Доктрина Стімсона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Доктрина Стімсона — позиція США з приводу японської агресії в Китаї на початку 1930-х.

Історія[ред.ред. код]

Японська агресія в Китаї почалася з 18 вересня 1931, коли дві роти японських солдат були введені на територію Південно-Маньчжурської залізниці, недалеко від Мукдену. В тому місці стався вибух японського потяга, причому згодом виявилося, що він був організований японськими агентами як провокація. Особливість японської агресії полягала в тому, що військові дії в Маньчжурії розпочаті за ініціативою самих японських військових Квантунської армії. При цьому під час початку агресії Китай вирішив не розривати дипломатичні відносини з Японією, оскільки війна б з Японією стала згубною для Китаю.

Китайський уряд найбільше розраховувало на допомогу Ліги Націй та США. Однак перша заява Китаю в Лізі Націй не було підтримана членами Ліги. Причому США, які не входили до Ліги Націй, заявили, що японські дії не суперечать пакту Бріана-Келлога. Позиція США ще восени 1931 полягала в уникненні ускладнення відносин з Японією та її поміркованим урядом Рейдзіро Вакацукі. Більше того, США розуміли, що головна відповідальність японської агресії лежить повністю на японських військових. Але коли вже в листопаді 1931 японская армія почала просуватися на північ, у пол. Вашингтоні з'явилася ідея про зміну політичної стратегії щодо Японії. Економічні санкції США не могли застосувати до Японії, отже США вирішили, що найкращим способом буде відмова від визнання японських завоювань в Китаї.

7 січня 1932 Стімсон направив в Китай і Японію тотожні ноти, в яких говорилося, що США не будуть визнавати жодні договори або територіальні придбання, які будуть нав'язані Китаю. Саме така лінія американського зовнішньополітичного курсу увійшла в історію під назвою "доктрина Стімсона" або "доктрина невизнання". Це була одна з перших ознак визнання США загрози з боку Японії.

Посилання[ред.ред. код]


Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор США Це незавершена стаття про Сполучені Штати Америки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.