Гросуляр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гросулар
Гросулар

Гросулар, Ґроссулар ( англ. grossularite, gooseberry stone; нім. Grossular m) – мінерал класу силікатів, кальцієво-алюмінієвий гранат уграндітового ряду.

Основні характеристики[ред.ред. код]

Склад: Ca3Al2[SiO4]3. Містить (%): CaO – 37,15; Al2О3 – 24,19; SiO2 – 36,86. Сингонія кубічна. Густина 3,53-3,60. Твердість 6,5-7,5. Безбарвний або зеленкуватий. Блиск скляний. Злом нерівний. Прозорі, красиво забарвлені кристали гросуляр – дорогоцінні камені IV порядку. Найцінніший гросуляр – помаранчевий гесоніт з Шрі-Ланки, хромовий трав'яно-зелений Ґ. (“пакистанський смарагд") з Пакистану і ванадієвий блакитно-зелений тсаворит з Танзанії і Кенії.

Гросуляр – ювелірна сировина. Зустрічається звичайно в контактових вапняках, а також у сланцях, нефелінових сієнітах і деяких кислих вивержених породах. В Україні трапляється в межах Українського щита.

Різновиди[ред.ред. код]

Розрізняють:

  • ґросуляр-андрадит (алюмініїсто-залізистий мінеральний вид групи ґранатів – Ca3(Al, Fe)2[SiO4]3; склад і властивості змінюються від алюмініїстого до залізистого різновиду);
  • ґросуляр ванадіїстий (відміна ґросуляру, яка містить понад 4 % V2O3); ґросуляр-спесартин (кальціїсто-марганцевистий мінеральний вид групи ґранату – (Ca, Mn)3Al2[SiO4]3; склад і властивості змінюються від кальціїстого до марганцевистого різновиду);
  • ґросуляр-уваровіт (алюмініїсто-хромистий мінеральний вид групи ґранату – Ca3(Al, Cr)2[SiO4]3; склад і властивості змінюються від алюмініїстого до хромистого різновиду).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]