Бандусяк Дмитро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дмитро Бандусяк
окружний провідник
Загальна інформація
Народження25 серпня 1919(1919-08-25)
с. Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область
Смерть1946(1946)
с. Присліп, Міжгірський район, Закарпатська область
Псевдо«Лопата»
Військова служба
ПриналежністьУкраїна Карпатська Україна
Вид ЗС Карпатська Січ
 УПА
Командування
окружний провідник ОУН Закарпаття

Дмитро Михайлович Бандусяк (псевдо: «Лопата») (25 серпня 1919(19190825), с. Ясіня, нині Рахівський район, Закарпатська область — поч. 1946, с. Присліп, Міжгірський район, Закарпатська область) — окружний провідник ОУН Закарпаття у 1944—1946.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 25 серпня 1919 в селі Ясіня (нині Рахівського району Закарпатської області, Україна) у сім'ї Михайла та Марії (з дому Климпуш).

Навчався у Мукачівській торговельній академії, був членом Пласту.

У 1939 вояк «Карпатської Січі», зумів після окупації Закарпаття угорською армією перебратись за кордон до Словаччини.

Співзасновник ОУН в Карпатській Україні

[ред. | ред. код]

Наприкінці 1939 знову повертається до Закарпаття та відновлює зв'язок із членами ОУН, які залишились в Україні. 1 січня 1940 рік в селі Великі Лучки на Мукачівщині була зібрана нова крайова екзекутива. Дмитро Бандусяк став організаційним референтом, Михайло Орос підреферентом юнацтва, Василь Потушняк референтом пропаганди (згодом пост перейняв Степан Пап), а Іван Романець референт по ідеології. Членами крайового проводу також були обрані Михайло Габовда та Михайло Кіштулинець. Крайовим провідником став Андрій Цуга.

У боротьбі проти угорських окупантів

[ред. | ред. код]

15 березня 1941 року в річницю окупації Угорщиною Закарпаття зірвано над Хустським замком угорський державний прапор і на його місці встановлено український синьо-жовтий стяг. Водночас на місці боїв з угорською армією був встановлений дубовий хрест із табличкою з надписом «Борцям за волю України». Організаторами заходу були Дмитро Бандусяк та Іван Романець, а виконавцями — Павло Кришка, Михайло Човгань, Андрій Шевера та Василь Обручар. Прапор виготовила Марія Бісун, випускниця Мукачівської торговельної академії.

У 1942 заарештований угорською поліцією, перебував в ув'язненні із сотнями патріотів у замку Ковнера в Мукачево, засуджений на 12 років. Звільнений у 1944 після перевороту Ференца Салаші разом із Андрієм Цугою.

В УПА

[ред. | ред. код]

Після повернення Бандусяка в Хусті було створено тимчасовий провід, у якому він перебирає посаду окружного провідника ОУН Закарпаття. Згодом його відряджено до Галичини шукати зв'язку. Бандусяк прийшов з Галичини з представником проводу, який ознайомив актив із ситуацією, яка виникла в організації і в УПА. Було проведено два вишколи, один в лісі за Вишковом, а другий у лісі біля села Колодне.

Загинув на початку 1946 у бою біля села Присліп Міжгірського району, оточений відділом НКВД.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Дем'ян Г. Гуцульщина у визвольній боротьбі ОУН і УПА. Нарис історії та фольклористики.
  • Історія Гуцульщини / гол. ред. М. Домашевський. — Львів, 2000. — Т. V.
  • Мірчук П. Нарис історії ОУН 1920—1939 роки. — К. : Українська Видавнича Спілка, 2007. — 1008 с. — ISBN 966-410-001-3.

Посилання

[ред. | ред. код]