Беніамін (бек-мелех)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Беніамін I
Народився невідомо
Помер бл. 930
Посада бек-мелех
Термін 914—930 роки
Попередник Менахем I
Наступник Аарон II
Конфесія юдаїзм
Рід Буланіди
Батько Менахем I
Діти 1 син?

Беніамін I (д/н — бл. 930) — 12-й повновладний бек-мелех Хозарської держави у 914930 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Буланідів. Син бек-мелеха Менахема I. Після смерті батька близько 914 року стає новим правителем Хозарського каганату. На той час, можливо, вже прийняв титул кагана. Беніамін намагався відродити державу проводячи централізаторську політику. Водночас намагався поширити юдаїзм на усі народи. Це викликало невдоволення підкорених кочових племен та Візантійської імперії.

Успішно діяв на Кавказі. У 916—017 роках сприяв приходженю до влади в Дербентському еміраті Абд аль-Маліка I, а Ау Тахір Язіда — в державі Ширваншахів. Завдяки цьому зміцнився політичний та економічний вплив Хозарії на Східному Кавказі до початку 950-х років. Також розширив торгівельні зв'язки, що сприяло наповненню державної скарбниці.

У 920-х роках вибухнуло повстання буртасів, огузів, волзьких булгар (останні 922 року прийняли іслам задля союзу проти хозар), до яких приєдналися печеніги. Лише за допомогою аланів Беніаміну вдалося придушити повстання та відновити владу в каганаті. З цього часу бек-мелехи лише вправною дипломатією, використовуючи підвладні племена одні проти одного, могли утримувати каганат від розпаду. Помер Беніамін близько 930 року. Владу успадкував його син Аарон II.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Новосельцев А. П. Хазарское государство и его роль в истории Восточной Европы и Кавказа. — М., 1990. (рос.)
  • Kevin Alan Brook. The Jews of Khazaria. 2nd ed. Rowman & Littlefield Publishers, Inc, 2006