Сардана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Танцюристи сардани в Барселоні
Зображення сардани на традиційних керамічних кахлях з Сан-Бісенс-да-Мунтал, кумарка Марезма

Сард́ана (кат. sardana) — національний танок каталонців.

Сам танок має характер хороводу — його учасники стають у велике коло і, взявшись за руки, під музику здійснюють певні рухи. Кількість учасників у танці необмежена. Сардана має музичний розмір — 6/8.

Сардану часто танцюють прямо на площах під музику каталонських національних оркестрів кобла або "урќестра" (кат. cobla, orquestra).

Сардана уособлює національний дух каталонців, символізує їхню єдність. У роки диктатури Франко сардана була офіційно заборонена[1]. Цей танок ще називали «танцем протесту», адже його виконували і виконують не професійні танцюристи, а простий народ, і не на сцені, а на площах і в людних місцях.

Немає точної дати і місця появи сардани, але відомо, що танок став популярним з XVI століття. В Каталонії і Північній Каталонії налічується близько 130 оркестрів кобли, в основному аматорських. За межами Каталонії відомий лише один оркестр кобли, в Амстердамі (Нідерланди) — Cobla La Principal d'Amsterdam.

Цікаво те, що зазвичай учасники перед виконанням танцю складають свої речі у центр кола, а потім пильно дивляться на них. Це робиться для того, щоб уникнути кишенькових крадіжок.

Зараз поширені, в основному, два типи цього танцю: історичний оригінальний стиль — коротка сардана (кат. sardana curta) і популярніший сучасний стиль — довга сардана (кат. sardana llarga).

Типи сардани[ред. | ред. код]

Існує понад 25 тисяч мелодій сардани. Найпоширенішими є дві:

л'Ампурда́ (кат. L'Empordà) — у ній в алегоричній формі розповідається про кохання русалки, що жила на узбережжі Середземного моря Коста-Брава та пастуха з Пірінеїв. Слова цієї сардани були написані в 1908 році поетом Жу́аном Мараґа́лєм (кат. Joan Maragall) на музику композитора Анрі́ком Муре́рою (кат. Enric Morera).

Танець сардана у виконанні кобли кумарки Баш-Любрагат (кат. Cobla Baix Llobregat) на пл. Сан Жаума у Барселоні, 2008 р.

Ла Са́нта Аспі́на (кат. La Santa Espina) — є патріотичним гімном каталонців. Ця сардана була заборонена протягом правління Пріма де Рівери та Франко. Текст написав А́нжел Ґімера́ (кат. Àngel Guimerà), музику — Анрік Мурера.

Ви можете побачити виконання сардани:

і скачати та прослухати окремі зразки мелодій, під які виконують танець:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ламина К. В. Каталанский язык в современной Испании // в кн. Iberica. Культура народов Пиренейского полуострова в ХХ в., Л.: "Наука" (ленинградское отделение), 1989. - С. 172

Посилання[ред. | ред. код]