Каґанер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Каґане́р (кат. caganer, вимовляється [kəɣəˈne], «серун») — давня різдвяна традиція, поширена в Каталанських країнах, виготовлення сороміцьких фігурок розфарбованих чоловічків, які справляють велику нужду, що не тільки є розвагою, а за повір'ям, володіння такими фігурками здатне принести успіх.

Каґанер є однією з фігурок, що каталонці ставлять до традиційного різдвяного вертепа, причому місцева католицька церква ставиться до цього більш ніж толерантно. Символічне призначення каґанерів є цілком позитивним. На Різдво такі фігурки ретельно ховають у помешканні чи десь у вертепі з зображенням Святої Родини, а завданням запрошених гостей і дітей є знайти каганера/каганерів. Вважається, що тому, хто знайшов таку фігурку і триматиме її впродовж року на видноті (вдома або на робочому місці), щаститиме.

Існує безліч пояснень великої популярності в Каталонії цієї сороміцької традиції. По-перше, це суто каталанська традиція, яка є дуже колоритною, водночас є зразком народної сатири — у образі каґанерів можуть бути зображені будь-хто, від селян, до владоможців, що в такий незвичний спосіб доводить рівність усіх людей. Натуралізм каґанерів виказує, імовірно, їхнє селянське походження. Каталонські селяни вважають, що фігурки каганерів є гарантією плодючості землі, оскільки вносять у неї «добрива».

Зазвичай, каґанерів роблять з гіпсу і потому розфарбовують (зараз працюють десятки майстерень з викотовлення таких різдвяних фігурок). Традиційне зображення каґанера — це звичайний селянин-каталонець обов'язково в червоній баретіні.

Походження і поширення традиції[ред. | ред. код]

CaganerCatala

Історичне коріння каталонської традиції робити на Різдво каґанерів невідоме — достеменно відомо, що вже з XVII ст. вона є достатньо популярною у всіх Каталанських країнах, особливо в Каталонії, Андоррі і Північній Каталонії. Прив'язка каґанерів до знайденого в районі Уржель іберійського зображення воїна, що справляє нужду, є доволі суперечливим.

Схожі на виготовлення каталонських каґанерів традиції є в інших народів західно-європейських країн — у іспанців Саламанки[1], Мурсії (ісп. cagones), італійців Неаполя (італ. cacone або pastore che caca), португальців (порт. cagöes)[2], французів на півдні Франції (фр. Père la Colique), фламандців (нід. Kakkers)[3], німців (нім. Hinterlader) тощо.

Однак лише в Каталонії каґанер став справжнім національним символом. З 1940-х років цю каталонську традицію було адаптовано до потреб часу — разом з традиційним дизайном фігурок каґанерів з'явивилися зображення інших персонажів і осіб у цій недвозначній позі: монахів, чортів, святих, Санта-Клауса, кастельєро, різних відомих людей — від спортсменів і співаків, історичних осіб до актуальних політиків і навіть членів іспанської королівської родини. У різний час в образі каґанерів зображувалися Іван-Павло II, Сальвадор Далі, Рейган, Осама бен Ладен тощо.

Каґанери в наш час[ред. | ред. код]

У 2005 році невключення Барселонською міською радою каґанерів у число зображень на Різдвяні свята спровокувало справжній скандал у каталонському суспільстві — лунали звинувачення в національному тиску на каталонців і наступі на каталонські традиції. Міській раді навіть довелось вигадувати більш-менш принагідне пояснення, мовляв через чинну заборону справляння природних нужд у громадських місцях у Барселоні, зображення каґанера є неґативним взірцем негідної поведінки[4].

Нещодавно поряд з традиційними каґанерами з'явилися фігурки хлоп'ят, що справляють малу нужду, що однак не є автентичними і, ймовірно, являють ремінісценцію відомої Брюссельської скульптури Пісяючого хлопчика.

У 2007 році на центральному ринку Санта–Люсія в Барселоні найбільшим успіхом користувалися фігурки каганерів, які зображували президентів США та Франції — Джорджа Буша і Ніколя Саркозі, а також прем’єр–міністра Іспанії Хосе Сапатеро, зірок місцевої футбольної команди — гранда європейського футболу «Барселони» тощо.

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Bilbeny J. Les arrels precristianes del pessebre de Nadal[недоступне посилання з квітня 2019]
  2. Amics del Caganer. Архів оригіналу за 15 грудня 2008. Процитовано 16 червня 2008. 
  3. «Каккер», стаття у Нідерландськомовній Вікіпедії
  4. Barcelona’s Christmas Crapper Canned, 25-12-2005. Архів оригіналу за 30 Травня 2008. Процитовано 16 Червня 2008. 

Посилання[ред. | ред. код]