Дхарана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Сакральний звук «Ом»

Дхара́на (від санскрит. धारणा dhāraṇā) — шостий щабель раджа-йоги, на якому садхака опановує мистецтво повного зосередження.

Санскритське слово дхарана можна перекласти як утримання. Дхарана — ступінь глибокої медитації, при якому об'єкт зосередження стійко утримується у свідомості. Відмінність дхарани від дх'яни і самадхі в тому, що медитатор та акт медитації залишаються несполученими. Медитатор свідомий того, що він медитує. На наступних стадіях усвідомлення факту медитації зникає, і медитатор свідомий тільки свого існування та об'єкта медитації.

Стани свідомості[ред.ред. код]

Йога класифікує стани свідомості, виділяючи 5 груп. У стані кшіпа розум розсіяний і запущений. У стані вікшіпа розум збуджений і спантеличений, він може добиватися результатів, але його бажання неконтрольовані. У стані муддха розум лінивий і тупий, він не може зрозуміти, чого бажає. У стані екаґра розум зосереджений на єдиній меті, він точно знає, чого хоче, і вміє знайти шляхи до мети. Небезпека стану екарґа — егоїзм. Щоб іти в правильному напрямку, людина в цьому стані потребує бхакті — відданості Богу і зосередженості на служінні Йому. Останній стан свідомості — ніруддха — коли розум (манас), інтелект (буддхі) та его (ахамкара) перебувають під контролем і спрямовані на служіння Богу.

Об'єкт медитації[ред.ред. код]

Йоги зосереджується на імені свого Бога, додаючи до нього священне слово Ом, що допомагає йому об'єднати свої почуття, волю, інтелект, розум на імені Господа.

Джерела[ред.ред. код]

  • Iyengar B. K. S.. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.


Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.