Герб Каталонії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Каталонії
Aragon arms.svg
Деталі

Герб Катало́нії — чотири червоні смуги на золотавому тлі, є гербом графів Барселони, який став основою гербу Арагонського королівства. Сьогодні цей символ використовується багатьма адміністративними утвореннями Західної Європи. Цей символ іноді називають «Чотири смуги» або «Золото і кров».

Походження[ред. | ред. код]

Див. також Прапор Каталонії

Легенда XIV ст. стверджувала, що знак чотирьох смуг з'явився у IX ст., коли Карл Лисий на золотавому щиті Вільфреда Волохатого, графа Уржелю і Сардани, накреслив чотири смуги кров'ю самого Вільфреда перед його смертю (Карл обмакнув свої пальці у рани Вільфреда, які той отримав під час осаду Барселони Лобо ібн Мухаммедом, маврським губернатором Льєйди). Легенда стверджувала, що це сталося у 897 р. (існує інша версія цієї легенди, що стверджує, що Вільфреда Волохатого було поранено під час бою з норманами).

Легенда була дуже популярною у XIX ст. у часи каталонського відродження (кат. Renaixença). Сьогодні визнається, що це лише легенда, адже Карл Лисий помер за 20 років до цих подій, у 877 р.

Інша версія стверджує, що для цих символів було використано кольори Ватикану, символізуючи підкорення Барселонського графства та Арагонського королівства Папі Римському. Цікаво те, що ще у 1077 р. граф Базал́у Барнар ІІ визнав себе «васалом Св. Петра», тобто Папи Римського. У 1118 р. графство Базалу перейшло під контроль барселонських графів, і, можливо, червоний і жовтий кольори перейшли у спадок Барселоні.

Знак на печатці Рамона Баранґе IV

Ще одна гіпотеза була висловлена французьким істориком і геральдистом Мішелем Пастуро (фр. Michel Pastoureau), який виводить виникнення символу зі шлюбу Рамона Баранґе ІІІ з Дус Прованською (фр. Douce de Gévaudan), адже саме у долині р. Рони і у сусідніх районах Альп найчастіше використовуються вертикальні і горизонтальні смуги.

Історія[ред. | ред. код]

У будь-якому разі йдеться про один з найстаріших гербів. Вперше у тій формі, у якій ми його знаємо, цей символ з'явився у 1149 р. на печатці Рамона Баранґе IV, але і раніше він зустрічається як «догеральдичний» символ на могилі Рамона Баранґе II (помер у 1082 р.) у соборі в м. Жирона, та його прапрабабці Ермессенди Каркассонської (померла у 1058 р.), яка була дружиною графа Рамона Бурреля (*?972-†1017), сина графа Бурреля ІІ. Кількість смуг була спочатку різною — у XII ст. фіксувалося 2, 3 та 5 смуч поряд з чотирма.

Після утворення Арагонського королівства цей символ став використовуватися на всій його території.

«Чотири смуги» є складовою частиною «сань́єри» — прапора Каталонії.

Сучасні країни та адміністративні території, які використовують герб Каталонії[ред. | ред. код]

Історичні країни та території, які використовували герб Каталонії[ред. | ред. код]

Найбільші міста, які використовують герб Каталонії[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]