Венцель Антон фон Кауніц-Ритберг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Венцель Антон фон Кауніц-Ритберг
нім. Wenzel Anton Kaunitz
Wenzel Anton Graf von Kaunitz-Riethberg.jpg
Народився 2 лютого 1711(1711-02-02)[1][2][…]
Відень, Габсбурзька монархія[4]
Помер 27 червня 1794(1794-06-27)[1][2][…] (83 роки)
Відень, Габсбурзька монархія[4]
Громадянство
(підданство)
Австрія[5]
Діяльність політик, дипломат
Знання мов німецька[2]
Членство Ілюмінати
Посада посол Австрії у Франціїd
Батько Maximilian Ulrich von Kaunitzd
Мати Maria Ernestine Francisca von Rietbergd
Діти Joseph Clemens von Kaunitz-Reitbergd, Ernst Christoph von Kaunitz-Rietbergd, Dominik Andreas Kaunitz-Rietberg-Questenbergd і Franz Wenzel, Graf von Kaunitz-Rietbergd
Нагороди
Кавалер ордена Золотого руна
Кавалер Великого хреста Королівського угорського ордена Святого Стефана
Родовий герб

Венцель Антон Домінік Кауніц-Ритберг (нім. Wenzel Anton Graf Kaunitz, 2 лютого 1711 — 27 червня 1794) — австрійський державний діяч з роду Кауніц, відав зовнішніми зносинами Священної Римської імперії з 1753 по 1792 роки. Ініціатор Дипломатичної революції. За успішне для імператриці Марії Терезії закінчення Семирічної війни у 1764 році був зведений в князі (фюрсти).

Біографія[ред. | ред. код]

Венцеслав Кауніц народився 2 лютого 1711 в Відні. Дитинство провів в замку Аустерліц в Моравії. Його мати була дочкою і спадкоємицею останнього графа Ритберга з фризького роду Кірксенів. Як молодший син в графської сім'ї з 19 дітей, призначався спочатку для духовного звання. Однак з усіх його братів тільки один дожив до зрілого віку, але і він помер неодруженим. Зважаючи на це саме Венцеслав став спадкоємцем усього, що було накопичено багатьма поколіннями його предків. У 1742 році посланий в Турин з дорученням тісніше скріпити оборонний союз Австрії з Сардинією і Англією проти Франції та Іспанії. У 1744 році призначений міністром при дворі генерал-губернатора Австрійських Нідерландів, герцога Карла Лотаринзького. У 1748 році був присутній на мирному конгресі в Ахені, де поклав початок своєї репутації видатного дипломата.

Призначений після Аахенского миру державним конференц-міністром, він в розлогій пам'ятної записці висловився за союз між Австрією і її давнім ворогом, Францією, на що, однак, не погодилася в той час імператриця Марія Терезія. Будучи послом у Франції (1750-53), він також не добився цієї мети. У 1753 році до нього, як державному канцлеру, від Бартенштейна перейшло управління зовнішньою політикою. Тільки після цього йому в 1756 році вдалося здійснити союз з Францією і велику коаліцію проти Фрідріха Великого. Головною метою його політики було за сприяння Франції і Росії придушити зростаючий військову могутність Пруссії. Це йому не вдалося, але при розділі Польщі він доставив Австрії Галичину, а потім збільшив австрійські володіння приєднанням Буковини і Іннского округу.

На внутрішню політику Кауніц також мав великий вплив, причому, як прихильник Просвітництва, сприяв проведенню реформ в самих різних областях державного життя, особливо при Йосипа II. Чи не співчуваючи повороту в австрійській політиці, яке розпочалося з сходженням на престол імператора Франца II, він в 1792 році подав у відставку. Був відомий як покровитель наук і мистецтв і сам володів значним художнім зборами. Одружений був на внучці фельдмаршала Штаремберга, а його власна внучка Марія Елеонора була дружиною канцлера Меттерніха. Його онук Алоїз Вацлав (1774—1848) мав дітей тільки жіночої статі. Зі смертю цього внука рід Кауніц-Ритберг припинився.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]