Прапор Каталонії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Каталонії.

Сань́єра (кат. senyera, «сигнальний прапор») — прапор, створений на основі гербу Королівства Арагону. Складається з чотирьох горизонтальних смуг на золотавому тлі.

Герб Арагону часто називається арагонські смуги. Вони послужили мотивом для символів чотирьох іспанських автономних областей — Каталонії, Арагону, Балеарських островів та Валенсії, а також сотень гербів та прапорів адміністративних одиниць, які розташовані у цих областях.

Каталанською цей прапор часто називають «senyal reial», тобто «королівський прапор». Арагонською він називається «o siñal d'Aragón» — «прапор Арагону».

Походження та історія[ред. | ред. код]

Саньєра — один з найстаріших прапорів Європи, однак у його вжитку були перерви. Арагонська енциклопедія стверджує, що вперше символ чотирьох смуг з'явився на печатці арагонського короля Альфонса ІІ Арагонського у 1159 р.

Арагонська енциклопедія також стверджує, що сумнівними є твердження, що цей символ з'явився раніше, за часи графа Барселони Рамона Баранґе IV у 1150 р.[1].

Прапор Пано да Кункеста, який був вивішений маврами на одній з веж Валенсії у 1238 р., коли вони здалися арагонському королю Якову І Завойовнику, є першим свідченням використання чотирьох смуг на прапорі, щоправда тло цього прапора було білим, а не жовтим, як на сьогоднішній саньєрі.

Прапор Ватикану до 1808 р.

Легенда XIV ст. стверджувала, що прапор з'явився у IX ст., коли Карл Лисий на золотавому щиті Вільфреда Волохатого накреслив чотири смуги кров'ю самого Вільфреда перед його смертю (Карл обмакнув свої пальці у рани Вільфреда, які той отримав під час осаду Барселони Лобо ібн Мухаммедом, маврським губернатором Лєйди). Легенда стверджувала, що це сталося у 897 р. Легенда була дуже популярною у XIX ст. у часи каталонського відродження (кат. Renaixença). Сьогодні визнається, що це лише легенда, адже Карл Лисий помер за 20 років до цих подій, у 877 р.

Жанаралітат стверджує, що символ з'явився у XI або XII ст. на емблемі барселонських графів — там смуги були розташовані вертикально, тоді як на прапорі їхнє розташування горизонтальне[2].

Інша версія стверджує, що Арагонське королівство використало для своїх символів кольори Ватикану, символізуючи підкорення Барселонського графства Папі Римському. Цей старий прапор досі можна побачити у Римі на Капітолійському пагорбі біля Римського Форуму. І хоча Ватикан змінив свої кольори у 1808 р. на жовтий і білий, місто Рим зберегло саме жовтий (золотий) та червоний.

Геральдичний опис гербу — «золото, чотири смуги кольору кіновару».

Прапори на основі Саньєри[ред. | ред. код]

Прапори територій


Історичні прапори
Політичні прапори

Довідкова інформація[ред. | ред. код]

  1. Palos de Aragón. Велика арагонська енциклопедія. 2003 р. Архів оригіналу за 29 липня 2012. Процитовано 24-04-2008. 
  2. Національні символи Архівовано 21 квітня 2008 у Wayback Machine. на сайті Жанаралітату Каталонії

Посилання[ред. | ред. код]