Вікіпедія:Заява Джиммі Вейлза про засади Вікіпедії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Заява засновника Вікіпедії Джиммі Вейлза про її засади. Розміщено на його сторінці в англійському розділі (див. Jimbo Wales/Statement of principles (англ.)).

Вступ

[ред. код]

У зв'язку з розвитком комп'ютерних технологій, а також соціальними змінами, що відбуваються сьогодні, вважаю необхідним ясно і недвозначно викласти свої погляди на відкритість і ліцензування. Ця сторінка, як всі інші сторінки в Вікіпедії, — живий, мінливий документ, який я буду оновлювати і роз'яснювати в міру виникнення обґрунтованих питань.

Я повинен відзначити, що це мої засади, я — суддя над ними в останній інстанції. Це не означає, що я не збираюся нікого вислуховувати, однак ці основи утворюють первинний, фундаментальний рівень, на якому будується вся будівля.

(Але лякатися цього не варто, як ви побачите надалі).

Засади

[ред. код]
  1. Успіх Вікіпедії цілком визначається нашим відкритим співтовариством. Це співтовариство буде жити, дихати і розвиватися, тільки якщо його учасники будуть робити все правильно. Це може мати різні форми, але, можливо, головне — це оберігання нашого спільного бачення із збереженням нейтральної точки зору і культури вдумливої дипломатичної ввічливості.
  2. Новачки завжди вітаються. Не повинно бути жодних інтриг, жодних еліт, жодної ієрархії або структури, яка б вставала на шляху нашої відкритості новачкам. Будь-які запобіжні заходи спільноти для захисту від реальних вандалів (а такі вандали справді існують і завдають нам шкоди), повинні застосовуватися на підставі суворої і максимально точної перевірки. Це означає, що будь-які заходи, введені для безпеки, повинні захищати очевидний інтерес співтовариства і застосовуватися у вузькому діапазоні досягнення тільки цієї мети і ніякої іншої. Наприклад: замість того, щоб довірити людям правильно визначати «завсідників», ми повинні використовувати простий, прозорий і відкритий алгоритм, щоб людям автоматично надавалися повні привілеї в разі, якщо вони брали участь у співтоваристві протягом деякого, хоча б дуже короткого проміжку часу. Цей процес повинен бути невідчутний для новачків: їм не варто робити якісь спеціальні дії для того, щоб мати можливість внести свій внесок до спільноти.
  3. «Ви можете редагувати цю сторінку прямо зараз» — фундаментальна перевірка на все, що ми робимо. Ми повинні поважати цей принцип як священний.
  4. Всі технічні зміни повинні здійснюватися поступово і бути оборотними. Нам слід перевіряти, щоб всі зміни приймалися співтовариством позитивно, як це однозначно визначено Фондом Вікімедіа, з неодмінним досягненням одностайності в питанні.
  5. Відкрита і вільно поширювана природа (The open and viral nature) ліцензійних угод GNU Free Documentation License та Creative Commons Attribution/Share-Alike License є основою для довгострокового успіху сайту. Дії кожного, хто хоче використовувати зміст нашого сайту в закритому, власницькому вигляді, повинні бути оскаржені. Ми повинні суворо дотримуватися духу і букви ліцензій.
  6. Вікіпедія — це енциклопедія. Назви статей у Вікіпедії завжди повинні звертатися до «зовнішнього» світу, а не до «внутрішнього» світу самої Вікіпедії.
  7. З будь-ким, у кого є скарга, потрібно поводитися з найвищим ступенем поваги і визнання його гідностей. Їх потрібно постійно заохочувати, щоб вони розповідали про їхні проблеми в конструктивному ключі. Будь-хто, хто безпідставно скаржиться, відмовляється долучатися до обговорення повинен бути виключений і проігнорований. Консенсус (згода) є партнерством між зацікавленими сторонами, що працюють в позитивному руслі задля досягнення спільної мети. Через одного якогось дурня ми не повинні постійно змащувати «скрипучі колеса».
  8. Дипломатія є поєднання щирості і ввічливості. Обидві ці якості є об'єктивно цінними моральними принципами. «Будь чесний зі мною і будь доброзичливий. Не спотворюй моїх поглядів своїми політичними вподобаннями, і я буду поводитися з тобою так само».

Відповідно до копії сторінки в вікі ностальгії, яка містить оригінальну версію цієї Заяви про принципи, створеної о 01:34, 27 жовтня 2001 року.