Донорська здача крові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Добровольці здають кров для поранених в АТО (Центр крові Національного військово-медичного клінічного центру)

Донорська здача крові або Донорство крові — добровільне надання своєї крові чи її компонентів для подальшого переливання хворим, що цього потребують. Пропаганда донорства є невід'ємною частиною моральних засад донорського руху, обумовленого добротою, гуманізмом, милосердям людей, що безкорисливо надають свою кров хворим.

За час існування донорського руху було доведено, що періодичні кровопускання, які дорівнюють одній донорській дозі безпечні для здоров'я донора. Одна донорська доза має назву фізіологічної. Завдяки здачі донорської крові відбувається активізація системи кровотворення. Внаслідок крововтрати після здачі донорської крові кістковий мозок посилює поповнення кров'яного русла новими еритроцитами. В результаті цього покращується обмін речовин, що в свою чергу є фактором профілактики різноманітних захворювань і підвищує стійкість організму в екстремальних ситуаціях. Здаючи кров, донор вивільняє свій організм від зайвого баласту і надлишку крові.

Контейнери з донорською кров'ю

Донором може бути кожна здорова людина віком від 18 до 60 років. Протипоказанням до здачі крові є нездоровий стан, оскільки втрата невеликої кількості крові на фоні нездоров'я може різко погіршити загальний стан організму, викликати загострення або подовження терміну хворобливого стану. Про цілющі властивості крові люди дізналися давно. Численні випадки смерті від масивних крововтрат спонукали до того, що кров стали вважати вмістилищем душі і життєвої сили.

Кров тварин давали пити важкохворим в середньовіччі. Для зупинки кровотечі до рани прикладали теплу коров'ячу кров, що згорнулася. Перша спроба перелити кров закінчилася невдачею. Успіхи сучасної гематології визначили нову трансфузійну тактику — обмеження показань до переливання цільної крові, диференційне використання окремих її компонентів, препаратів і кровозамінників. Єдиним джерелом цих лікувальних засобів є донор. Завдяки лікуванню кров'ю і препаратами крові вдається зберегти і відновити життя пацієнта. Частину препаратів, що застосовують внутрішньо або зовнішньо можна виготовляти з крові тварин[1].

Всесвітній день донорства крові — 14 червня. Це свято було засноване під егідою ООН у травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я в Женеві.[2]

Донорство крові в Україні[ред. | ред. код]

Центри крові є державними закладами підпорядкованими МОЗ, що вповноважені проводити підготовку донорів, забір і аналізи крові, зберігання й підготовку крові та її компонентів до подальшого використання. Крім загальної «цивільної» служби крові діють дві відомчі: в структурі МВС та ЗСУ.

Для заохочення дарування своєї крові в Україні діє в цілому успадкована з радянських часів система, що включає певні пільги та відзнаки. Найвищою відзнакою є звання Заслужений донор України. Володимир Ніколаєв (1945 р.н.) став першим і лишається наразі єдиним, хто отримав орден Героя України (2006) за донорство крові. За законом «Про донорство крові та її компонентів», кожна людина, що здає кров, отримує два вихідних дня із збереженням зарплати, а також забезпечується сніданком і обідом за рахунок медичного закладу, або може отримати грошову компенсацію на харчування.[3]

Матеріально-технічна база, устаткування центрів крові та підходи до роботи, як правило, є застарілими. Здача крові в Україні є загалом безпечною процедурою, проте існують прогалини в підготовці та залученні донорів, в зберіганні та аналізах отриманої крові тощо. Вдосконалення та модернізація української служби крові є однією з задач на шляху євроінтеграції. Значну роль у цій роботі відіграють волонтерські ініціативи, громадські організації, міжнародні організації та уряди дружніх країн.

Скасування заборони донорства для деяких категорій громадян[ред. | ред. код]

11 березня 2016 року Кабінет Міністрів Україні доручив Міністерству охорони здоров'я Україні скасувати заборону бути донорами крові і її компонентів наркоманам і повіям до липня 2016 року (розпорядженні № 1393 від 23 листопада 2015 року)[4]. Цим розпорядженням Кабмін затвердив план дій з реалізації Національної стратегії в сфері прав людини на період до 2020 року. Кабмін доручив Міністерству охорони здоров'я скасувати норму в порядку медичного обстеження донорів крові та її компонентів, відповідно до якої донорами не можуть бути особи, яких характеризують форми ризикованої поведінки. При цьому ризикованою поведінкою вважається надання сексуальних послуг за плату, статеві відносини з малознайомими особами без презерватива, часта зміна статевих партнерів, гомосексуальні відносини, наркоманія. У той же час зберігається норма про обов'язкове лабораторне обстеження донорської крові.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • газета «Трудова слава» Борівського р-ну (Номер, Рік, Сторінка?)
  • СЬОГОДНІ – ДЕНЬ ДОНОРА. 8 ФАКТІВ ПРО СПРАВУ, ЩО РЯТУЄ ЖИТТЯ, 2016
  • Rbc.ua. День донора в Україні: навіщо люди здають кров і чому це важливо. РБК-Украина (uk). Процитовано 2018-03-05. 
  • Кабмін дозволив наркоманам і повіям бути донорами крові. ukranews.com. Українські новини. 2016-03-11.