Вікіпедія:Правила блокувань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

1. Преамбула

1.1. Блокування — заборона на редагування сторінок Вікіпедії тими або іншими користувачами. Технічно блокування може встановлюватися відносно облікового запису, IP-адреси або діапазону IP-адрес. Накладення блокування на редагування не означає заборони на перегляд (читання) будь-яких сторінок Вікіпедії. При накладенні блокування на адміністраторів і бюрократів вони, крім можливості редагування, одночасно втрачають і деякі свої адміністративні повноваження — див. пункт 3.4 чинних Правил. Блокування є статусом користувача. Це означає, що технічне блокування IP-адрес може тимчасово зніматися, якщо блокування IP-діапазону ставить під загрозу інших користувачів, але заборона на право редагування залишається (тому будь-які виправлення заблокованого користувача в таких випадках повинні відкочуватися).

1.2. Блокування використовується адміністраторами, насамперед, для запобігання вандалізму й для приведення в силу заборони на участь тих або інших осіб у роботі Вікіпедії. Воно також може застосовуватися й у деяких інших ситуаціях, перерахованих нижче. Ухвалюючи рішення щодо накладення блокування, варто пам'ятати, що блокування розглядається передусім як превентивний, а не каральний захід і служить лише для того, щоб запобігти можливій шкоді нормальному функціонуванню Вікіпедії та її товариства.

1.3. Блокування зазвичай встановлюється на 24 години (1 доба), якщо інше не зазначено нижче.

1.4. Будь-який користувач має право повідомити адміністраторів про некоректне поводження користувачів на сторінці Вікіпедія:Запити до адміністраторів або на інших сторінках, створених для цієї мети, і звернутися до них з проханням про блокування порушників. Рішення про застосування блокування в кожному окремому випадку, однак, залишається за адміністратором.

1.5. У разі, якщо рішення про блокування того чи іншого користувача приймається Арбітражним комітетом, це рішення підлягає негайному виконанню першим адміністратором, якому це рішення стало відомим.

1.6. Користувач, що вважає, що рішення про його блокування було необґрунтованим, має право звернутися із цього приводу до будь-якого адміністратора, котрий, переконавшись у справедливості претензії, далі діє відповідно до положень Розділів 6.5 і 7 цих правил.

2. Застосування блокування

2.1. Вандалізм

Див. також Вікіпедія:Вандалізм

2.1.1. Адміністраторам дозволяється блокувати IP-адреси, з яких здійснюються дії, що підпадають під визначення вандалізму.

2.1.2. У разі ненавмисного вандалізму може виявитися достатнім «відкотити» виправлення, супроводивши цю дію попередженням про те, що у разі повторення IP-адреса може бути блокованою.

2.1.3. У разі навмисного й цілеспрямованого вандалізму (зокрема вандалізму, здійснюваного в рамках тієї або іншої політичної або суспільної кампанії) блокування здійснюється без попередження.

2.1.4. У звичайному випадку блокування встановлюється, відповідно до пункту 1.3. дійсних Правил, на 24 години. Офіційних правил відносно збільшення тривалості блокування IP-адрес, з яких здійснюються дії, що підпадають під визначення вандалізму, не існує. У принципі дозволяється збільшувати строк блокування IP-адреси при поновленні вандалізму після закінчення попереднього блокування.

2.1.5. Про процедуру накладення блокування і його строки див. також пункт 6.2.4.1.

2.2. Особисті образи

Про те, що може вважатися образою, див. Вікіпедія:Неприпустимість образ, погроз і агресії

2.2.1. Блокування може застосовуватися до користувачів, що систематично ображають інших користувачів, якщо винесені з цього приводу попередження не роблять на них впливу

2.2.2. Забороняється застосовувати блокування за особисті випади як засіб модерування дискусій, для одержання або надання якійсь із сторін переваги в суперечці (див. Розділ 5 дійсних Правил).

2.2.3. Більш докладно про можливі заходи впливу у зв'язку з особистими образами див. пункт 6.2.4.2.

2.3. Погрози

Див. також Вікіпедія:Неприпустимість образ, погроз і агресії

2.3.1. Блокування може бути застосоване до користувачів, що погрожують діями або здійснили дії (зокрема за межами Вікіпедії), які здатні завдати істотної шкоди іншому користувачеві, групі користувачів або Вікіпедії в цілому, піддавши їх політичному, релігійному або іншому переслідуванню з боку держави, правоохоронних або судових органів, роботодавця або будь-яких інших осіб. У кожному з цих випадків будь-який адміністратор має право застосувати блокування негайно після виявлення такої погрози або факту здійснення такої дії, без попередження й попереднього обговорення.

2.3.2. Термін дії блокування адміністратор має право визначати самостійно, аж до безстрокового блокування.

2.3.3. Про процедуру накладення блокування і його строки див. також пункт 6.2.4.3.

2.4. Розголошення особистих відомостей

2.4.1. Блокуванню можуть піддаватися користувачі, що розголосили відомості особистого характеру про якого-небудь іншого користувача без його попередньої згоди.

2.4.2. Адміністратор у цьому разі має право самостійно встановити тривалість блокування (включаючи безстрокове блокування). При визначенні строку блокування адміністратор повинен брати до уваги серйозність розголошених відомостей й імовірність того, що після закінчення блокування заблокований Користувач продовжить або відновить свої дії, що привели до неї.

2.4.3. Дане положення не стосується користувачів із правами check-user, які мають повноваження на розголошення певних відомостей відповідно до правил для перевіряльників.

2.4.4. Блокування може застосовуватися до користувача, що намагається скомпрометувати іншого користувача шляхом розголошення його дій або висловлень поза Вікіпедією (крім випадків, коли такі дії й висловлення стосуються Вікіпедії). Блокування в цьому разі застосовуються лише після винесення попередження з вимогою видалити зазначені відомості й відмови користувача виконати цю вимогу, а також при повторних діях аналогічного характеру.

2.4.5. Про процедуру накладення блокування і його терміни див. також пункт 6.2.4.4.

2.5. Підрив нормального функціонування Вікіпедії, підробка, фальсифікація

2.5.1. Дозволяється піддавати блокуванню IP-адреси або зареєстрованих користувачів за дії, що порушують нормальне функціонування Вікіпедії, а саме:

 • навмисну підробку імен інших користувачів і створення копій їхніх особистих сторінок й обговорень, зміст яких може зганьбити користувача, зі сторінки якого зроблена копія, або використання цих копій для навмисного внесення виправлень, що ганьблять інших користувачів;
 • навмисна зміна або видалення підписаних іншими користувачами коментарів з метою фальсифікації або підробки;
 • свідоме й навмисне внесення виправлень, що вводять в оману щодо дій інших користувачів;
 • написання повідомлень від чужого імені;
 • надмірну брутальність і агресивність в обговореннях.

2.5.2. Дозволяється піддавати блокуванню нових зареєстрованих користувачів, що вносять численні виправлення в існуючі статті, які заважають нормальній роботі над цими статтями.

2.5.3. За навмисну підробку імен інших користувачів і створення копій їхніх особистих сторінок й обговорень, зміст яких може зганьбити користувача, зі сторінки якого зроблена копія, або використання цих копій для навмисного внесення виправлень, що ганьблять інших користувачів, такий Користувач може бути блокований негайно, безстроково, без попередження й попереднього обговорення.

2.5.4. Блокування в інших випадках застосовуються лише після винесення попередження з вимогою припинити подібні дії й відмови користувача виконати цю вимогу.

2.5.5. Про процедуру накладення блокування і його строки див. також пункт 6.2.4.5.

2.6. Порушення авторського права й плагіат

2.6.1. Блокування може бути застосоване до користувачів та IP-адрес за вставку в статті Вікіпедії захищених авторським правом матеріалів без явного на те дозволу й вказівки на авторство, оскільки порушення авторського права й плагіат можуть викликати моральні та правові проблеми й підірвати репутацію Вікіпедії.

2.6.2. У всіх випадках, коли виникає суперечка відносно авторства, найпершим кроком повинно бути видалення спірного тексту зі статті.

2.6.3. При виявленні потенційного порушення авторського права будь-який користувач має право негайно видалити відповідні матеріали й винести попередження порушнику.

2.6.4. Користувачі, які регулярно займаються подібним використанням чужих матеріалів, не зважаючи на отримані попередження, можуть бути піддані блокуванню з метою захисту всього проєкту. У випадку, якщо користувач, вставляючи текст, захищений авторським правом, діє лише через незнання й припиняє свої дії після попередження, його не слід піддавати блокуванню.

2.6.5. Файли з ліцензією fair-use забороняється використовувати на особистих сторінках користувачів. Адміністратор, що виявив це порушення, має право вказати на це на сторінці обговорення власника сторінки або усунути його самостійно. У разі продовження використання таких файлів користувач може бути заблокованим. Як альтернативний варіант, адміністратор має право самостійно забрати файл і на деякий час захистити сторінку користувача від змін.

2.6.6. Про процедуру накладання блокування і його терміни див. також пункт 6.2.4.6.

2.7. Імена користувачів

2.7.1. Користувачі з рекламними, провокаційними, образливими, нецензурними й підставними іменами блокуються. На їхніх сторінках користувачів і сторінках обговорення ставиться шаблон {{Indefblocked-username}}. При цьому, якщо користувач не демонструє шкідливих намірів, має конструктивні редагування, а його ім'я не є явно деструктивним, варто спочатку запропонувати йому змінити ім'я добровільно.

2.7.2. Нові імена користувачів, які явно схожі на імена вже діючих користувачів, підлягають негайному й безстроковому блокуванню. Утім, якщо збіг стався випадково (при визначенні випадковості слід керуватися ВП:ПДН), а користувач не демонструє шкідливих намірів, має конструктивні редагування, варто спочатку запропонувати йому змінити ім'я добровільно.

2.7.3. Про процедуру накладення блокування і його строки див. також пункт 6.2.4.7.

2.8. «Спільні» облікові записи

2.8.1. Негайному безстроковому блокуванню підлягають так звані «спільні облікові записи» («public accounts»), тобто облікові записи, які використаються відразу кількома людьми. Потреби в таких облікових записах нема, оскільки анонімні користувачі можуть вільно редагувати всі сторінки (за деяким виключенням), а крім того, будь-яка людина може вільно зареєструватися під власним ім'ям користувача навіть без розголошення адреси електронної пошти.

2.8.2. «Спільним обліковим записом» також можна вважати будь-який обліковий запис, власник якого опублікував для загального користування реквізити доступу до цього облікового запису (ім'я та пароль) будь-де (навіть за межами сайту Вікіпедії).

2.8.3. Про процедуру накладення блокування і його терміни див. також пункт 6.2.4.8.

2.9. Анонімні й загальнодоступні проксі

2.9.1. IP-адреси анонімних/загальнодоступних проксі підлягають безстроковому блокуванню при першому виявленні. Після закриття проксі адреси розблоковуються.

3. Результат блокування

3.1. Заблоковані користувачі й користувачі з заблокованих IP-адрес можуть переглядати будь-які сторінки Вікіпедії, але при спробі використання опції «редагувати» на екран виводиться лише повідомлення про блокування, у якому повідомляється підстава для блокування й надається інформація про те, яким чином можна подати апеляцію на зняття блокування.

3.2. Час і дата автоматичного зняття блокування встановлюються адміністратором. «Безстрокове блокування» можна зняти лише вручну, згідно з відповідним рішенням.

3.3. При спробі заблокованого користувача внести виправлення з IP-адреси, з якої він зайшов на сайт Вікіпедії, він автоматично блокується, щоб не міг редагувати статті анонімно або під іншим ім'ям. Автоматичне блокування IP-адреси триває 24 години незалежно від терміну блокування самого користувача — інакше кажучи, навіть якщо сам зареєстрований Користувач заблокований безстроково, та IP-адреса, з якої він спробував здійснити редагування, буде розблокована через 24 години.

3.4. Блокування адміністраторів і бюрократів, крім заборони редагування, спричиняє також заборону використання відкоту, заборону на видалення й відновлення сторінок, заборону на установку й зняття захисту або напівблокування сторінок. При цьому вони все-таки технічно можуть встановлювати й знімати блокування, а бюрократи можуть наділяти того чи іншого користувача правами адміністратора.

4. Випадкові блокування

4.1. У разі, якщо користувач з динамічними IP-адресами виявить, що він або вона випадково заблокований (-а), оскільки його (її) поточна IP-адреса в якийсь період часу використовувалася вандалом або користувачем, якому заборонена подальша робота у Вікіпедії, для усунення проблеми можна спробувати примусово змінити IP-адресу. Якщо це неможливо, то можна звернутися до будь-якого адміністратора електронною поштою або по ICQ (див. Вікіпедія:Адміністратори).

5. Заборона на застосування блокування

5.1. Категорично забороняється використання блокування з метою одержання переваги в суперечці. Інакше кажучи, адміністраторам забороняється блокувати користувачів, з якими вони перебувають у стані конфлікту стосовно змісту тих чи інших сторінок. У цьому разі варто обмежитися попередженням про зроблене ним порушення й проінформувати про нього інших адміністраторів.

5.2. Це обмеження не діє у випадках, якщо:

5.2.1. користувач, що зробив порушення, перебуває в стані конфлікту з трьома чи більше адміністраторами;

5.2.2. є підстави думати, що цей користувач навмисно конфліктує з адміністратором з метою позбавити їх права на його блокування.

6. Інструкції для адміністраторів

6.1. Процедура блокування

6.1.1. Для накладення блокування варто перейти на Спеціальні сторінки і вибрати там посилання «Заблокувати IP-адресу». Сюди ж можна перейти за посиланням «заблокувати», що з'являється після виправлень користувачів в списку свіжих змін і при перегляді відмінностей у версіях сторінки.

6.1.2. При здійсненні блокування адміністратор зобов'язаний заповнити графу «причина». Її зміст буде показано заблокованому користувачеві при його спробі редагувати сторінку, а також в Журналі блокувань й Списку заблокованих.

6.1.3. Якщо причина блокування неочевидна або одного рядка для її пояснення недостатньо, адміністратор вправі викласти її на сторінці Вікіпедія:Кнайпа (адміністрування) для обговорення.

6.1.4. Адміністратор, що здійснює блокування користувача, зобов'язаний сповістити його про це на його сторінці обговорення. Див. шаблони в категорії Блокування.

6.2. Термін закінчення й тривалість блокування

6.2.1. Термін закінчення блокування вводиться в стандартному форматі GNU, що описаний у керівництві. Блокування також може бути накладене як безстрокове («indefinite» або «infinite»). У цьому разі воно залишається в силі доти, поки який-небудь адміністратор його не зніме.

6.2.2. У більшості випадків застосовується блокування на 24 години; при повторних порушеннях строк блокування може бути збільшений (див. пункт 6.2.4.).

6.2.3. Якщо адміністратор з якої-небудь причини не вкаже строк закінчення блокування, то на екрані з'явиться повідомлення про помилку.

6.2.4. Рекомендації із установлення тривалості блокування

6.2.4.1. Вандалізм

6.2.4.1.1. Динамічні IP-адреси повинні блокуватися не більше ніж на 24 години.

6.2.4.1.2. Статичні IP-адреси спочатку повинні блокуватися на 24 години, але якщо з них тривають дії, що підпадають під визначення вандалізму, то тривалість блокування може збільшуватися, але при цьому не повинна перевищувати одного місяця.

6.2.4.1.3. До зареєстрованих користувачів, які регулярно роблять дії, що підпадають під визначення вандалізму, повинні застосовуватися строки блокування, аналогічні п. 6.2.4.1.2.

6.2.4.1.4. Не слід застосовувати блокування при окремих випадках вандалізму, які не є постійною практикою для того або іншого користувача.

6.2.4.2 Особисті образи

6.2.4.2.1. Адміністраторам варто пам'ятати, що блокування за особисті образи найчастіше є так званими неочевидними блокуваннями, а тому при намірі їх застосувати треба неухильно керуватися положеннями пункту 6.6.3 дійсних Правил.

6.2.4.2.2. Не слід застосовувати блокування за окремі особисті випади, зроблені в запальності в ході гострої дискусії («війни відкотів»), якщо мова не йде про нецензурну лайку або абсолютно однозначні образи і якщо брутальність в обговореннях не є постійною практикою для того чи іншого користувача. У будь-якому разі це категорично не слід робити адміністраторові, що особисто бере участь у цій дискусії. Адміністраторам узагалі варто утримуватися від застосування блокувань як заходу модерування обговорень.

6.2.4.2.3. «Неангажованому» адміністраторові в ситуації, коли дискусія виходить за рамки пристойності, рекомендується зробити попередження всім опонентам, причому не тільки тим, хто робить особисті випади, але й тим, хто їх на це провокує. Для зниження гостроти полеміки, залежно від ситуації, можна після відповідного попередження захистити сторінку обговорення й/або обговорювану статтю на кілька годин. Блокування користувачів у ході дискусії варто застосовувати як найбільш надзвичайний захід. Такі блокування не рекомендується накладати на строк, що перевищує 1-3 години.

6.2.4.2.4. Користувачеві, який вважає, що його образили, рекомендується звернутися до опонента, з'ясувати, чи була ця образа навмисною, і зажадати видалити її. У разі, якщо факт завданої образи сумніву не викликає або якщо опонент не відповідає на звернення, то Користувач має право звернутися до будь-якого адміністратора особисто або до адміністраторів узагалі, сповістивши про це на сторінці Вікіпедія:Запити до адміністраторів. Адміністратор, упевнившись, що образа дійсно мала місце, виносить офіційне попередження про неприпустимість таких дій.

6.2.4.2.5. Блокування у зв'язку з особистими випадами й брутальністю може застосовуватися лише до користувачів, що систематично й зловмисно ображають інших користувачів, якщо кілька винесених з цього приводу попереджень не вплинули на них. При цьому забороняється свідомо провокувати користувачів, особливо новачків, на порушення правил, або просто стежити за кожним їхнім кроком, фіксуючи будь-який недогляд.

6.2.4.2.6. Якщо в конфлікті беруть участь зареєстровані нові користувачі, обов'язково треба з самого початку проінформувати їх про те, де вони можуть ознайомитися з правилами обговорення й заходами, які можуть бути вжиті у разі їхнього порушення, а також указати, що вони можуть зробити у разі незгоди з діями адміністратора або інших користувачів.

6.2.4.2.7. Не рекомендується адміністраторам або іншим користувачам вести публічний «підрахунок» або «реєстр» «порушень правил поведінки», зроблених тому чи іншому користувачеві, з метою визначити, чи заслуговує він блокування, оскільки це, навпаки, може лише провокувати користувача на те, щоб продовжувати такі дії. Варто пам'ятати, що метою блокування є не покарання, а запобігання — у цьому разі, блокування прийнятне лише тоді, коли поводження даного користувача явно заважає нормальній роботі інших користувачів.

6.2.4.2.8. Адміністраторам варто утримуватися від повторного застосування засобів впливу (попереджень і блокування) стосовно тих самих користувачів за те саме (або схоже) порушення, за винятком відвертого вандалізму й прямих погроз на адресу окремих користувачів і спільноти в цілому; навіть у цих випадках рекомендується, при можливості, спробувати звернути увагу інших адміністраторів на це порушення.

6.2.4.2.9 Блокування нормального зареєстрованого користувача за систематичні образи інших користувачів не повинно перевищувати 1-3 доби. Анонімних вандалів дозволяється блокувати на більш тривалі строки, зокрема й безстроково.

6.2.4.2.10. Блокування нормального зареєстрованого користувача за систематичні образи інших користувачів на строк від 1 тижня й вище можуть накладатися лише за рішенням АК на підставі пропозиції одного з адміністраторів, що зобов'язаний представити обґрунтування для такого рішення.

6.2.4.3. Погрози

6.2.4.3.1. Користувач, що допустив у ході обговорення погрозу, підлягає негайному тривалому або безстроковому блокуванню, що може бути накладене без попередження й попереднього обговорення. Адміністратор, що застосував блокування, повинен конфіденційно проінформувати членів Арбітражного комітету й інших адміністраторів про вжиті заходи й підстави для них.

6.2.4.4. Розголошення особистих відомостей

6.2.4.4.1. При блокуванні користувачів, які розголосили відомості особистого характеру про будь-якого іншого користувача без його попередньої згоди, адміністратор має право самостійно встановити тривалість блокування (включаючи безстрокове блокування), беручи до уваги серйозність розголошених відомостей та ймовірність того, що після закінчення строку блокування заблокований Користувач продовжить свої дії.

6.2.4.4.2. Блокування стосовно користувача, що намагається скомпрометувати іншого користувача шляхом розголошення його дій або висловлень поза Вікіпедією може застосовуватися лише після винесення попередження з вимогою видалити зазначені відомості й відмови користувача виконати цю вимогу, а також при повторних діях аналогічного характеру.

6.2.4.5. Підрив нормального функціонування Вікіпедії

6.2.4.5.1. Учасники, що займаються навмисною підробкою імен інших користувачів і створенням копій їхніх особистих сторінок і обговорень, зміст яких може зганьбити користувачів, зі сторінок яких зроблені копії, або використовують ці копії для навмисного внесення виправлень, що ганьблять інших користувачів, підлягають негайному безстроковому блокуванню, що може бути накладене без попередження й попереднього обговорення.

6.2.4.5.2. При здійсненні інших порушень, зазначених у пункті 2.5.1. Правил:

6.2.4.5.2.1. Блокування може застосовуватися лише після винесення попередження з вимогою припинити подібні дії й відмови користувача виконати цю вимогу.

6.2.4.5.2.2. Динамічні IP-адреси повинні блокуватися не більше ніж на 24 години.

6.2.4.5.2.3. Статичні IP-адреси й зареєстровані користувачі спочатку повинні блокуватися не більше ніж на 24 години, але якщо тривають дії, що ведуть до підриву нормального функціонування Вікіпедії, то тривалість блокування може поступово збільшуватися.

6.2.4.5.2.4. Нові користувачі, що почали свій внесок з подібних дій, можуть відразу блокуватися на будь-який строк, аж до безстрокового блокування.

6.2.4.5.2.5. Не слід накладати безстрокові блокування за окремі (епізодичні) дії такого роду ні на IP-адреси, ні на зареєстрованих користувачів.

6.2.4.6. Порушення авторського права й плагіат

6.2.4.6.1. У всіх випадках, коли виникає суперечка стосовно авторства, найпершим кроком повинне бути видалення спірного тексту зі статті.

6.2.4.6.2. При виявленні потенційного порушення авторського права будь-який користувач має право негайно видалити відповідні матеріали й винести попередження порушнику.

6.2.4.6.3. Учасники, які регулярно займаються подібним використанням чужих матеріалів, незважаючи на отримані попередження, можуть бути піддані блокуванню відповідно до положень п. 6.2.4.5.2. У випадку, якщо користувач, вставляючи текст, захищений авторським правом, діє лише через незнання й припиняє свої дії після попередження, його не слід піддавати блокуванню.

6.2.4.6.4. Адміністратор, що виявив використання будь-яким користувачем зображень з ліцензією fair-use, має право вказати на це на сторінці обговорення власника сторінки або усунути його самостійно. При продовженні використань зображень з ліцензією fair-use Користувач може бути підданий блокуванню. Як застосування альтернативного рішення адміністратор має право самостійно забрати зображення й на якийсь час захистити сторінку користувача від змін.

6.2.4.7. Імена користувачів

6.2.4.7.1. Користувачу, що незаконно підписується чужим ім'ям, варто винести попередження, а потім, у разі продовження цих дій, блокувати. При цьому, перш ніж накладати блокування, варто впевнитися, що даний Користувач дійсно зловмисно видає себе за іншого, оскільки цілком імовірно, що хтось міг вибрати ім'я, схоже на ім'я іншого користувача, без будь-яких злих намірів. Якщо в його виправленнях немає нічого негожого, то його варто сповістити про виниклу плутанину й запропонувати перемінити ім'я.

6.2.4.7.2. Для прискорення процесу зміни імені, адміністратор має право накласти на користувача безстрокове блокування, одночасно помістивши на його сторінку повідомлення про причину блокування {{Indefblocked-username}} разом із посиланням на сторінку обговорення, де йому вже пропонували раніше перейменуватися.

6.2.4.7.3. Нові користувачі, що вибрали собі ім'я, яке не відповідає правилам створення нових імен, підлягають блокуванню, при цьому необхідно дочекатися автоблокування IP-адреси й розблокувати її для того, щоб Користувач міг зареєструватися під іншим ім'ям. Якщо ж Користувач був заблокований і за образливе ім'я, і за вандалізм, то його IP-адресу варто залишити автоблокованою.

6.2.4.8. «Спільні» облікові записи.

6.2.4.8.1. «Спільні» облікові записи підлягають негайному безстроковому блокуванню. Одночасно на сторінці обговорення варто залишити повідомлення про те, що в збереженні «спільних» облікових записів немає необхідності.

6.3. Блокування діапазону адрес

6.3.1. Блокування діапазону адрес застосовуються у випадках, коли порушник був неодноразово блокований, але щоразу обминав блокування, змінюючи IP-адреси. У багатьох випадках блокування діапазону адрес може призвести до блокування й деяких сумлінних користувачів. Тому таке блокування може застосовуватися лише тоді, коли зловмисні дії відбуваються постійно, завдають значної шкоди, а інші способи їхнього запобігання є неефективними. Рішення про блокування діапазону адрес має бути добре обміркованим і виваженим, при цьому необхідно оцінити кількість сумлінних користувачів, які можуть виявитися заблокованими.

6.3.2. Строк блокування діапазону адрес має бути якомога коротшим.

6.3.3. Блокування діапазону адрес може застосовуватися тільки тими адміністраторами, які добре обізнані з двійковою адресацією та маршрутизацією.

6.4. Розблокування

6.4.1. Список блокованих користувачів і IP-адрес розташований на сторінці Special:Ipblocklist. Для розблокування користувача необхідно натиснути на відповідне посилання й зазначити причину розблокування.

6.4.2. Якщо адміністратор уважає, що він заблокований несправедливо, йому необхідно звернутися до іншого адміністратора (адміністраторів) через канали поза Вікіпедією із проханням про розблокування.

6.5. Якщо ви не згодні з блокуванням користувача

6.5.1. Якщо ви не згідні з блокуванням, накладеним іншим адміністратором, то вам слід обговорити дане питання з цим адміністратором. Причини, з яких ви можете наполягати на розблокуванні:

 • Користувач був заблокований з порушенням Правил блокування.
 • Причини блокування перестали бути актуальними.

6.5.2. Пам'ятайте, що заблоковані користувачі часто скаржаться на e-mail одразу декільком адміністраторам, представляючи себе як жертву переслідування з боку упередженого адміністратора. Оскільки з історії виправлень користувача не завжди можна ясно зрозуміти причини його блокування, то, замість того щоб особисто ухвалювати рішення щодо розблокування, треба виявити ввічливість та здоровий глузд і звернутися за роз'ясненням до адміністратора, що наклав блокування.

6.5.3. Лише в тому разі, якщо ви думаєте, що відбулася очевидна помилка, а адміністратор, що здійснив блокування, недоступний, ви можете розблокувати користувача, попередньо поінформувавши про це відсутнього адміністратора на його сторінці обговорення та залишивши запис на сторінці Вікіпедія:Запити до адміністраторів.

6.6. Неочевидні блокування

6.6.1. Блокування IP-адреси, з якої анонімним користувачем здійснені дії, що явно підпадають під визначення вандалізму, є звичайною справою, але в багатьох інших випадках рішення про блокування може виглядати спірним і неочевидним й, при відсутності консенсусу, здатне завдати шкоди Вікі-співтовариству.

6.6.2. До таких випадків можуть відноситися:

 • Блокування будь-якого користувача за те, що він, можливо, є «віртуалом» або «реінкарнацією» раніше заблокованого користувача.
 • Блокування зареєстрованого користувача, що має значний внесок у розвиток Вікіпедії, незалежно від причин блокування.
 • Блокування відповідно до пункту «Підрив нормального функціонування Вікіпедії».
 • Блокування, які слабко відповідають правилам, хоча й можуть здаватися обґрунтованими.

6.6.3. Якщо ви впевнені, що в будь-якому разі дійсно варто вдатися до блокування, рекомендуємо зробити наступне:

 1. Ретельно перевірте всі факти.
 2. Перечитайте відповідні Правила, що стосуються цього випадку.
 3. Якщо можливо, зв'яжіться з іншими адміністраторами через неофіційні канали (наприклад, e-mail) і переконайтеся, що не ви один дотримуєтеся цієї думки.
 4. Здійсніть блокування, ретельно сформулювавши його причини (у поле про причини блокування) і не забувши дати посилання на сторінку блокованого користувача.
 5. Дайте повідомлення про Вашу дію на сторінці обговорення блокованого користувача, у якому наведіть обґрунтування блокування, коротко викладіть факти й вкажіть, відповідно до якого пункту правила було здійснене блокування.
 6. Не відмовляйтеся обговорити Вашу дію, якщо до вас звернуться інші користувачі.

6.6.4. «Війни блокувань» між адміністраторами, що блокують і розблоковують того ж самого користувача, абсолютно неприпустимі. Вони можуть стати причиною прикрості й розчарування для багатьох давніх користувачів і заохочувати подальше неналежне поводження з боку заблокованого дописувача. Уникайте цього. Якщо ви не згодні з блокуванням, обговоріть це з адміністратором, що здійснив його, та іншими адміністраторами й спробуйте дійти консенсусу, але не вживайте дій з розблокування за власною ініціативою. Пам'ятайте, що адміністратор, який здійснив блокування, можливо, знає підґрунтя ситуації краще, ніж Ви.

7. Розгляд Арбітражним комітетом заявок про розблокування

7.1. З метою запобігання війнам блокувань передбачена процедура прискореного розгляду Арбітражним комітетом заявок про розблокування користувача.

7.2. Відповідно до цієї процедури, будь-який адміністратор, що вважає блокування якого-небудь користувача несправедливим, має право подати в Арбітражний комітет заявку щодо розблокування. Заявка може бути подана лише після звертання до адміністратора, що здійснив блокування. Не рекомендується розблоковувати користувача самостійно, якщо адміністратор, що заблокував користувача, наполягає на своєму рішенні.

7.3. Подана заявка про розблокування не вважається позовом проти іншого адміністратора, і відповідачі у такій справі відсутні. Обговорення й дебати за заявкою про розблокування не проводяться, арбітри лише здійснюють голосування. Арбітри можуть підтримати одне із трьох рішень:

 1. Залишити рішення про розблокування користувача на розсуд адміністраторів.
 2. Рекомендувати розблокувати користувача.
 3. Рекомендувати скоротити строк блокування.

7.4. Одне із трьох рішень уважається прийнятим з моменту, коли за нього проголосує більшість арбітрів. Якщо ж жодне з рішень не набрало більшості, тоді голоси, подані за формулювання № 2 й № 3, підсумовуються й уважаються поданими за формулюванням № 3.

7.5. Якщо арбітри винесли рішення «Залишити рішення про розблокування користувача на розсуд адміністраторів», то зацікавленим адміністраторам не рекомендується розблокувати користувача доти, доки вони не прийдуть до консенсусу.

7.6. Блокування й розблокування є прерогативою адміністраторів, і поза Арбітражним комітетом голосування з таких питань не проводяться.

7.7. Заявки до Арбітражного комітету про розблокування, подані неадміністраторами, розглядаються в загальному порядку.

8. Про введення Правил у дію

8.1. Правила не мають зворотної сили.

8.2. Усі блокування користувачів, накладені до введення дійсних Правил у дію, залишаються в силі, а їхній строк не змінюється.

9. Обхід блокування та реагування на це

Будь-який адміністратор може повторно заблокувати редактора, який навмисно обходить своє блокування, і може подовжити термін блокування, якщо редактор продовжує робити блоко-каральні дії з метою ухилення від свого блокування. Всі зареєстровані облікові записи та IP-адреси такого редактора, за допомогою якого він намагається обійти своє блокування, мають бути також заблоковані.

Див. також