Астрід Ободритська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Астрид Мекленбурзька
Astrid
Астрид Мекленбурзька
Астрид Мекленбурзька
королева шведських шахів, зроблена в правління Астрід
королева Швеції
Попередник: Ауда
донька короля Норвегії
Хакона Могутнього
Ярла Лади
Спадкоємець: Ґунхільда
королева Швеції та Данії
 
Народження: 979(0979)
Смерть: 1035(1035)
Країна: Священна Римська імперія і Швеція
Релігія: католицтво
Рід: Мекленбурги
Батько: Мечеслав III[1]
князь ободритів
Шлюб: Улоф III Шетконунг
Діти: Анунд III Якоб, Інгігерда

Астрід Ободритська, Астрід Мекленбурзька (давньосканд. Astrid; швед. Estrid; близько 979 р. — 1035 р.) — дочка князя ободритів Мечеслава III (919—999 рр.)[1], шведська королева, дружина короля Швеції (1000—1022 рр.) Олафа Шетконунґа[2][3]; мати шведського короля Анунда Якоба і Великої княгині Київської Інгігерди.

Згідно з легендиою, Астрід потрапила до Швеції як військовий трофей із Західної Померанії. Вважається, що її батько, вождь племені полабських ободритів, віддав її в шлюб з Олафом як закріплення мирного договору. Хоча сумнівно, щоб Олаф одружився з дочкою простого вождя, враховуючи монарші традиції та закони. Адже короля могла народити тільки носійка владичої крові дійсно пануючого державного діяча, а отже, її батьком міг бути тільки справжній князь ободритів. Ймовірно, за нею був багатий посаг, бо в сучасній їй Швеції відбувся підйом слов'янського впливу, насамперед серед ремісників.

Наложниця Олафа Шетконунга Едла була родом з тієї ж частини [ Європи, що і Астрід, яка ймовірно потрапила до Швеції аналогічним чином. Король ставився до Астрід і Едли однаково, а його син й дві дочки від Едли отримували ту ж шану, що і діти від Естрід, хоча офіційно він був одружений лише з Естрід і королевою була Естрід. Сноррі Стурлусон писав, що Естрід погано ставилася до дітей Едли (Емунда, Астрід і Гольмфріди), і тому Емунд був відісланий до Вендланду (Померанія) до родичів Едли, які його й виховали. Крім цього свідоцтва і згадки у того ж Сноррі про те, що Естрід любила помпезність і розкіш й була вимоглива до обслуги, про її особистість і характер нічого невідомо.

Естрід прийняла хрещення у 1008 році разом з чоловіком, дітьми та багатьма представниками шведського дворянства. Прийнявши християнство, Олаф продовжував дотримуватися у політиці свободи віросповідання для власної країни. Але Швеція стала християнською державою тільки після релігійної війни між Інге I Старшим і Свеном I у 1084—1088 роках.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Furstedotter Estrid av Obotriterna [Архівовано 24 грудня 2014 у Wayback Machine.] (швед.)
  2. Ulf Fransson, Ingmar Jansson // «Cultural interaction between East and West», 2007, s. 269 (англ.)
  3. Charles Raymond Dillion // «Royals and Nobels», iUniverse, 2002, s. 283 (англ.)
  4. Thomas Ross Gambrell // «An ancestral history, 8 B.C. to 1986», 2001, s. 105 (англ.)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Herman Lindqvist // «Historien om Sveriges drottningar», Estocolmo, Norstedt, 2006, ISBN 9-1130-1524-9. (швед.)
  • Åke Ohlmarks // «Alla Sveriges drottningar», AWE/Geber, 1976, ISBN 9-1200-4795-9. (швед.)

Посилання

[ред. | ред. код]