Гурамі поцілунковий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поцілунковий гурамі
Helostoma temminckii in aquarium.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Лабіринтові (Anabantoidei)
Родина: Хелостомові (Helostomatidae)
Рід: Helostoma
Cuvier, 1829
Вид: Гурамі поцілунковий
Біноміальна назва
Helostoma temminkii
Cuvier, 1829
Синоніми
Helostoma temminckii
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Helostoma temminckii
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Helostoma temminkii
EOL logo.svg EOL: 343742
IUCN logo.svg МСОП: 181326
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 243708

Гурамі поцілунковий (Helostoma temminkii) — вид тропічних риб підряду лабіринтових, який виділяють в монотипову родину хелостомових (Helostomatidae). Крупні риби довжиною до 30 см, які мешкають у прісних водоймах Південно-Східної Азії[1][2]. Одна з популярних акваріумних риб. Свіжу рибу вживають в їжу після термічної обробки або консервують[1].

Назва поцілунковий гурамі пов'язана із характерними «поцілунковим» рухами губ, які риби здійснюють при живленні, прояві ритуальної агресії для встановлення ієрархії, а також як елемент шлюбної поведінки. Видова назва надана на честь голландського зоолога Конрада Темінка.

Поширення[ред.ред. код]

Поцілункові гурамі зустрічається у річках із повільною течією, канавах рисових полів, штучних ставках, болотах Таїланду, а також островів Калімантан, Суматра і Ява[2]. Віддає перевагу водоймам, що густо зарослі водною рослинністю.

Морфологічні ознаки[ред.ред. код]

Природна форма може мати довжину тіла близько 30 см, в акваріумах рідко виростають понад 10-15 см[3]. Мають високе, стиснуте з боків тіло. Голова плавно переходить у тулуб. Рот злегка витягнутий вгору, відносно великий, має товсті м'ясисті губи. Внутрішня поверхня губ покрита дрібними рухливими зубами. Інші зуби у ротовій порожнині відсутні. Цими зубами риба зішкрябає водорості з рослин, каменів та стекол акваріума. Спинний, так само як анальний плавці, невисокі. Вони починаються приблизно від першої третини тіла і тягнуться до основи хвостового плавця. Плавці мають зеленуватий, інколи — жовтуватий відтінки. Відомі дві кольорові варіації цього виду: сіро-зелена мешкає в Таїланді, золотисто-рожева вперше була виявлена на острові Ява. Виділяють також жовтих особин, вважаючи їх окремою формою. Досить часто зустрічаються альбіноси. Зустрічається штучно виведена форма з вкороченим тілом. Зяброві кришки мають вертикальні смуги.

Статевий диморфізм виражений слабко. Самець має випуклий лоб, його тіло більш сплющене з боків, ніж у самок. Під час шлюбного періоду його забарвлення стає більш яскравим, темним, інколи набуваючи фіолетового відтінку (у форм, які мають сіро-зелене забарвлення). Довжина тіла у самок може бути більша.

Утримання[ред.ред. код]

Миролюбна риба, однак при нестачі місця можуть спостерігатися сутички за територію. Об'єм акваріума повинен бути від 50 л. Такий об'єм буде зручним для утримання одного самця з парою самок. Поцілункові гурамі живуть як парами, так і групами. Люблять густі зарості рослин (рекомендуються валіснерія спіральна, елодея канадська, перистолистник). Температура для утримування в акваріумах від 22-26°С. Твердість та кислотність води особливого значення не мають, але віддає перевагу м'якій дещо кислій воді. Рекомендована твердість — до 12°, кислотність (pH) 6-7. Оптимальна температура при розведенні — 27-32°С.

Живиться рослинною їжею. Проте у акваріумах охоче поїдають трубочника, дафній, циклопів, можуть їсти молюсків і креветок. Мотиль бере неохоче. Поїдають також сухих дафній. Однак при живленні тваринною їжею обов'язкова підгодівля водоростями, краще за все нитчастими, а також омиті окропом і порізані листя салату, кульбаби, капусти[4].

Розмноження[ред.ред. код]

Статева зрілість настає у віці близько 2 років. Перед нерестом плідників розсаджують на два тижні і дають багато корму, у тому числі рослинного. Для нересту використовують акваріум місткістю близько 50 л. Ґрунт — річковий пісок. Рослини — ті самі, що при утриманні, плюс обов'язково плаваючі, такі як риччія або ряска. Для нересту вода повинна бути м'якою, твердість менше 10°. Реакція повинна бути нейтральною (pH 7).

Гнізда з піни не будують, за ікрою та личинками не піклуються, але й не з'їдають. Відкладають до 500 ікринок. Ікра спливає, затримуючись біля плаваючих рослин. Інкубаційний період триває 15-20 годин. На третю добу після вилуплення мальки спускаються до дна. З цього часу їх необхідно починати годувати. Стартовим кормом можуть бути інфузорії, коловертки[4].

Посилання[ред.ред. код]

  1. а б Гурамі поцілунковий на Fishbase(англ.)
  2. а б Гурамі поцілунковий на сайті МСОП(англ.)
  3. Мариани М. Аквариумные рыбы. — М.: Астрель, 2004. — 512 с.
  4. а б Гурамі поцілунковий на сайті worldaquarium (рос.)