Каталонська держава (1873)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[[Категорія:Колишні держави Європи|Історія Каталонії, 1873]]
Каталонська держава
кат. Estat Català
ісп. Estado Catalán
Перша Іспанська республіка Flag of the First Spanish Republic.svg
1873 Перша Іспанська республіка Flag of the First Spanish Republic.svg
Розташування Історія Каталонії
Каталонська держава на мапі Європи
Столиця Барселона
Мови каталанська
Форма правління Республіка [[Категорія:Колишні республіки|Історія Каталонії, 1873]]
Тимчасовий президент
 - 1873 Baldomer Lostau i Prats
Історичний період Перша Іспанська республіка
 - Засновано 9 березня
 - Ліквідовано 1873
Валюта Іспанська песета (де факто)
Сьогодні є частиною Іспанія Іспанія
  Catalonia Каталонія
  Flag of the Balearic Islands.svg Балеарські острови

Каталонська держава (кат. Estat Català, ісп. Estado Catalán) — історичне державне утворення у часи Першої Іспанської республіки[1] на території сучасної Іспанії[2]. До складу Каталонської держави входили чотири провінції Каталонії та Балеарські острови[3] .

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Історія Каталонії

Паралельно з розвитком національного руху в Каталонії, виник рух на підтримку федералізації Іспанії. У Каталонії федералісти поділилися на дві групи — радикальне крило, яке бачило федералізацію Іспанії як проміжний етап на шляху до повної незалежності Каталонії, та помірковані, яке бачило майбутнє Каталонії у складі федеральної Іспанії.

У 1869 році представники Каталонії, Арагона, Валенсії та Балеарських островів підписали пакт у Туртоза, який передбачав реорганізацію Іспанії з унітарної монархії в федеративну демократичну республіку[4].

11 лютого 1873 року, через політичну кризу в Іспанії, зрікся престолу король Амадей I, та була створена Перша іспанська республіка[5].

9 березня 1873 року в Барселоні Рада провінції Барселона, у якій більшість мало радикальне крило федералістів Каталонії, проголосило створення Каталонської держави. Також було обрано тимчасового президента держави Каталонії — Бардомер Лоштау і Прац[en][2][6].

Після проголошення Каталонської держави президент Естаніслао Фіґерас та голова уряду Франсиск Пі-і-Марґаль Першої Іспанської республіки заявили, що іспанська армія збройно захопить Каталонію. Після цього Каталонська держава була змушена скасувати свою незалежність[7].

Під час другої карлістської війни війни Каталонія підтримувала карлістів. Після закінчення війни, у січні 1874 року, генералом Франсіско Серрано було захоплено владу в Іспанії, а у січні 1875 року було відновлено іспанську монархію. На трон було поставлено Альфонса XII з династії Бурбонів.

Іспанська влада почала проводити ще більші репресії проти Каталанії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Коментар: Іспанія - прогнозована катастрофа
  2. а б Duràn i Solà, Lluís (2009). Breu història del catalanisme. vol.1. L'Abadia de Montserrat. с. 19. ISBN 8498831741. 
  3. Hernàndez, F. Xavier. Història Militar de Catalunya (ca). Volume IV. Rafael Dalmau. с. 161. ISBN 84-232-0673-4. 
  4. Almirall, Valentí: España tal com és
  5. Eslava Galán, Juan (1995). La historia de España contada para escépticos. Barcelona: Editorial Planeta. pp. 337 págs. (ісп.)
  6. Baldomer Lostau i Prats(кат.)
  7. Bowen, Wayne H. A Military History of Modern Spain: From the Napoleonic Era to the International War on Terror. Greenwood Publishing Group. с. 32. ISBN 0275993574. Процитовано 25 October 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]