Бегерія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бегері́я (від лат. vicarius; кат. Vegueria, МФА[bəɣəˈɾi.ə]) — історична адміністративна одиниця третього рівня (муніципалітети — райони (кумарки) — бегерії — країна) у Каталонії та кількох інших країнах. За розмірами дещо менша сучасної адміністративної одиниці третього рівня Іспанії провінції. У історичній Каталонії бегерії існували з XIII до XVIII ст., у 1716 р. Декретами Нуева Планта скасовані на території Південної Каталонії, у 1790-х роках на території Північної Каталонії після Французької революції.

Бегерії (окру́ги) Каталонії у 1936—1939 р.р.
   I - Барселона
   II - Жирона
   III - Таррагона
   IV - Реус
   V - Туртоза
   VI - Бік
   VII - Манреза
   VIII - Льєйда
   IX - Тремп
Останні пропозиції щодо адміністративного поділу Каталонії — 9 бегерій (окру́г):
   І - Барселона
   ІІ - Жирона
   III - Камп-да-Таррагона
   IV - Центральна Каталонія
   V - Західна
   VI - Ебрська
   VII - Ал-Пірінеу і Баль-д'Аран
   VIII - Панадес (історичний)
   IX - Ал-Тер

У 1931 р. Жанаралітат сформував комісію для створення нової політико-адміністративної системи Каталонії. У 1933 р. реформа щодо нового адміністративного устрою Каталонії була втілена у життя. Каталонію було поділено на 38 районів (кумарок) та 9 бегерій.

У 1995 р. Загальним територіальним планом Каталонії було передбачено створення регіональниїх структур, які мають називатися «а́мбіт функсіуна́л таррітуріа́л» (українською можна перекласти як «територія») (кат. àmbit funcional territorial): (1) столична територія Барселона (кат. àmbit metropolità), (2) територія Камп-да-Таррагона, (3) територія Центральні Райони, (4) Західна територія, (5) територія Жирона, (6) територія Ал-Пірінеу і Баль-д'Аран та (7) територія Ебра.

У 2001 р. була зроблена та опублікована т. зв. «Доповідь Роки» (кат. Informe Roca) з пропозиціями поділу Каталонії на 6 бегерій.

У 2004 р. було повідомлено, що Комісія з територіальної організації Каталонії (кат. Comissió d'Organització Territorial) пропонує 7 бегерій. Зрештою, після дискусій, зараз йдеться про 7, 9 або 10 бегерій. Також висловлено пропозицію, щоб район (кумарка) Баль-д'Аран не входив до жодної бегерії і являв собою окрему адміністративну одиницю вищого рівня.

Потрібно звернути увагу, що адміністративний поділ Каталонії не збігатиметься з поділом інших іспанських автономних провінцій.

Найімовірніше, бегерії територіально і чисельно збігатимуться з провінціями (тобто у Каталонії замість 4 провінцій з'являться 7 — 10 бегерій, які у Конституції Іспанії називатимуться «провінціями», а у Статуті Автономії Каталонії — «бегеріями»).

Останні пропозиції щодо поділу Каталонії на бегерії[ред. | ред. код]

Основні бегерії: Бегерія Барселона (або Столична) : Ал-Панадес, Бальєс-Уксідантал, Бальєс-Уріантал, Барсалунес, Баш-Льобрагат, Гарраф, Маресма. Бегерія Камп-да-Таррагона : Ал-Камп, Баш-Камп, Баш-Панадес, Конка-да-Барбара, Таррагунес.
Бегерія Центральна Каталонія : Анойя, Бажас, Баргаза, Ріпулєс, Сулсунес, Узона.
Бегерія Жирона : Алт-Ампурда, Баш-Ампурда, Гарроча, Жирунес, Пла-да-л'Астань, Селба.
Західна бегерія (або Льєйда) : Гаррігас, Нугера, Пла-д'Уржель, Пріурат, Сагарра, Сагрія, Уржель.
Ебрська бегерія : Баш-Ебра, Монсіа, Рібера-д'Ебра, Терра-Алта.
Бегерія Ал-Пірінеу і Баль-д'Аран : Алт-Уржель, Алта-Рібагорса, Баль-д'Аран, Башя-Сарданья, Паляс-Жуса, Паляс-Субіра.

Основна бегерія або підбегерія Західної бегерії: Підбегерія Ал-Пірінеу і Баль-д'Аран : Алт-Уржель, Алта-Рібагорса, Баль-д'Аран, Башя-Сарданья, Паляс-Жуса, Паляс-Субіра.

Додаткові бегерії (пропозиція): Бегерія Панадес (або Історичний Панадес) : Ал-Панадес, Анойя, Баш-Панадес, Гарраф.
Бегерія Баль-д'Аран : Баль-д'Аран.
Бегерія Ал-Тер : Ріпулєс, Узона, іноді включається Гарроча.

Пропозиції щодо територіального поділу Каталонії[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]