Велосипедна касета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
10-швидкісна велосипедна касета

У велосипеді велосипедна касета (англ. cogset)[1] чи просто ж касета або ж комплект задніх зірочок — це набір зірочок, що приєднуються до втулки задньому колесі велосипеда. Велосипедна касета працює з задньою системою перемикання швидкостей аби з допомогою зубчатої передачі забезпечити велосипедисту переключання на різні швидкості. Система задніх зірочок буває двох типів: обгінна муфта (муфта вільного ходу, втулка вільного ходу, сленг. трещотка, англ. freewheel) та касетного типу, остання є більш сучасною розробкою. Хоча обидва типи систем задніх зірочок виконують однакову функцію і після встановлення виглядають майже так само, вони мають важливі механічні відмінності and are not interchangeable.

Зазвичай, термін велосипедна касета відноситься до обох типів систем задніх зірочок.

Втулка вільного ходу[ред. | ред. код]

A freewheel and freewheel hub

Муфта, чи втулка вільного ходу, він же блок (зірочок) складається з одної або кількох зірочок, що монтуються на деталь, що містить в собі внутрішній храповий механізм і встановлюється на різьбовий концентратор. Є різні типи задньосьових різьбових концентраторів, в залежності від країни виробництва, французькі та британські концентратори є найбільш поширеними. Концентратор британського C.E.I. (Cycle Engineers Institute — Інститут вело-інженерів) був прийнятий як міжнародний стандарт і тепер відомий як B.S.C. (British Standard Cycle). Це стандартизована правостороння різьба (1.375 x 24 TPI) на яку накручується стандартна муфта.[2] Це дозволяє різні бренди трещоток монтувати на різні бренди втулок.

Касети[ред. | ред. код]

Shimano cassette and freehub

Касети відрізняються від втулок вільного ходу тим, що касета має ряд прямих шпіцьових з'єднань що утворюють механічне з'єднання між зірочками та сумісним концетраторм, втулкою з встроєною трещоткою (англ. freehub)), що містить храповий механізм. Вся касета тримається на втулці з допомогою різьбового замка. Деякі касетні системи з пізніх 1980-их та ранніх 1990-их використовують малу різьбову зірочку щоб утримувати більші шліцеві зірочки. Касети, коли вони встановлені, нагадують втулку вільного ходу, але вони відрізняються, коли зняті, оскільки вони не містять внутрішнього храпового механізму.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Brown, Sheldon. Bicycle Glossary (html). Процитовано 2010-05-24. 
  2. Sheldon Brown: Traditional Thread-on Freewheels. Процитовано 2008-09-29. 

Посилання[ред. | ред. код]