Барієва зоря

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ба́рієва зорязоря, у спектрі якої присутні лінії поглинання барію (Ba II) та інших елементів s-процесу, а також смуги поглинання CH, CN і C2, що є характерним для вуглецевої зорі. Вперше їх виявили та дали визначення американські астрономи Бідельман і Кінен 1951 року. Барієві зорі належать до гігантів спектральних класів G і K.

Спектральні особливості барієвих зір спричинені їхнім хімічним складом, у якому в 3—10 разів збільшений вміст елементів s-процесу, а відношення C/O є трохи меншим від одиниці, що не є нормальним для зір головної послідовності. На діаграмі Герцшпрунга—Рассела барієві зорі розташовані поряд з нормальними гігантами спектральних класів G5 IIIK3 III, а також з гарячими вуглецевими зорями. На відміну від барієвих зір у спектрах нормальних гігантів F—G немає вуглецевих смуг поглинання, в той же час такі смуги не є настільки сильними, як у гарячих вуглецевих зір, і це відрізняє від них барієві зорі. Так само лінії елементів p-процесу у барієвих зорях сильніші ніж у вуглецевих. Також подібними до барієвих зір є CH-зорі (інша назва — метинові). Відміність між ними полягає у вмісті металів групи заліза, який у барієвих зір майже такий як у Сонця, а у метинових зір в 10—30 разів менший.

Кінематичні характеристики і вміст легких елементів свідчать про те, що барієві зорі — належать до зоряного населення І типу. Аналогом барієвих зір серед зоряного населення ІІ типу є CH-зорі.

Існує гіпотеза, що усі барієві зорі є подвійними зоряними системами, другим компонентом якої є білий карлик. За цією гіпотезою вуглецева зоря в процесі скидання маси і перетворення у білого карлика «забруднює» важкими елементами атмосферу свого компаньйона.

Приклади[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Барієві зорі // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 47. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання[ред. | ред. код]