Дамодар Дхармананда Косамбі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дамодар Дхармананда Косамбі
англ. Damodar Dharmananda Kosambi
Народився 31 липня 1907(1907-07-31)[1][2] або 31 травня 1907(1907-05-31)[3]
Гоа, Португальська Індія, Португальське королівство
Помер 29 червня 1966(1966-06-29)[1][2][3]
Пуне, Махараштра, Індія
Країна  Британська Індія
 Індія
Діяльність математик, історик, нумізмат, письменник
Alma mater Гарвардський університет
Cambridge Rindge and Latin Schoold
Fergusson Colleged
Заклад Бенареський індуїстський університет
Батько Dharmananda Damodar Kosambid
Діти Meera Kosambid

CMNS: Дамодар Дхармананда Косамбі у Вікісховищі

Дамодар Дхармананда Косамбі (англ. Damodar Dharmananda Kosambi; скор. Д. Д. Косамбі, англ. D. D. Kosambi; 31 липня 1907, Косбен, Гоа, Португальська Індія, Португальське королівство — 29 червня 1966, Бомбей, Індія) — індійський математик, статистик, філолог, історик марксистського спрямування і громадський діяч.

Один з найвизначніших текстологів та фахівців із давньоіндійської літератури на санскриті, в галузі історії вивчав переважно стародавню Індію, її культуру та суспільні відносини.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився в Косбені неподалік Гоа (Панаджі), який перебував під португальським пануванням. Його батько, Дхармананда Дамодар Косамбі, походив з варни брахманів, проте згодом виступив проти кастової системи та застарілих ритуалів, навернувшись у буддизм і провівши значну частину життя в поневіряннях. Косамбі-старший був одним із провідних філологів Індії, що значною мірою зумовило атмосферу, в якій виховувався його син. Вже у восьмирічному віці Дамодар Дхармананда Косамбі закінчив початкову школу.

1918 Д. Д. Косамбі та його старша сестра Маннк Косамбі вирушили з батьком, якого Гарвардський університет запросив для роботи з буддійськими джерелами, до Массачусетсу. 1920 року Косамбі-молодший вступив до вищої латинської школи в Кембриджі. У Кембриджі він познайомився і здружився з інформатиком Норбертом Вінером, батько якого[en] співпрацював із Косамбі-старшим. На відміну від більшості однолітків, Косамбі не зосереджував увагу на одному предметі, а успішно поєднував вивчення математики, природничих і суспільних наук.

Блискуче склавши шкільні іспити, Косамбі отримав пропозицію вступати до Гарвардського університету, але перервав навчання 1924 року і повернувся до Індії, щоб брати участь у національно-визвольному русі (батько Косамбі, який повернувся до Гуджаратського університету[en], був близьким соратником Махатми Ганді). До США родина Косамбі повернулася 1926 року, і 1929 року Дамодар Дхармананда отримав диплом Гарварду.

Після повернення до Індії викладав математику та німецьку мову в індуїстському університеті Бенареса (1930) та мусульманському університеті Аліґарха (1931), куди його запросив Андре Вейль. Статті Косамбі з диференціальної геометрії, математичного аналізу, астрономії та фізики («Прецесії еліптичної орбіти») почали друкуватися в індійських, італійських та німецьких виданнях.

Від 1933 до 1945 року працював у коледжі Ферґюссона[en] в Пуне, викладаючи математику та працюючи над теорією графів. 1944 року видав статтю The Estimation of Map Distance from Recombination Values в Annals of Eugenics[en] обсягом чотири сторінки, в якій описав свою функцію відображення. З іншого боку, в цей період Косамбі зробив значний внесок у історичну науку Індії. Затятий нумізмат, він приділяв значну увагу науковому вивченню нумізматики та використанню в ньому математичних та історичних методів.

У 1945 року Бхабха Хомі Джехангір Баба запропонував Косамбі посаду професора математики в Інституті фундаментальних досліджень (Інституті суспільних наук) ім. Тата в Бомбеї. Роботу в інституті від 1945 до 1962 року вважають найважливішим періодом наукової діяльності Косамбі.

1965 року видано головну (поряд зі «Вступом до вивчення індійської історії») історичну працю Косамбі — «Культура і цивілізація стародавньої Індії». У ній він осмислює історію та традицію Індії на основі принципів історичного та діалектичного матеріалізму. Л. Б. Алаєв[ru] називає Косамбі піонером марксистського підходу до ранньої історії Індії[4].

Починаючи з останнього етапу боротьби за незалежність Індії, Косамбі примикав до лівих, зокрема до Комуністичної партії Індії. Попри зовнішньополітичний курс Джавахарлала Неру і декларовані ним соціалістичні принципи, Косамбі водночас вважав їх лише прикриттям для капіталізму і виступав із жорсткою критикою внутрішньої політики індійського керівництва, вважаючи її поступками буржуазії, що викликало напруженість у його відносинах із владою — він навіть пішов з інституту ім. Тата. Вітав курс маоїстського керівництва Китайської Народної Республіки (протягом 1952–1962 був постійним гостем у КНР) і брав активну участь у антивоєнному русі як член Світової ради миру. Налагоджуючи контакти з однодумцями та беручи участь у конгресах миру, Косамбі неодноразово відвідував Пекін, Гельсінкі та Москву.

Дочка, Міра Косамбі — соціологиня та діячка феміністського руху.

Окремі твори

[ред. | ред. код]
  • D. D. Kosambi. An introduction to the study of Indian history. Bombay, 1956
  • D.D. Kosambi Indian Numismatics. New Delhi: Orient Longman, 1981

Примітки

[ред. | ред. код]