ISBN 83-224-0303-8
  • My Many Years (Moje długie życie, cz. I i II, Kraków 1988).

Посилання[ред. | ред. код]