Салаші Ференц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Szálasi 1941

Фе́ренц Са́лаші (угор. Szálasi Ferenc; *6 січня 1897, Кашша — †12 березня 1946, тюрма окупаційних військ СРСР) — угорський політик, військовик та політв'язень. Лідер угорських правих рухів 1930-тих та 1940-тих років, засновник Партії схрещених стріл.

Прем'єр-міністр Угорщини (1944). Керівник оборони Будапешта (1944–1945).

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Австро-Угоршині, у місті Кашша, у словацько-українсько-вірменській родині. Його дід мав прізвище Салашян. У юності Салаші дотримався сімейної традиції і став професійним військовим. Починав службу в цісарській армії Австро-Угорщини.

Політична кар'єра[ред.ред. код]

1925 р. пішов до угорського війська, де здобув чин капітана на службі у Генеральному Штабі. 1930 р. вступив до таємної організації угорських націоналістів, 1933 р. полишив військову службу, а 1935 р. заснував Партію національної волі (ПНВ). Однак ця політична сила залишилася маргінальною: вона програла найближчі парламентські вибори. Тим не менше Салаші продовжив активну політичну діяльність, яка спиралася на візію Великої Угорщини та фашистської посвяти. 1937 його однодумці заснували Партію схрещених стріл[1].

Самого Салаші уряд Міклоша Хорті неодноразово ув'язнював, але й у тюрмі він залишався впливовим політичним лідером. 1939 р. його Партія схрещених стріл виборола 30 місць в парламенті Угорщини. 1940 р. вийшов на волю за амністією, але тоді ж Партія схрещених стріл офіційно заборонена урядом і перебувала в підпільному статусі аж до весни 1944 року.

Ідеологія Салаші[ред.ред. код]

Салаші став автором власної ідеології, яку називав «гунґаризм». Мав численних прибічників, які називали себе «гунґаристами» (від «Гунґарія», Унґарія — Угорщина латинською мовою).

Комуністична пропаганда закидала руху Салаші сліпе копіювання німецьких націонал-соціалістичних зразків, однак у ньому були присутні риси як етнічного націоналізму, так і популярного в Європі фашизму. Це робило «гунґаризм» своєрідним явищем у часи міжвоєнної Європи та Другої світової війни, і цей рух був зрештою в опозиції до влади Хорті.

На чолі Угорщини[ред.ред. код]

Після відставки Міклоша Хорті та його депортації до Берліна, парламент Угорщини обрав Ференца Салаші прем'єр-міністром, а водночас Державним лідером Угорщини. У цьому статусі Салаші перебував з 16 жовтня 1944 по 5 травня 1945 року. Не відступився й не подав у відставку навіть перед лицем неминучої окупації країни з боку сталіністів, керував багатомісячною обороною Будапешта від румунських, болгарських та російсько-більшовицьких військ.

На відміну від Хорті, з відома американців його віддали під маріонетковий більшовицький суд. Той оперативно постановив убити Салаші. При чому, не зважаючи на офіцерське звання, убити через глум повішення, як і інших членів уряду — міністра оборони Кароя Береґфі та міністра внутрішніх справ Ґабора Вайну.

Убили прем'єр-міністра Угорщини 12 березня 1946 року, в мирний час.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]