Велосипедні педалі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Педаль велосипеда
Звичайні платформні педалі

Велосипедні педалі - це частина велосипеда, призначена для передачі зусилля від ноги велосипедиста до шатуна з наступним обертанням вала каретки, яке через трансмісію передається на заднє колесо і приводить велосипед в рух. Педаль складається з осі, яка вкручується в шатун, і корпуса, на який спирається нога. Корпус обертається на осі за допомогою підшипників. Вісь правої педалі має звичайну праву різьбу, а лівої - ліву (відкручується за годинниковою стрілкою). Вважається, що завдяки цьому педалі не викручуються при їзді.

Види педалів[ред.ред. код]

Залежно від конструкції, педалі на діляться 3 категорії:

Платформні - призначені для використання з будь взуттям, в тому числі цивільним.

Контактні - призначені для використання з веловзуттям.

Комбіновані - мають платформу з одного боку і контактний механізм - з іншого, дозволяють використовувати обидва види взуття.

За сферою застосування педалі також діляться на декілька категорій:

Прогулянкові - використовуються для міської їзди, мають пластиковий корпус, іноді з гумовими накладками. Для бездоріжжя занадто слизькі і неміцні.

Загального призначення - включають в себе металеві платформні і комбіновані педалі.

Для крос-кантрі - легкі контактні педалі без платформи.

Для екстремальних дисциплін - платформні педалі з потужними шипами, а також контактні педалі з допоміжною платформою [1].

Для шосе - контактні педалі зі стандартом, несумісним з гірськими. Призначені для максимально жорсткого закріплення ноги.

Платформні педалі[ред.ред. код]

Платформні педалі ("топталки") є звичайною віссю, на яку через підшипник кріпиться платформа з тими чи іншими зачепами для підошви черевика. Головна перевага таких педалей - невимогливість до взуття велосипедиста і, відповідно, низька вартість і гарний вибір для тих, хто їздить на міському велосипеді в цивільному одязі. Крім того, такі педалі звичні для більшості новачків, на них не потрібно вчитися їздити. Однак платформні педалі не дають байкеру їхати максимально швидко, часто погано тримають ногу (та й взагалі, не розраховані на серйозні навантаження), а екстремальні педалі своїми шипами можуть завдати травми, якщо не користуватися захистом ніг.

Тукліпси 1970их.

Тукліпси (від англ toe clips) - металеві або пластикові захвати для взуття, що кріпляться до звичайних педалей. Служать для напівжорсткої фіксації ноги, забезпечуючи кращу передачу зусиль і трохи кращий контроль над велосипедом. У спорті використовувалися разом з ремінцями, жорстко притягують ногу до педалі, проте при звичайній їзді ремінці є незручними. В даний час практично повністю витіснені контактними педалями, використовуються переважно в трекових гонках і їх різновидах [2].

Контактні педалі[ред.ред. код]

Контактна педаль із веловзуттям
Контактні педалі

Контактні педалі (англ. clipless pedal) використовують спеціальний механізм, який дозволяє пристібати ногу байкера до педалі. Таким чином, енергія ноги передається велосипеду не тільки при натисканні на педаль, але і при витягуванні ноги вгору, а професіонали застосовують т. зв. кругове педалювання, коли зусилля прикладаються до педалі безперервно. Завдяки цьому, забезпечується оптимальне витрачання сил - велосипедист на контактних педалях їде швидше і / або менше втомлюється, ніж його побратим на топталках. Контактні педалі особливо корисні, коли високий ризик зриву ноги з педалі (наприклад, від тряски) а також на підйомах в багнюці, через помітно зростаючу тягу. Така педаль має контактний механізм, в який встібається т. зв. шип, що в свою чергу прикручується болтами до жорсткої пластикової підошви велокапця. Щоб встібнутися в педаль, досить вставити шип в контактний механізм. Щоб вихльоснути, потрібно повернути п'яту черевика в бік від велосипеда. У багатьох педалей зусилля вистьобування регульоване, крім того, існують "навчальні» шипи, які вистьобуються у багатьох напрямках, а не тільки в одному. Контактні педалі для МТБ розрізняються залежно від передбачуваного використання: чим ближче до крос-кантрі, тим тонший і компактніший контактний механізм, а педалі для екстремальних дисциплін обростають платформами, які поліпшують зчеплення ноги з педаллю.

Комбіновані педалі[ред.ред. код]

Це досить специфічний і рідкісний вид педалей. Мають контактний механізм з одного боку і звичайну платформу - з іншого. Дозволяють з однаковою зручністю їздити на контактному і неконтактному взутті.

Див. також[ред.ред. код]

Велосипедна каретка

Велосипедний шатун

Література[ред.ред. код]