Дхарана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяПортал Портал
Сакральний звук «Ом»

Дхара́на (від санскрит. धारणा dhāraṇā - утримання, тримати) — шостий щабель раджа-йоги, на якому садхака опановує мистецтво повного зосередження.

Санскритське слово дхарана можна перекласти як утримання. Дхарана — ступінь глибокої медитації, при якому об'єкт зосередження стійко утримується у свідомості. Відмінність дхарани від дх'яни і самадхі в тому, що медитатор та акт медитації залишаються несполученими. Медитатор свідомий того, що він медитує. На наступних стадіях усвідомлення факту медитації зникає, і медитатор свідомий тільки свого існування та об'єкта медитації.

Дхарана — утримання заздалегідь обраного психологічного (та енергетичного) стану[1].

Визначення терміну дхарна, надане у першому рядку третьої глави Йога-сутр:

« 3.1 देशबन्धश्चित्तस्य धारणा ॥

deśabandhaścittasya dhāraṇā IAST

Дхарана — це утримення мисли на якомусь предметі.[2].

«

Стани свідомості[ред. | ред. код]

Йога класифікує стани свідомості, виділяючи 5 груп. У стані кшіпа розум розсіяний і запущений. У стані вікшіпа розум збуджений і спантеличений, він може добиватися результатів, але його бажання неконтрольовані. У стані муддха розум лінивий і тупий, він не може зрозуміти, чого бажає. У стані екаґра розум зосереджений на єдиній меті, він точно знає, чого хоче, і вміє знайти шляхи до мети. Небезпека стану екарґа — егоїзм. Щоб іти в правильному напрямку, людина в цьому стані потребує бхакті — відданості Богу і зосередженості на служінні Йому. Останній стан свідомості — ніруддха — коли розум (манас), інтелект (буддхі) та его (ахамкара) перебувають під контролем і спрямовані на служіння Богу.

Об'єкт медитації[ред. | ред. код]

Йогін зосереджується на імені свого Бога, додаючи до нього священне слово Ом, що допомагає йому об'єднати свої почуття, волю, інтелект, розум на імені Господа.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Iyengar B. K. S.. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.
  1. )., Safronov, Andrej Grigorʹevič (1971-); Jogi., Ukrainskaâ Federaciâ (2016). Joga : fiziologiâ, psihosomatika, bioènergetika (вид. Izd. 3-e, ispr). Harʹkov: Ritm-Plûs. ISBN 9789662079463. OCLC 1034644022. 
  2. «[1]» Йогв-сутра: комментарии современного практика