Аукціон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Аукціо́н (ціно́вка; нім. Auktion, від лат. auctio — збільшення ) — 1. Спеціально організований і періодично діючий ринок продажу товарів, майна з публічного торгу покупцеві, який запропонував найвищу ціну. 2. Англійський аукціон - аукціон, на якому ставки піднімаються знизу вверх. 3. Голландський аукціон - аукціон, на якому торги починаються з найвищої ставки і понижуються до тих пір, поки не знайдеться покупець.

На аукціоні можуть продаватися об'єкти нерухомості, антикваріат, витвори мистецтва тощо. Крім добровільних, аукціони можуть бути примусовими — за рішенням судових органів. Добровільні організуються власниками товарів з метою найвигіднішого їх продажу. Примусові влаштовуються відповідними органами з метою стягнення боргів, реалізації конфіскованих товарів, незапитаних і неоплачених вантажів, невикупленого з ломбардів майна тощо.

На фондовому ринку, коли число покупців і продавців невелика, а також при невеликій кількості пропонованих для продажу цінних паперів торгівля здійснюється за принципом простого аукціону. На розвинених фондових ринках торгівля цінними паперами відбувається за принципом подвійного аукціону.

Подвійний аукціон[ред.ред. код]

Організація торгівлі в цьому випадку передбачає одночасне надходження заявок на купівлю та продаж фінансових активів за певними цінами. Перед організаторами торгівлі ставиться завдання максимального задоволення вступників замовлень за прийнятними для учасників торгів цінами та забезпечення ефективного функціонування ринку.

Залежно від методів задоволення заявок учасників подвійний аукціон підрозділяється на залповий (онкольний) і безперервний.

Залповий аукціон припускає, що угоди відбуваються не постійно, а з певною періодичністю. Вступні (англ. on call) заявки протягом конкретного періоду часу накопичуються, обробляються, а потім задовольняються.

Залповий аукціон застосовується при недостатньо ліквідному ринку, коли угоди відбуваються нерегулярно, їх обсяги невеликі, а різниця в цінах відносно велика. Періодичність задоволення заявок («проведення залпів») визначається ліквідністю ринку. При ліквідному ринку залпи виробляються досить часто, при менш ліквідному - рідше.

Особливістю проведення залпового аукціону є визначення ціни аукціону, яка повинна бути єдиною для всіх учасників угоди.

Безперервний аукціон припускає, що одночасно здійснюється реєстрація цін на купівлю та продаж цінних паперів, які відбиваються на електронному табло для огляду всіма учасниками біржової торгівлі або заносяться в книгу замовлень. У ряді випадків аукціон проводиться за принципом «натовпу» (наприклад, Лондонська міжнародна біржа фінансових ф'ючерсів та опціонів), при якому брокери в спеціально відведених місцях «з голосу» укладають між собою угоди під контролем службовців біржі.

При безперервному аукціоні на електронному табло по кожному виду цінних паперів вказуються найкраща ціна на продаж (мінімальна ціна) і найкраща ціна на покупку (максимальна ціна), а також час вчинення останньої угоди.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]