Ференц Салаші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Szálasi 1941

Ференц Салаші (угор. Szálasi Ferenc; *6 січня 1897, Кошиці — †12 березня 1946, тюрма окупаційних військ СССР) — угорський політик, військовик та політв'язень. Лідер угорських правих рухів 1930-тих та 1940-тих років, засновник Партії схрещених стріл.

Прем'єр-міністр Угорщини (1944). Керівник оборони Будапешта (1944–1945).

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Австро-Угоршині, у місті Кошиці (Кашша), у словацько-українсько-вірменській родині. Його дід мав прізвище Салашян. У юності Салаші дотримався сімейної традиції і став професійним військовим. Починав службу в цісарській армії Австро-Угорщини.

Політична кар'єра[ред.ред. код]

1925 пішов до угорського війська, де здобув чин капітана на службі у Генеральному Штабі. 1930 вступив до таємної організації угорських націоналістів, 1933 полишив військову службу, а 1935 заснував Партію національної волі (ПНВ). Однак ця політична сила залишилася маргінальною — вона програла найближчі парламентські вибори. Тим не менше, Салаші продовжив активну політичну діяльність, яка спиралася на візію Великої Угорщини та фашистівської посвяти. 1937 його однодумці заснували Партію схрещених стріл.[1]

Самого Салаші уряд Горті неодноразово ув'язнював, але й у тюрмі він залишався впливовим політичним лідером. 1939 його Партія схрещених стріл виборола 30 місць в парламенті Угорщини. 1940 — вийшов на волю за амністією, але тоді ж Партія схрещених стріл офіційно заборонена урядом і вона перебувала в підпільному статусі аж до весни 1944 року.

Ідеологія Салаші[ред.ред. код]

Салаші став автором власної ідеології, яку називав «гунґаризм». Мав численних прибічників, які називали себе «гунґаристами» (від «Гунґарія», Унґарія — Угорщина латинською мовою).

Комуністична пропаганда закидала руху Салаші сліпе копіювання німецьких націонал-соціалістичних зразків, однак у ньому були присутні риси як етнічного націоналізму, так і популярного в Європі фашизму. Це робило «гунґаризм» своєрідним явищем у часи міжвоєнної Європи та Другої світової війни, і цей рух був зрештою в опозиції до влади Міклоша Горті.

На чолі Угорщини[ред.ред. код]

Після відставки Міклоша Горті та його депортації до Берліна, Ференц Салаші обраний парламентом Угорщини прем'єр-міністром, а водночас Державним лідером Угорщини. У цьому статусі він перебував з 16 жовтня 1944 по 5 травня 1945 рік. Не відступився і не подав у відставку навіть перед лицем неминучої окупації країни з боку сталіністів, керував багатомісячною обороною Будапешта від румунських, болгарських та російсько-більшовицьких військ.

На відміну від Горті, з відома американців його віддали під маріонетковий більшовицький суд. Той оперативно постановив убити Салаші. При чому, не зважаючи на офіцерське звання, убити через глум повішення, як і інших членів уряду — міністра оборони Кароя Береґфі та міністра внутрішніх справ Ґабора Вайну.

Убили прем'єр-міністра Угорщини 12 березня 1946 року, в мирний час.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]